Denize Düşen Yılana Sarılır Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Açıklaması

0
Advertisement

Denize Düşen Yılana Sarılır ne demektir? Atasözünün açıklaması. Denize Düşen Yılana Sarılır anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

Denize Düşen Yılana Sarılır:

Atasözünün Anlamı

Güç durumdan kurtulmak için, insan her çareye başvurur. Tehlike içindeki çaresiz insan, kendini kurtarmak için başka tehlikelere atılmaktan kaçınmaz.

Denize Düşen Yılana Sarılır

Arka plan kaynak: pixabay.com

Açıklaması

insanın güç duruma düşmesi istenmeyen bir sonuçtur. Ancak bazen öyle durumlar olur ki olaylar kişinin isteği dışında gelişir, insanı güç durumlarda bırakır. Kişi hazırlıksız olduğu için de ne yapacağını bilemez. Tek düşüncesi bu karşılaştığı zor durumdan kurtulmak olur. Böyle anlarda gerçek çözüm yollarıyla birlikte gerçek olmayan yolları da düşünür. Gerçek çözüm yollarından gitmesi için karşısında engeller görünce, ister istemez, zamanında uygun görmediği, belki de tehlikeli gördüğü yollara bile başvurmaktan kaçınmaz.

Güç bir duruma düşenlerin bundan kurtulmak için her türlü çareye başvurmaları olağandır. Çaresizlik insanlara hiç yapmayacakları şeyleri yaptırır, her şeyden medet umar hale getirir. İnsanlar hiç bir şey için asla yapmam dememelidir. Hayat insanlara hiç yapmayacaklarını düşündükleri şeyleri yapmak zorunda bırakabilir. Zorluklar, yaşamda kalma çabası yada sevdiği insanlar için beklenmedik kişilerden yardım istemek hatta düşmanının kapısını çalmak, normalde minnet etmedikleri kişilerden medet ummak zorunda kalabilirler. Bu atasözünde denize düşmek, zor duruma düşmek, zorda kalmak anlamına gelmektedir. Yılana sarılmak ise, bu zor durumdan kurtulmak için düşmen yada zarar verecek kişi dahi olsa herkesten, her şeyden medet ummak anlamındadır. Atasözünde kast edilen yılan medet umulan kişidir

İlgili Cümleler

  • O kadar zor durumda kalmıştı ki, nefret ettiği insanlardan medet ummak, denize düşünce yılana sarılmak zorunda kalmıştı.
  • Denize düşen yılan sarılır derler ama yine de onun kapısını çalmak bana çok ağır gelir.
  • Eee ne yapalım, denize düşen yılan sarılır o yüzden ben de sana geldim.
  • Denize düşen yılana sarılır misali sevine sevine boşandığı kocasının yanına gidip, tekrar barışmaya çalışıyordu.
  • Bu sıkıntılı günlerde düşmanından borç istemiş, denize düşüp yılana sarılmıştı.
  • Aman yapma, buna denize düşen yılana sarılır derler o yüzden böyle bir şey yapmamı bekleyemezsin.

Advertisement

Leave A Reply