Deve Dikeninin Zararları

1
Advertisement

Birçok yarara sahip olan deve dikeni bitkisinin zararları, yan etkileri var mıdır? deve dikeni nelere sebep olabilir, zararları.

Deve Dikeninin Zararları

Sıklıkla karaciğer rahatsızlıklarında kullanılan ve pek çok yarar sahip olan deve dikeni bazı yan etkilere de sahiptir.

1. Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

Araştırmalar, deve dikenlerinin diyare, şişkinlik, gaz ve karın ağrısı gibi bazı sindirim sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor. Deve dikenlerinin oral yoldan tüketimi aynı zamanda abdominal dolgunluk (veya karın ağrısı), iştahsızlık (iştah kaybı) ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklere sebep olabilir.

2. Allerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Deve dikeni, özellikle yaban mersini, kadife çiçeği, papatyalar ve krizantem alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bazı raporlarda deve dikenlerinin ciltte kızarma, kurdeşen ve egzamaya neden olabileceği de belirtiliyor. Deve dikeninin sebep olduğu deri döküntüleri, cildin histamin seviyelerini yükselten IgE antikorlarından dolayıdır. Şifalı bitki tükettiğinizde, bağışıklık sistemi ona tehlikeli bir madde gibi tepki verir ve karşı bir savunma mekanizması oluşturur.

Advertisement

Deve dikeni alındıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon gelişirse, kullanımını durdurun ve doktorunuza danışın.

3. Östrojenle Etkileşim Verebilir

Deve dikeni çok sayıda östrojen benzeri özelliklere sahip olarak bilinir ve bazı kaynaklar östrojene duyarlı birkaç sağlık koşulunu kötüleştirebileceğini söylüyor.

Deve dikeni vücuttaki hormon seviyelerini düşürebilir. Östrojen haplarıyla birlikte kullanmak, hapların etkinliklerini azaltabilir.

4. Kolesterol İlacıyla Etkileşim Yapabilir

Deve dikeni, kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinen (lipit düşürücü) statin ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bunun nedeni hem deve dikeni hem de bu ilaçların aynı karaciğer enzimleri tarafından parçalanmasıdır.

5. Kan Şekerini Fazla Düşürebilir

Deve dikeninin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Zaten kan şekeri ilaçları alıyorsanız, bitkiyi tükettiğinizde şeker seviyenizi biraz fazla düşürebilir.

6. Emzirmede ve gebelikte kullanılmamalıdır

Deve dikeni geçmişte anne sütünün akışını iyileştirmek için kullanılmış olsa da – günümüzde emzirme ve gebelik sırasında deve dikeninin faydalarından bahsedilen sınırlı araştırma var. Bu nedenle, güvende kalın ve kullanmamaktan kaçının.

Advertisement

7. Diğer İlaçlarla Etkileşim Verebilir

Deve dikenini bazı ilaçlar ile birlikte almak, ilacın etkilerini hatta yan etkilerini artırabilir.

Deve dikeni, karaciğerin ilaçları ne kadar iyi parçaladığını etkilediğinden, bu ilaçların ne kadar çalışmasını etkileyebilir.

8. Güçsüzlüğe Neden Olabilir

Bazı insanlar da deve dikeni aldıktan sonra güçsüzlük yaşayabilir. Diğer ilgili yan etkiler arasında kaslarda karıncalanma hissi ve kas krampları bulunur.

Sonuç

Deve dikeninin yan etkileri konusunda sınırlı araştırma bulunmaktadır. Araştırmanın önemli bir kısmı zararından çok yararı olan bir bitki olduğunu gösteriyor. Ancak yine de bu otu kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

YARARLARI İÇİN TIKLAYIN 

KULLANIM ŞEKİLLERİ İÇİN TIKLAYIN


1 Yorum

  1. 6 ay boyunca hergun 250mg x4 yani 1000mgr deve dikeni silimarin ve silbum olanini kullandim hepatit b icin vucut ta ise yariyor cok ise gitmemeniz dinlenmek gerekiyor bol bol su icmeniz lazim 5 Lt civari hepatit b den kurtuldum yanliz dikkat edin icerige sadece silimarin ve siliybum olani var onu kullanin extra icerik karaciger e zarar verebilir kasintilar basladiginda ise yariyor demektir ondan sonra 4 kullaniyorsaniz 3 -2 -1 yada ara vererek kullanin cevremde cogu kisi kullaniyor

Leave A Reply