Dedem Bir Kiraz Ağacı Kitap Özeti, Konusu, Angela Nanetti

0
Advertisement

Dedem Bir Kiraz Ağacı kitabının konusu nedir? Angela Nanetti’nin çocuk kitabı olan Dedem Bir Kiraz Ağacı kitabının özeti, analizi, hakkında bilgi.

Dedem Bir Kiraz Ağacı

Dedem Bir Kiraz Ağacı

Yaşlı adam Ottaviano, torununun en iyi arkadaşı olan bir kiraz ağacı dikti. Ve böylece bitkileri dinlemesini bilen ve “kiraz ağaçları onun için yaşarken insan ölmez” diyen sıra dışı bir dedenin hikayesi doğdu. “Dedem Bir Kiraz Ağacı” kitabı, Münih Uluslararası Gençlik Kütüphanesi tarafından derlenen “Beyaz Kargalar” çocuklar için seçkin kitaplar listesine dahil edildi. İtalya, Almanya ve Fransa’da ödüller aldı ve yazarı Angela Nanetti, çocuk edebiyatında ana ödül olan H. H. Andersen Ödülü’ne aday gösterildi.

Kitabın Özeti

Hikâye, büyükanneleri Teodolinda’nın ölümünden sonra Tonino ve büyükbabası Ottaviano’nun yaşamına odaklanıyor. Büyükbaba, kızının yanına, şehre gitmeyi ve orada yaşamayı kesinlikle reddeder. Karısıyla birlikte her şeyi inşa ettiği kırsaldaki evde yaşayacaktır. Bu nedenle çok büyük ve yapacak çok fazla işi olan bir evde tek başına kalır.

Ancak bir yaz, Tonino’nun babası (zaten karısıyla krizdedir, aslında boşanma meselesiyle de yüzleşecektir) bacağını kırar ve annesi her şeyle ilgilenmek zorunda kalır. Bu yüzden çocuğuna arkadaşlık etmesi için tatillerini büyükbabasıyla geçirmeye göndermeye karar verir. Tonino, inanılmaz maceralar yaşadığı o yazı her zaman hatırlayacaktır. Büyükbabası ona bildiği her şeyi öğretir, kaz Alfonsina’ya bir eş alırlar (çocuğa göre büyükannesinin ruhunu barındırmaktadır!), Felice kiraz ağacına tırmanırlar, nehirde iç çamaşırlarıyla yüzerek balık yakalarlar… Büyükbaba her sabah torunu için eggnog hazırlar, onu şarkı söyleyerek uyandırır.

Güzel şeylerin bile bir sonu vardır…

Yaz bittiğinde her şey dağılır; büyükbaba yalnız kalır ve bir tür depresyona girer, Tonino okulda kendini iyi hissetmez, çünkü öğretmeni büyükbabası hakkında söylediği her şeyi uydurduğunu düşünür ve sınıf arkadaşları ona güler; Tonino’nun anne ve babası ayrılır… Harika tatiller uzak bir rüya gibi görünmektedir.

Advertisement

Kışın, anne ve büyükbabayla birlikte krep yapıp şarkı söyleyerek geçirilen eğlenceli bir karnavalın ardından korkunç bir don olur. Büyükbaba, aksi takdirde ölecek olan kiraz ağacını dondurmamak için bütün gece ateş yakarak ağacın altında kalır. Kiraz ağacını kurtarır, ancak çok ağır bir hastalığa yakalanır ve bu hastalıktan asla kurtulamaz.

Tonino, büyükbabasını (ruhu Felice kiraz ağacında yaşamaktadır, bundan emindir) ve o zamana kadar büyükbabasını sorumlu tutmaya çalışan annesini kaybettiği için büyük acı çekecektir, babasının karakterini gösterir: oğluyla birlikte iki kazı yavrularıyla birlikte tuttukları kır evine taşınır, Tonino’yu çok daha iyi durumda olduğu köy okuluna gönderir ve oradan bir yol geçirmek için kiraz ağacını kesmek isteyen bir inşaat şirketine karşı savaşır.

Gizli bir dil, çocuğu, ağaçta başkaları tarafından anlaşılamayan bir yazışma bulan büyükbabasına bağlar. Bu yüzden Tonino Felice’yi kurtarmaya, büyükanne ve büyükbabasının anısını ve annesinin çocukluğunu ölümden kurtarmaya kararlıdır: “Biri seni sevene kadar ölmezsin, bunu unutma”. Bizi terk edenler görülemez, başka bir şeye dönüşürler: kiraz ağacındaki Ottaviano dede.


Leave A Reply