Deve Dikeninin Sağlığa Faydaları Saç ve Cilt İçin Yararları

0
Advertisement

Deve dikenin bitkisinin vücut için, sağlık için, saç ve cilt güzelliği için faydaları nelerdir? Deve dikeni bitkisinin yararları.

Deve Dikeninin Faydaları

Deve Dikeni, karaciğerin çeşitli hastalıklarının tedavisindeki etkileri ile ünlüdür. Karaciğer sorunlarını tedavi etmek için bu otun tohumlarını ilk kullananlar Avrupalılardır. Araştırmalar, sağlığın iyileştirilmesi ve farklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilecek birçok yararlı özelliği olduğunu göstermiştir.

Deve Dikeninin Cilt İçin Yararları:

Bitkinin cildinize faydalı olacak anti-inflamatuar, detoks ve antioksidan özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Uzmanlar, devedikeni takviyesi almadan önce bir doktora danışmanızı öneriyorlar çünkü devedikeninin yararlarını ispatlayan güçlü kanıtlar yoktur. İşte bu bitkiyi cildinizde kullanabileceğiniz birkaç yol:

1. Sivilce, Egzama ve Akne’den Kurtulmaya Yardımcı Olur:

Deve dikeni detoks özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağırsakta sindirim ve bağırsak hareketlerini normal tutmak için safra üretmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Her ikisi de vücutta serbest radikallerin yok edilmesi ve iyi cilt için önemlidir. Sonuçta sivilce ile ilgili deri problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

2. Işıltılı ve Parlayan Bir Cilt:

Devedikeninin antioksidan ve detoks özelliği, vücudunuzdan toksinleri attığı için cilde yararlı olduğuna inanılıyor. Karaciğeriniz ve kolonunuz bu harika şifalı bitki tarafından temizlenir, cildinizin parlak görünmesini sağlar.

Advertisement

3. Ciltteki alevlenmeleri önler:

Devedikeninin bileşenlerinden biri, şifa verici olduğu düşünülen silymarin’dir. Vücudunuzdaki glutatyon düzeylerini arttırarak sedef hastalığı gibi deri rahatsızlıklarını önler. Detoks özelliklere sahip bir protein olan glutation eksikliğinin sedef hastalığının bir nedeni olduğu söylenir. Devedikeninde bulunan glutatyon içeriğinin cildi detoksifiye ederek cildin durumunu iyileştirdiği bilinmektedir.

4. Cildi nemlendirir ve yumuşatır:

Devedikeni yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Kuru cildi nemlendirerek yumuşatmaya yardımcı olur. Cildiniz düzenli devedikeni alımı ile daha pürüzsüz ve esnek olacaktır.

5. Cildi temiz ve berrak hale getirir:

Deve dikeni etkili bir kan temizleyici olarak bilinir. Kanları temizler, kan dolaşımına yardımcı olur ve toksinleri atar. Aynı zamanda lekelere, vb. neden olan cildin yüzeyini temizler.

6. Cilt Kanserini ve Yaşlanmayı Önler:

Colorado Üniversitesi Kanser Merkezi’nde yürütülen araştırmalara göre, devedikeninin bir özü olan silibinin, UV radyasyona maruz kalmasından etkilenen deri hücrelerini onarma kabiliyeti vardır. Aynı zamanda deriyi UV radyasyonunun zararlı etkilerine karşı korur.

7. Yaşlanmayı geciktirir:

Devedikeni cildinizi parlak ve ışıltılı tutar. Sağlıklı hücre büyümesini teşvik etme kabiliyeti, belirli bir oranda yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olacağı anlamına gelir.

Devedikeninin cildinize faydalı olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunmuyor olabilir. Ancak, cildinizde önemli etkilere sahip olan karaciğer, böbrek, kolon, kan gibi vücudunuzun farklı bölgelerinde fayda sağlayan özelliklere sahiptir. Vücudunuz içten sağlıklı olduğunda, dışarıdan da kendini gösterir ki, bu da her zaman parlayan ve sağlıklı bir cildiniz olacak demektir.

Advertisement

Devedikeninin Saç İçin Faydaları:

Devedikeni ve özleri, özellikle silymarin, sağlığımıza nasıl fayda sağlayabileceğini bulmak için kapsamlı olarak incelenmektedir. Vücudunuzdaki farklı organların düzgün işleyişi, arındırılması ve teşviki yoluyla cildinize pek çok açıdan yarar sağlayabileceğini biliyoruz. Bu mucizevi bitkinin saçlar için de büyük yararları olduğu söyleniyor.

8. Saç Foliküllerini Güçlendirir ve Korur:

Saç dökülmesi birçok insanda önemli bir sorundur. Tedavilerde, birçok malzemenin kombine edilerek kullanıldığında saç dökülmesini önleyebileceği biliniyor. Bu malzemelerden biri de devedikenidir. Diğer bitkisel tedavilerle birlikte kullanıldığında saç foliküllerini güçlendirmek ve korumakta etkili olduğu bilinmektedir.

9. Saç Dökülmesini Önler

Bitkinin detoks etkisi, devedikenlerinin saç dökülmesi için bir çare olarak önerilmesinin nedenlerinden biridir. Gerçek şu ki dengeli ve sağlıklı bir vücutta saçları güçlendirdiği ve saç dökülmesini önlediği düşünülüyor.

10. Mevcut Hasarı Onarır:

Devedikeni, karaciğeri stresin zararlı yan etkilerinden korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda karaciğerin iyileştirme kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu demek oluyor ki, karaciğerin normal şekilde çalışmasına ve vücudun toksinler ve diğer atık maddelerden arındırılmasına, sağlıklı saç ve cildin korunmasına yardımcı oldur.

Devedikeninin Sağlık İçin Yararları:

Şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalar, devedikeni ile ilgili geçmiş nesillerin yüzyıllarca bildikleri ve inandırdıkları sağlık faydalarını teyit ediyor. Bu sihirli otun, sağlığa olan faydalarından bir göz atalım:

11. Karaciğer Sorunlarını Giderir:

Devedikeni doğal olarak karaciğer ile ilgili sorunların tedavisinde etkinliği ile ünlüdür. Bu sorunlar aşağıdakileri içerir:

 • Alkole bağlı siroz
 • İlaç ve alkol bağımlılığı sonucu ortaya çıkan karaciğer hasarı
 • Viral hepatit
 • fibrosis
 • Karaciğer yağlanması
 • Alkolden bağımsız karaciğer yağlanması
 • Alkolsüz steatohepatit
 • Steroid kullanımından kaynaklanan karaciğer toksisitesi
 • Toksinler ve kirleticiler nedeniyle karaciğer kirlenmesi

12. Sirozdan Kurtarmaya Yardım Eder:

Aşırı alkol tüketimi nedeniyle karaciğerde oluşan hasarda, devedikeni günlük beslenmenin bir parçası olarak kullanılabilir.

13. Viral Enfeksiyon Nedeniyle Oluşan Hepatit Davranışı:

Devedikeni, karaciğeri güçlendirerek, viral hepatit tedavisinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda vücudun düşük bağışıklık seviyelerinden iyileşmesine yardımcı olur.

14. Kolesterolü düşürür:

Devedikeni, vücuttaki sağlıksız kolestrol seviyesini düşüren maddeler açısından zengindir. Bu aynı zamanda karaciğer ve böbreklerde daha az stres olduğu anlamına gelir.

15. Kanseri Önler:

Devedikeni, birçok vücut hücresi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve vücuttaki kanserli hücrelerin uygunsuz ya da engellenmemiş büyümesini önlediği bilinmektedir. Devedikeninin kolon kanseri, böbrek kanseri, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve servikal kanseri de önlediği bilinmektedir.

16. Kadınlarda Menopoz Sorunu:

Devedikeni minerallerle doludur ve kadınlarda normal menstruasyon döngüsüne yardımcı olur. Ayrıca menopozla ilgili sorunlarla başa çıkmada yardımcı olur.

Advertisement

17. Mevsimlik Allerjiler:

Devedikeninin diğer antihistaminik ilaçlar veya doğal tedavilerle kombinasyon halinde kullanılmasının, iltihaplanmayı azaltabileceği kanıtlanmıştır. Allerjileri tedavi etmek ve iltihaplanmayı azaltmakta son derece etkilidir.

18. Mide yanmasını azaltır ve tedavi eder:

Devedikeninin, mide yanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, oluşan rahatsızlığı da azaltır.

19. Krampları ve Ağrıları Azaltır:

Devedikeni 4 haftalık bir süre boyunca düzenli olarak kullanılırsa mide bulantısı, kusma, kramp ve karın ağrısını tedavi eder.

20. Diğer Sağlık Sorunlarını Gidermektedir:

Yukarıdaki tüm rahatsızlıklar veya sorunlar devedikeni kullanımı ile iyiye gider. Bunlar bilimsel ve tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca devedikeni ile tedavi edilebilecek başka birkaç sorun daha var, ancak bilimsel gerçekler ve deliller yetersizdir. Bu sorunlar Sıtma, Dalak sorunları, Safra kesesi ile ilgili sorunlar ve plörez olarak bilinen akciğer şişmesidir.

Devedikeninin Diğer Faydaları:

 • Alzheimer Hastalığını engeller.
 • Vücudundaki kan şekeri seviyelerini iyileştirir.
 • Radyasyona maruz kalma ve kemoterapi uygulamalarına neden olan hücrelere verilen hasarı azaltır.
 • Hazımsızlık ve diğer bağırsak bağlantılı şikayetlerle ilgili sorunlarda yardımcı olur.
 • Doğal güneş kremi olarak işlev görür ve cildinizi UV ışınlarına karşı korur.


Leave A Reply