Dikine, Dikey Bahçe Nedir? Özellikleri, Örnekler, Modelleri

0
Advertisement

Bazı bahçeler duvarlarda oluyor. Dikine bahçe, dikey bahçe nasıl olur, özellikleri, örnekleri, modelleri, duvarda bitkiler, bahçeler, sebzeler.

Dikine – Dikey Bahçe Nedir? Özellikleri – Örnekler

Dikine Bahçe

Dikey bahçe nedir?

Dikey bahçe, hidroponik kullanarak dikey olarak askıya alınmış bir panelde bitki yetiştirmek için kullanılan bir tekniktir. Bu benzersiz yapılar bağımsız olabilir veya bir duvara tutturulabilir. Eski uygarlıklardan bu yana dikey bahçeler kullanılmıştır; birçok modern dikey bahçe yıllarca sürebilir.

Dikine Bahçe

Dikey bahçeler, ofis alanındaki saksı bitkilerine harika bir alternatiftir. Saksı bitkileri herhangi bir yere yerleştirilme avantajına sahip olsalar da, yer kaplar ve çok bakım gerektirir. Bununla birlikte, dikey bahçeler ile bakımı yapılacak tek bir panel vardır ve herhangi bir profesyonel ortama bolca renk katar.

Dikine Bahçe

Advertisement

Dikey bahçe mi yeşil duvar mı?

Dikey bahçeler birçok farklı isimle geçmektedir: canlı yeşil duvarlar, canlı duvarlar ve yosun duvarları sadece birkaç isimdir. Bitki yaşamının bu dikey yapıları bir resim çerçevesi kadar küçük veya metrelerce genişliğinde bir başyapıt kadar büyük olabilir.

Dikine Bahçe

Dikey bahçeler otel lobilerine, büyük şirket merkezlerine ve hatta küçük bir konutun arka bahçesine yerleştirilebilir. Dikey bahçeler yalnızca etkileyici görünmekle kalmaz, aynı zamanda doğanın doğal sakinleştirici güçlerine dokunarak çevrenizde daha rahat hissetmenizi sağlar.

Dikine Bahçe

İç Mekan dikey bahçeler

İç mekanlarda dikey bahçeler yalnızca harika bir merkez oluşturmaz, aynı zamanda ortamınızın doğal hava akışına yardımcı olur. Bu bahçeler birçok farklı bitki türünden oluşabilir; eğrelti otları, ficus repens, pilea ve calathea, yeşil duvarlarda kullanılan en popüler bitki türleridir. Dikey bahçeler de çok fazla alan tasarrufu sağlar ve duvardaki boş alanları doldurur.

Dikine Bahçe

Advertisement

Dikey bahçeler, iç mekanlarda, doğal temiz hava sistemi gibi çalışır ve daha iyi bir nefes alma ortamı ve genel olarak daha sağlıklı bir ortam sağlar.

Dikine Bahçe

Dış mekan dikey bahçeler

Birçok bina, dış kısımlarına monte edilmiş dikey bahçelere sahiptir. Birçok dış bahçede yosun, asmalar bulunur. Dış dikey bahçeler, onların gelişmesini sağlayan doğal doğrudan güneş ışığına sahip olma avantajına sahiptir.

Dikine Bahçe

Dış dikey bahçeler ayrıca binalara sıcaklık dalgalanmalarından, UV radyasyonundan ve şiddetli yağmurdan mükemmel koruma ve yalıtım sağlar.

Dikine Bahçe

Dikey Sukulent Bahçeleri

Sukulentler bitki meraklıları arasında popülerdir, çünkü alan verimli, renkli ve bakımı çok kolaydır. Sukulentler ayrıca sıcağa dayanıklıdır ve çok su sıkıntısı olan bir bölgedeyseniz harika alternatifler sunar. Bu nedenle sukulentler, dikey bahçeler için mükemmel bitki seçenekleridir.

Dikine Bahçe

Sukulentler sert ve etli bir dış yapıya sahiptirler, bu da iç mekanlar için onları harika adaylar yapar. Sulama ve bakıma daha az ihtiyaç duyarlar, herhangi bir alana harika bir estetik katarlar.

Dikine Bahçe

Dikey bir bahçede ne yetiştirilebilir?

Dikey bir bahçenizde mutfağınıza da katkısı olabilecek sebzeler yetiştirmek istiyorsanız aşağıdaki alternatifleri uygulayabilirsiniz:

Advertisement

Marul
biberiye
Yeşillik
Fasulyeler
Domates
Biberler
Otlar

Dikine Bahçe

Dikey Bahçelerde Dikkat Edilecek Noktalar

Dikey bahçenize ne ekeceğinize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır.

İlk önce, esnek olan bitkileri seçmeniz gerekir. Dikey bir bahçeye yerleştirmek için cüce meyve ağaçları veya yaban mersini çalıları gibi bitkiler seçerseniz, dallanırlar. Kısacası, düzgün sarkacak bitkileri seçmelisiniz (özellikle dikey bir cep bahçesi oluşturuyorsanız.)

Dikine Bahçe

Dikey bahçenizi üzerinde saksılar bulunan raflar yada asılan sepetlerle yapacaksanız, bitki seçenekleriniz de artacaktır.

Dikine Bahçe

Ayrıca, benzer ihtiyaçları olan bitkileri seçmeniz gerekir. Genelde dikey bahçelerin yerlerini değiştirme imkanı bulunmaz. Su ve ışık ihtiyacı aynı olan bitkiler bir arada kolay yaşayacaklardır.

Dikine Bahçe

Dikey bahçenizi sık sık suladığınızdan emin olmalısınız. Bitkiler sınırlı yetişme alanı nedeniyle sığ köklere sahiptir.

Ayrıca, nemi korumak için çevrelerinde çok fazla toprak yoktur. Bu iki faktör, bir bitkinin uzunca süre boyunca su tutmasını zorlaştırır. Sulama sıklığı daha fazla olmalıdır.

Advertisement

Dikine Bahçe

Dikey bir bahçede yetişen bitkiler, etrafından besin çekemezler çünkü toprağa ekilmemişlerdir yada çok az toprağa sahiptirler.

Bunu akılda tutarak, bitkilerin gübre beslenmesi ihtiyacına dikkat edin. Bu onlara gelişmeleri için ihtiyaç duydukları besinleri verecektir. En kolayı sulama yaparken gübreyi sulama sistemine dahil edebilirsiniz.

Dikine Bahçe


Leave A Reply