Denizyıldızlarının Gözleri Var Mıdır? Nerededir? Kaç Tane, Nasıl Görürler?

0
Advertisement

Denizyıldızlarının görme yetileri, gözleri var mıdır? Denizyıldızlarının gözleri nasıldır ve nerededir? Denizyıldızlarının gözleri hakkında bilgi.

deniz yıldızı

Kaynak: pixabay.com

Denizyıldızlarının Gözleri Var Mıdır?

Denizyıldızları, göze benzeyen herhangi bir vücut parçasına sahip değildir. O halde etraflarını nasıl görürler? Yoksa görmezler mi?

Denizyıldızlarının gözükmese de gözleri var, ancak bizim gözlerimize benzemezler. Bir denizyıldızı, detaylarda çok fazla göremeyen, ancak ışığı ve karanlığı algılayabilen göz lekelerine sahiptir. Bu göz lekeleri, denizyıldızının kollarının her birinin ucundadır. Bu, 5 kollu bir denizyıldızının beş göz noktasına sahip olduğu ve 40 kollu bir denizyıldızının 40 göz noktasına sahip olduğu anlamına gelir!

Bir Denizyıldızının Göz Noktaları Nasıl Görülür?

Bir denizyıldızının göz noktaları derisinin altında uzanır, ancak onları görebilirsiniz. Bir denizyıldızını hafifçe tutma şansı elde ederseniz, genellikle kollarının ucunu yukarı doğru yatırır. En ucuna bakın, siyah veya kırmızı bir nokta görebilirsiniz. Bu göz noktasıdır.

Bu nedenle, denizyıldızının gözünün vücudunun ortasında resmedildiği çizgi filmler yanlıştır. Bir deniz yıldızı, vücudunun merkezinden değil, kollarından bakar. Ancak karikatürcülerin gözleri vücudunda çizmesi daha kolaydır.

deniz yıldızı

Kaynak: pixabay.com

Denizyıldızının Gözünün Yapısı

Denizyıldızının gözü çok küçüktür. Her kolun alt tarafında, yıldızların hareket etmek için kullandığı tüp ayaklarına sahip bir oluk vardır. Göz, birkaç yüz ışık toplama ünitesinden oluşur ve her koldaki tüp ayaklarından birinin ucunda bulunur. Bir böceğe benzer bir bileşik gözdür, ancak ışığa odaklanacak bir lensi yoktur. Bu, yaşamak için ihtiyaç duyduğu mercan kayalığı gibi hafif, karanlık ve büyük yapıları görebilme kabiliyetini azaltır.

Advertisement

Denizyıldızları Neler Görebilir?

Deniz yıldızları rengi algılayamaz, bu yüzden onlar renk körüdür ve sadece açık ve koyu görürler. Gözleri yavaş hareket ettiğinden, hızlı hareket eden nesneleri de göremezler. Eğer bir şey hızlı bir şekilde yüzerse, onu algılamazlar. Hiçbir ayrıntıyı da göremezler çünkü çok az ışık algılayıcı hücreleri vardır. Yapılan deneyler, büyük yapıları tespit edebildiklerini gösterdi ve bu durum sadece ışık ve karanlık görebileceklerini düşünen bilim adamları için bir sürprizdi.

Denizyıldızının her gözü geniş bir görüş alanına sahiptir. Gözlerinin tamamı engellenmemişse, etraflarında 360 derece görebildiler. Her bir koldaki diğer tüp ayaklarını kör edici olarak kullanarak görme alanlarını sınırlayabilirler.

Denizyıldızları beslenebilecekleri kayaya veya mercan kayalığına ulaşabilecek kadar görebilirler.


Leave A Reply