Deprem Anında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nasıl Davranılmalı?

0
Advertisement

Deprem sırasında yapılması gerekenler nelerdir? Depremde dikkat edilecekler, deprem anında güvenliğin sağlanması için gerekenler.

Deprem Anında Nasıl Hareket Etmeliyiz?

Deprem Anında Nasıl Hareket Etmeliyiz?

DEPREM ANINDA HIZLI VE KARARLI HAREKET ETMENİZ GEREKMEKTEDİR. ÖNCEDEN PLANLANMAMIŞ BİR ŞEKİLDE HAREKET ETMENİZ PANİĞE SEBEP OLUR. ÖNCEDEN BİR EYLEM PLANI OLUŞTURMAK BU NEDENLE ÖNEMLİDİR.

SÜREKLİ HATIRLAMANIZ GEREKEN ŞEY, DEPREM ANINDA TEHLİKENİN AŞAĞIDAN DEĞİL YUKARIDAN GELECEĞİDİR. DOLAYISIYLA NEREDE OLURSANIZ OLUN, GÖZÜNÜZ YUKARIDA, OLASI TEHLİKELERİ GÖZLER DURUMDA OLMALIDIR.

ZEMİN (GİRİŞ) KATINDA İSENİZ

Deprem anında binadan kaçmak için sadece 10 saniyeniz vardır. Bu durumda giriş katı dışında kaçış için yeterli zamanınız yoktur.

Zemin katında iseniz, derhal dışarı çıkınız. Ancak dışarı çıkmanız binanın oluşturduğu tehlikeden uzaklaştığınız anlamına gelmez. Binanın yıkım gölgesinden bir an önce uzaklaşmanız gerekmektedir. Böyle bir zamanınız ve olanağınız yok ise dışarıda bir aracın yanına (asla içine ya da altına değil) cenin pozisyonunda (yine yukarıyı gözler durumda) uzanın. Açık havada yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (düşen nesneler, elektrik kabloları vs. gibi) en emin yer bir ağaç altıdır.

Advertisement

deprem anında

ÜST KATLARDA İSENİZ

Asla binadan çıkarak kaçmaya çalışmayınız. Unutmayın, yeterli zamanınız olmayacaktır.

• Asla merdivene çıkmayınız, hatta daire kapınıza bile gitmeyiniz. Çünkü, binaların en zayıf yerleri merdivenleridir. Binanız sağlam kalmasına rağmen, merdivenlerinizin yıkılma olasılığı vardır.
• Asla balkona çıkmayınız. Balkonlar binaların zayıf ve desteksiz bölümleridir.
• Asansöre asla ama asla binmeyiniz. Sarsıntı anında asansörler binadan bağımsız hareket eder. Her deprem sonrasında asansörlere bakım yaptırılmasında büyük fayda vardır.
• Pencerelere yaklaşmayınız. Deprem anında camların patlayarak 6 metreye kadar cam fırlattığı bilinmektedir.

Sığınabileceğiniz mekanlar:

• Salon ve yatak odaları içindeki eşyaların niteliği dolayısıyla sığınmak için en kötü mekanlardır. Çok çaresiz kalmışsanız dahi, yatakta yatarak beklemeyiniz, en kötü ihtimalle yataktan düşünüz. Gardrobun üstünüze düşmesinden korunabilirsiniz.

• Beyaz eşya önleri (devrilme riski olan buzdolabı hariç) en iyi sığınma mekanlarıdır. Mutfakta fırın, bulaşık makinesi ve deep freeze önü, banyoda çamaşır makinesi veya döküm küvet önü gibi. Bu tip eşyalar ezilme durumunda yere yapışacak kadar ezilmezler ve size bir yaşam alanı sağlarlar.

KURTARMA EKİPLERİNİN ÖNCELİKLE BAKACAĞI MEKANLAR, MUTFAK VE BANYO OLACAKTIR.

Advertisement

Nasıl sığınılmalı?

• Unutmayın, önceden bir eylem planınız olması size zaman kazandırır. Aile olarak, mutlaka önceden nerelere kimlerin sığınacağının planını yapın.
• Deprem anında sığınma noktalarına giderken birbirinizle konuşarak haberleşin.
• Sığınma noktanızda cenin pozisyonunu alın. İnsanın en yaşamsal bölgeleri baş, karın ve göğüs boşluğudur. Bu pozisyon sizin bu bölgelerinizi koruma altına almanızı sağlar.
• Unutmayın, gözünüz sürekli yukarıda olmalı. Kendinizi üzerinize düşebilecek bir cisimden korumanız gerekebilir!

ÇATI KATINDA İSENİZ

Terasa (balkon üstü değil, binanın ana gövdesi üzerinde yer alan kısım) çıkarak yine yukarıdan gelecek (çatı, kiremit, v.s.) tehlikelere karşı uyanık olunuz.

TOPLU MEKANLARDA DEPREM ANINDA NASIL HAREKET EDİLMELİ?

Sinemalarda asla dışarı kaçmaya çalışmayınız. Sıra aralarına uzanınız. Etrafınızdaki bu konuda uyarınız.

Çocuğunuzun okulunda mantıklı bir eylem planı yapılıp yapılmadığını okul yetkililerinden öğreniniz, yapılmamışsa yapılmasını talep ediniz, hatta aktif olarak hazırlıklara katılınız.

Alışveriş merkezlerinde deprem sonrası yangın riski yüksektir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, mutlaka yangın merdiveninin yerini öğreniniz ve deprem anında hızlı ve kararlı bir şekilde oraya yöneliniz.

İşyerimiz son inşaat yönetmeliklerine göre yapılmış ağır hasar görme riski düşük bir binadır. Bu yüzden işyerimizde deprem anında yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (asma tavan, armatür, v.s.) masa altına sığınabilirsiniz. Yakın iseniz garaja kaçarak araba yanına cenin pozisyonunda uzanabilirsiniz. Yangın merdivenine giderek merdivenden yukarı çıkabilirsiniz. Bu sizden sonra geleceklere yer açacaktır.

Depremi Önceden Hisseden Hayvanlar


Leave A Reply