Destek ve Hareket Sisteminin Görevleri, Beş Ana Fonksiyonu

0
Advertisement

Destek ve Hareket Sistemi ne işe yarar neden gerekli ve önemlidir? Destek ve Hareket Sisteminin beş ana fonksiyonu nedir, görevleri.

Destek ve Hareket sistemi iki kısma ayrılır: eksenel iskelet ve apendiküler iskelet. Eksenel iskelet, kafatası, omurga, kaburgalar ve sternumu içerir. Apendiküler iskelet, tüm üst ve alt ekstremiteleri, omuz kuşağını ve pelvik kuşağı içerir. İnsan vücudundaki kemikler, uzun, kısa, yassı ve düzensiz olmak üzere dört ana şekle sahiptir ve kalsiyum ve fosforla güçlendirilmiş kolajen lif ağlarından oluşur.

Kollajen esneklik sağlarken mineraller gerilme mukavemeti sağlar. İskelet sisteminin vücutta üçü dıştan ve çıplak gözle görülebilen, ikisi içte olmak üzere 5 işlevi vardır. Dış fonksiyonlar şunlardır: yapı, hareket ve koruma. İç fonksiyonlar şunlardır: kan hücresi üretimi ve depolanması.

İskelet

1. Yapı (Destek)

Bir binanın çelik iskeleti gibi, iskeletin ve kemiklerin işlevleri, vücuda şekil veren ve kasların ve organların ağırlığını destekleyen sertliği sağlamaktır. Bu yapı olmadan, vücut kendi içine çökecek, akciğerleri, kalbi ve diğer organları sıkıştırarak işlevlerini bozacaktır.

Bazı canlıların iç iskeletleri yoktur ve bunun yerine içlerinde kas ekleri olan dış kabukları (veya dış iskeletleri) vardır. İskelet sisteminin katı yapısı, iskelet sisteminin 5 işlevinden bir diğerini gerçekleştirmesine de izin verir: hareket.

Advertisement
egzersiz

Kaynak: pixabay.com

2. Hareket

Hareket mekaniğine dahil olan üç ana sistem vardır:

  • Sinir sistem
  • Kas sistemi
  • İskelet sistemi

Sinir sistemi, kasları harekete geçiren elektriksel uyarıları gönderir, iskelet sistemi ise kasların çekmesi için kaldıraçları ve çapaları sağlar. Tüm iskelet kaslarının bir orijini ve insersiyon noktası vardır.

Kas çalışırken kemik hareketsiz kalır. Eklem, iskeletin ana işlevlerinden biri olan kas çalışırken hareket eden kemiktir. İlginç bir şekilde, kasın ihtiyaç duyduğu güç miktarı, kemiğin (veya kaldıracın) uzunluğu ve nereye bağlı olduğu ile doğrudan ilişkilidir.

Bu, daha kısa insanların, daha kısa kemiklere sahip oldukları ve bağlanma noktasının başlangıç noktasına daha yakın olduğu için, daha uzun insanlara göre hareket etmek için daha az güç kullandıkları anlamına gelir.

bebek kucaklamak

Kaynak : pixabay.com

3. Koruma

İskelet sisteminin 5 işlevinden tartışmasız en önemlisi korumadır. İskeletin koruyucu özelliklerinin işlevlerinin en belirgin örneği insan kafatasıdır. Omurlar ve kaburgalar da omurilik, kalp ve akciğerler gibi hassas yapıları kaplayarak koruyucu işlevlere sahiptir. Göğüs kafesi sadece solunum organlarını çevrelemekle kalmaz, aynı zamanda çok esnektir ve her nefeste genişleyip büzülecek şekilde yapılmıştır.

Kafatasının kemikleri aslında dikişlerle birleştirilmiş birkaç düz plakadır. Bu dikişler, kafatasının doğum kanalından geçmesine ve beyin büyümeye devam ettikçe genişlemesine izin verir. Dikişler erken çocukluk döneminde birleşerek kafatasının klasik şeklini oluşturur.

Advertisement

Omurlar, insan vücudunda hem koruma hem de hareket için esneklik sağlayan düzensiz şekilli kemiklerdir. Ayrıca her omur arasında şok emilimi sağlayan lifli diskler bulunur.

kan hücreleri

Kaynak: pixabay.com

4. Kan Hücresi Üretimi

Kırmızı ve beyaz kan hücreleri kemiklerin kırmızı iliğinde yapılır. Doğumda ve erken çocuklukta tüm kemik iliği kırmızıdır. Kişi yaşlandıkça, vücudun iliğinin yaklaşık yarısı yağ hücrelerinden oluşan sarı iliğe dönüşür. Yetişkin bir insanda, uzun kemiklerin çoğu sarı ilik içerir ve kırmızı ilik yalnızca kalça, kafatası ve kürek kemiklerinin düz kemiklerinde, omurlarda ve uzun kemiklerin uçlarında bulunur.

Bununla birlikte, şiddetli kan kaybı durumunda, vücut, kan hücresi üretimini artırmak için bazı sarı iliği kırmızı iliğe dönüştürebilir.

süt

Kaynak: pixabay.com

5. Depolama

Vücut, kas kasılması gibi bedensel süreçler için kalsiyum ve fosfor kullanır. Bu minerallerin bazıları beslenmemizde bulunur, ancak insan vücudundaki kemiklerden de alınırlar. Vücut kalsiyuma ihtiyaç duyduğunda, kanda hazır bir arz yoksa, endokrin sistem, kalsiyumun kemikten alınması ve kan dolaşımına bırakılması sürecini başlatan hormonları salgılar. Kan kalsiyum fazlası olduğunda, kemiklere geri konur.

Bu nedenle diyetteki kalsiyum ve D vitamini çok önemlidir. Vücut sürekli olarak kalsiyum kullanır ve diyette yeterli kalsiyum yoksa, telafi etmek için sürekli olarak kemikten kalsiyum alır ve bu da osteoporoza yol açar. Yeterli diyet kalsiyumuna sahip olmak, vücut fonksiyonları için yeterli kalsiyum olmasını sağlar ve kemikteki yedek depoları yeniler.


Leave A Reply