Dev Şeftali Kitap Özeti Konusu Karakterleri Hakkında Bilgi, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın Dev Şeftali (James ve Dev Şeftali) isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Dev Şeftali kitabı hakkında bilgi.

Dev Şeftali

James ve Dev Şeftali yada sadece Dev Şeftali, İngiliz yazar Roald Dahl tarafından 1961’de yazılan popüler bir çocuk romanıdır. Alfred Knopf tarafından yayınlanan orijinal ilk baskı, Nancy Ekholm Burkert’in illüstrasyonlarını içeriyordu. Yıllar boyunca, Michael Simeon tarafından ilk İngiliz baskısı, Emma Chichester Clark, Lane Smith ve Quentin Blake için yapılan yeniden resmedilmiş versiyonları oldu. 1996’da aynı adlı bir filme, 2010’da bir müzikal olarak uyarlandı.

Dev Şeftali

Hikaye, devasa, büyülü bir şeftaliye giren ve tanıştığı sihirli bir şekilde değiştirilmiş yedi bahçe böceğiyle vahşi ve gerçeküstü bir dünyalar arası maceraya atılan genç bir İngiliz yetim çocuğa odaklanıyor. Roald Dahl başlangıçta dev bir kiraz hakkında yazacaktı, ancak onu James ve Dev Şeftali olarak değiştirdi çünkü bir şeftali “kirazdan daha güzel, daha büyük ve daha yumuşaktır.”

Hikayenin ara sıra ortaya çıkan ürkütücü ve potansiyel olarak korkutucu içeriği nedeniyle, sansürcülerin düzenli bir hedefi haline geldi. Dahl kitabı 6 yaşındaki kızı Olivia’ya adadı.

Kitabın Özeti

Kitabın başında okuyucu, ailesi bir gergedan tarafından yenilerek öksüz kalan genç bir çocuk olan James ile tanıştırılır. James sonuç olarak iki teyzesi Sponge Teyze ve Spiker Teyze ile birlikte yaşamaya gönderilir. Bu akrabalar ona karşı çok acımasızdır ve inanılmaz derecede yalnızdır. Ancak özellikle zor bir günde James’in şansı değişir: Arka bahçede bir Yaşlı Adam belirir ve James’e bir paket sihirli yeşil nesneler sunar. Yaşlı adamın dediğine göre, James bir dizi özel talimatı izlerse, muhteşem bir şey olacaktır. James çok heyecanlanır, ancak talimatları uygulamak için evine koşarken ayağa kalkar ve sihirli yeşil nesneler toprağa gömülür. James inanılmaz derecede üzülür, sonraysa teyzelerinin bağrıştığını duyar.

Advertisement

James kısa süre sonra kargaşanın kaynağını keşfeder: Önceden çorak olan yerde bir şeftali ağacı ve üst dalında bir şeftali büyümeye başlamıştır. Üçü izlerken şeftali, teyzelerin tüm evinden daha büyük olana kadar büyür ve büyür. Bu tuhaf olaydan yararlanmak isteyen Sponge Teyze ve Spiker Teyze bir çit çeker ve şeftaliyi görmek isteyen insanlardan giriş ücretini almaya başlar. Kar elde etme planlarını mahvedeceğinden korkarak James’in karışmasını yasaklarlar. Ziyaretçilerin ilk gününden sonraki gece James, şeftaliyi ziyaret etmek için evden gizlice çıkar. Şeftalinin dibinde bir delik görür ve bu deliğin bir tünele açılan bir delik olduğunu anlar. Sürünmeye başlar ve sonunda meyvenin ortasındaki içi boş şeftali çukuruna girer.

dev şeftali

James çukurun iç odasına girdiğinde, başlangıçta onu korkutan tuhaf bir yaratık grubuyla karşılaşır: Bayan Örümcek, Kırkayak, Solucan, Eski Yeşil-Çekirge ve diğerleri. Ertesi gün James ve yeni arkadaşları, Sponge Teyze ve Spiker Teyze’den uzaklaşmaya başlarlar. Kırkayak şeftaliyi ağacından koparır ve şeftali yoluna çıkan her şeyi düzleştirerek yuvarlanmaya başlar – Sponge Teyze ve Spiker Teyze altta kalarak ölür. Şeftali daha sonra birkaç mil uzaktaki bir uçurumdan yuvarlanır ve Atlantik Okyanusu’na iner.

Şeftaliyle Yolculuk

Bu noktadan sonra James ve arkadaşları bir dizi engelle karşılaşır. Saldıran köpek balıklarından kaçmalı, Bulut Adamlar ve öfkelerinden kaçmalı ve iç anlaşmazlıkları çözmelidirler. James kendini lider olarak gösteriyor ve sık sık günü kurtarıyor. Köpekbalıkları saldırdığında, arkadaşlarına ipleri yakındaki martılara, sonra şeftalinin sapına bağlatır, şeftali sudan yükselir ve havada uçmaya başlar. James ve arkadaşları, bir gün uçtuktan sonra, Atlantik’in tamamında uçtuklarını fark ederler – şimdi altlarındaki New York Şehri’ni görebiliyorlardır.

Martı iplerini teker teker kesmeye başlarlar, aniden bir yolcu uçağı üstlerinden uçup tüm hatları bir kerede keser. Yavaş yavaş şehre inişleri mahvolur ve hızla batmaya başlarlar. Herkes yaşama tutunur, ölümün yakın olduğunu düşünür, ancak Empire State Binası’nın zirvesine güvenle inerler. Durumlarını New York City polislerine ve itfaiyecilere açıkladıktan sonra James ve arkadaşları cömertçe karşılanır. Şehir, onurlarına bir geçit töreni düzenler ve geçit töreninin sonunda şeftalinin tamamı, dev meyveyi tatmak isteyen yerel çocuklar tarafından yenir.

dev şeftali

Advertisement

Geçit töreninden sonra James ve arkadaşları sonsuza dek mutlu yaşarlar. Kalan şeftali çekirdeği Central Park’ta bir anıt olarak konulur ve James onun içinde yaşıyordur. Öyküsünü duymak umuduyla onu ziyaret eden o kadar çok çocuk var ki, yolculuk hakkında bir kitap yazmaya karar verir. Yazdığı kitap ise, az evvel okuduğunuz kitaptır.

Karakterler

 • James Henry Trotter – Yedi yaşındaki kahraman.
 • Yaşlı Adam – James’in macerasını başlatan, arkadaş canlısı ama gizemli bir adam.
 • Spiker Teyze – Zayıf, uzun, zalim ve kötü bir kadın; Sponge’ın kız kardeşi.
 • Sponge Teyze – Şişman, hain, açgözlü ve kötü bir kadın; Spiker’in kız kardeşi.
 • Kırkayak – Şiddetli bir serseri olarak tasvir edilen ve sadece 42 tane olmasına rağmen “yüz bacağı” ile gurur duyan bir erkek kırkayak.
 • Solucan – Kırkayak ile sık sık kavga eden bir erkek solucan.
 • Yaşlı Yeşil Çekirge – Hayvanların en büyüğü ve en kültürlü olan erkek çekirge.
 • Uğurböceği – Bir tür anne dişi uğur böceği.
 • Bayan Örümcek – James’le ilgilenen iyi huylu bir dişi örümcek.
 • Ateşböceği – Şeftali için bir aydınlatma sistemi olarak kullanılan dişi bir ateş böceği.
 • İpekböceği – Maceradan önce ve sonra Bayan Örümcek’e iplik üretiminde yardımcı olan dişi bir İpekböceği.


Leave A Reply