David Wark Griffith Kimdir?

0
Advertisement

David Wark Griffith kimdir? David Wark Griffith hayatı, biyografisi, eserleri, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

David Wark GriffithDavid Wark Griffith; (22.1.1875 – 23.7.1948)

La Grange/Kentucky’de dünyaya gelen Griffith, Amerikan İç Savaşı kahramanlarından albay “Roaring Jake” Griffith’in oğludur. Konfedere güçlerin yanında savaşan albay babası, savaştan sonra fakir düştü ve David on yaşındayken öldü. David, babasının ölümünden sonra ayakçı olarak ve şurada burada bulduğu geçici işlerle ailesinin geçimine katkıda bulundu.

1900 Sıralarında: Gezgin Oyuncu Yazar ve özellikle oyun yazarı olma isteğini Griffith ne yazık ki gerçekleştiremedi. Bunun yerine gezgin tiyatro topluluklarıyla oyuncu olarak ABD’yi boydan boya katetti. Böyle “adi” bir işle hayatını kazanmak zorunda olmaktan utanan Griffith, sahnede “Lawrence Griffith” adını kullandı. 1906 yılında evlendikten sonra yeniden parasal darboğaza giren Griffith, 1907’de bir sinema prodüksiyon şirketinde işe girdiyse de senaryoları kimsenin ilgisini çekemedi.

1910’dan Sonra: Uzun Metrajlı Film Uzmanı Griffith bir yıl sonra Biograph Company şirketiyle sinema oyuncusu olarak bir kontrat imzaladı. Bizzat yönetmenlik yapmak isteği olumlu karşılandı ve 1908’de The Adverture’s of Dolly adlı filmi yönetmesine olanak tanındı. Bu filmle beraber, Griffith’in kameraman G.W. “Billy” Bitzer ile 1924’e kadar sürecek olan işbirliği de başlamış oldu. Griffith’in ilk yönetmenlik çalışması son derece başarılı oldu ve küçücük yapımcı firmanın Hollywood’un en başta gelen şirketlerinden biri olmasını sağladı. Bunun üzerine yaratıcı direktörlüğe getirilen Griffith, yılın sonuna kadar 50 tane tek perdelik, yani o dönemde yapılagelen 10 dakikalık kısa film çevirdi. 1911’den sonra gerçek adını kullanan Griffith, çalıştığı Biograph şirketinde bundan sonraki beş yıl içinde sinemaya sayısız yenilik getirdi: İlk kez oyuncuların yakın plan pozlarını kullandı (For Love of Gold, 1908) ve iki perdelik, yani 20 dakikalık ilk filmleri çekti. Griffith Biograph’ı 1913 yılında bıraktığında 50 dakikalık uzun film çekimlerinde uzmanlaşmıştı.

1915: The Birth of a Nation (Bir Milletin Doğuşu) 1914’te kendi film prodüksiyon şirketini kuran Griffith, bir yıl sonra, sinema tarihinin o güne dek çekilmiş en pahalı, en başarılı ve en uzun filmi olan The Birth of a Nation (1915) filmini çekti. Çevrilme masrafı olarak 30.000 dolar öngörülüp bunun üç mislini harcatan bu film 18 milyon dolar gelir sağladı. Amerikan îç Savaşının ve Zencilerle Beyazlar arasındaki savaşın öyküsünü anlatan 160 dakikalık bu film senaryosuz gerçekleştirildi. Griffith bu filmde savaş sahnelerini bütün deh- • şetiyle beyazperdeye aksettirebilmek amacıyla aşırı geniş planlar ve detay çekimleri kullandı, gerilim derecesini artırmak için de paralel montaj uyguladı. Filmin seyirciler tarafından çok beğenilmesine karşın, her zaman kafasında geniş kenarlı şapkasıyla çekim çalışmalarını yöneten Griffith, çok sert eleştiriler aldı. Güneylilere üstünlük tanıyan görüşü yüzünden ırkçılığı kışkırtmakla suçlandı.

Advertisement

1916: Intolerance (Hoşgörüsüzlük) Irkçılık suçlamalarıyla derinden yaralanan Griffith, 1916’da çektiği Intolerance (Hoşgörüsüzlük) ile daha fazla hoşgörüyü savunan ateşli bir eser gerçekleştirdi. Üç buçuk saat süren bu destanda Griffith, sabit bir balondan yönettiği 1.000 kadar figüran kullandı. Birbirine paralel olarak anlatılan dört epizodtan oluşan bu film fiyaskoyla sonuçlandı. Bir kere seyirciler alışık olmadıkları bu anlatım türünü benimseyemediler; diğer taraftansa ABD tam Birinci Dünya Savaşı’na girmek üzereydi ve bu yüzden pasifist sloganlara hiç mi hiç gereksinim duyulmuyordu.

1931: Sesli Filmin icat Edilmesiyle Saf Dışı Kalması Griffith Charlie Chaplin, Mary Pickford ve Douglas Fairbanks ile birlikte 1919 yılında United Artists adlı film şirketini kurdu. Broken Blossoms (Kırık Tomurcuklar/Kırık Çiçek, 1919) adlı filminde ırklar arasındaki engellerin ötesinde bir aşkın öyküsünü anlatır. Bu film başanlı olunca Griffith iki film daha çevirdi. 1924 yılında, parasal sıkıntıları yüzünden bağımsız film yapımcılığını bırakmak zorunda kaldı.

Tümüyle reddettiği sesli filmin gönüllerde taht kurmasıyla, kariyerinin kaçınılmaz sonunu önceleri bir süre için durdurabildi. 1930’da çevirdiği biyografik film Abraham Lincoln seyircilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Ama aradan bir yıl bile geçmeden çevirdiği The Struggle (Mücadele) adlı film, kariyerinin sonunu hazırladı. Film dağıtım şirketi, filmi gösterime girdiği geceden sonra programdan çekti. Griffith sinema çalışmalarım küskün bir adam olarak bıraktı ve çok çabuk unutuldu. 73 yaşında da New York’ta fakir bir adam olarak öldü.


Leave A Reply