Demirkapı (Haldizen) Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Demirkapı (Haldizen) Yaylası nerededir? Trabzon, Çaykara Demirkapı (Haldizen) Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

DEMİRKAPI (HALDİZEN) YAYLASI

Çaykara’dan yatağına sığmayan bir coşkuyla akan Solaklı Deresini takip edenler Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Uzungöl’e ulaşır. Gür ormanlarla kaplı dağların ortasında yeşil-mavi bir düş gibi parıldayan Uzungöl, eski ahşap evleriyle şirin bir yayla olan Şerah sınırlarında yer alır. Göl, yüzyıllar önce meydana gelen büyük bir heyelan sonucu Haldizen Deresinin akışının kapanması sonucunda oluşmuş bir set gölü.

Şimdi Uzungöl’den güneydoğuya doğru uzanan vadiye yönelerek, Haldizen Deresinin solundan yükselen orman yolunu izleyin. Neredeyse kanyona dönüşen sarp koridor 14uncü kilometrenin sonunda sizi eski ismi Haldizen olan Demirkapı Yaylasına ulaştırır. Vadinin genişlediği ve ormanın giderek yerini geniş çayırlara ve kır çiçeklerine bıraktığı bir bölgeye kurulan yayla üç ayrı mahalleden oluşuyor. Birbirine yakın ve benzer tarzda inşa edilmiş ahşap yayla evlerindeki tek yaşam belirtisi, bacalardan usul usul tüten dumandır.

Soğanlı Dağlarının bir kolu olan Karataş silsilesinin Demirkapı (3 bin 376) ve Karakaya (3 bin 193) zirve eteklerine konumlanan yayla, Bayburt iline geçit veren Soğanlı Aşıtı üzerinde yer alıyor. Yaylanın hemen üzerinde buzul gölleri bulunuyor. Balık, Aygır, Küçük, Karagöl, Çiftegöl, İkizgöl ve Sarı isimli yedi farklı moren gölü, dağlarının kuytuluklarını süslüyor. Balık ve Karagöl yol kenarından görülebilirken diğerlerine ancak yürüyerek ulaşılabiliyor. Yaylada iki konaklama tesisi hizmet veriyor. Demirkapı Yaylasından hem araç yolu hem de eski patika aracılığı ile Rize ili İkizdere ilçesi An-zer Yaylasına erişmek mümkün. Mis gibi havası, yeşilin tüm tonları ile Demirkapı, oksijen dolu sakin bir tatil arayanların mekânı.

Advertisement

Leave A Reply