Davul Bile Dengi Dengine Çalar Ne Demektir, Atasözünün Anlamı Açıklaması

2

Davul Bile Dengi Dengine Çalar ne demektir, ne anlama gelir? Atasözünün açıklaması. Davul Bile Dengi Dengine Çalar anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

Davul Bile Dengi Dengine Çalar

Arka resim kaynak: pixabay.com

Davul Bile Dengi Dengine Çalar:

ANAFİKİR:

Birlikte yaşayacak kişilerin birbirine denk olması gerekir.

Atasözünün Anlamı

Bütün insanlar daima en iyiyi, en güzeli isterler. İyiyi, güzeli tanıyan herkes için bu kural geçerlidir. Oysa kişinin istediği ile ona uygun olan birbirinden farklı olabilir. Kişinin istediği kendisine uygun değilse, harcayacağı çabalar boşuna olacaktır. Çünkü iyi ve güzel mutlaka kendisine uygun olanı isteyecek, kendisini isteyen kötüye, çirkine mal olmayacaktır. Kişinin mutlu olması için, kendi dengi olanı, kendisine başkasının da yakıştıracağını istemesi ve ona ulaşmak için çabalaması gerekir.

Davul İle İlgili Atasözleri

Atasözü Hakkında

İnsanlar kendi eğitim, kültür ve maddi seviyelerine yakın kimselerle birlikte olduklarında sorun yaşamazlar. Oysa kültürleri farklı olan, maddi seviyeleri arasında uçurumlar bulunan yada eğitim düzeyleri birbirinden çok uzak kimselerin anlaşabilmeleri uzun vadede pek mümkün değildir. Bu durumda dengi ile beraber olmuyor anlamına gelir. Özellikle evliliklerde aileler de söz konusu olacağı için problemler daha fazla baş gösterir. O sebepten dengi kimselerin evlenmeleri önerilir. Hatta arkadaşlıklarda bile bu geçerlidir. Örneğin çok zengin birisi ile arkadaş olan fakir bir kimse bir müddet sonra arkadaşına ayak uydurmakta zorlanmaya başlar. Çünkü zengin olan kişi pahalı yerlere gidecek ve parayı rahatça harcayacaktır.

Ancak bizim fakir dostumuz aynı şekilde para harcayamayacağı için sıkıntı yaşamaya başlar. Zengin kimse sürekli ısmarlasa, arkadaşına para harcatmamaya çalışsa da bir müddet sonra fakir kişi bu iyiliklerin altında ezilecek, utanmaya başlayacak, kendisini sürekli borçlu hissedecektir. Bu gibi sıkıntıların yaşanmaması için zengin kimselerin zenginlerle fakir kimselerin ise fakirlerle arkadaşlığı daha uygundur. Aynı şekilde üniversite mezunu eğitimli bir kimsenin ilkokul mezunu, üstelik kendisini geliştirmemiş bir kimse ile muhabbeti sınırlı olacaktır. Bu konuda şunu da belirtmekte fayda var ki bazı üniversite mezunları sadece diploma sahibi, kendisini geliştirmemiş kimseler iken, bazı ilkokul mezunları ise kendilerini son derece geliştirmiş kişiler olabiliyor.


2 yorum

Leave A Reply