Dişleri Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir? Listesi ve Kısa Açıklaması

0
Advertisement

Diş sağlığını korumanın yolları nelerdir? Dişleri güçlendiren yiyecekler hangileridir? Hangi yiyecek diş sağlığımıza nasıl yardımcı olur?

Lazerle Diş Beyazlatma

Kaynak: pixabay.com

Diş sağlığını korumanın yolları nelerdir?

Anne karnında yetişmeye başladığımız “prenatal dönem” denen dönemde ve çocukluğun ilerleyen döneminde sürekli bir gelişim halinde olan dişlerimizin yapısında, bu yapılanmaya katılan mineraller sayesinde dişlerimiz ağzımızda bulunduğu sürece çürümeye karşı koruma içerisinde bulunmaktadırlar. Ancak hem yaş ilerledikçe hem de dış faktörlerin etkisiyle bu mineral yapıları zaman geçtikçe zayıflayıp diş üzerindeki kalkan yapısı da otomatikman bozulmaktadır.

Bu başlıca sebeple birlikte, tüm metabolizmamızın sağlıklı bir yapıda olmasına dikkat ettiğimiz gibi aynı şekilde dişlerimizin de olması gereken sağlıklı yapıda kalması adına ne kadar özen göstermemiz gerekliliği gündeme gelmektedir. Hem dişler hem de diş etleri, sadece ağız sağlığı için önem arz ediyor gibi görünse de aslında ikisinin de sağlıklı bir yapıda olması bedende oluşabilecek bir çok hastalığın önüne geçebilmektedir.
Sağlıklı beslenme diş ve diş eti sağlığını korumanın altın kuralıdır. Düzenli ve ağız sağlığına katkı yapacak besinlerle beslenmemiz, dişlerimizin daha güçlü bir yapıda olmasına; diş etlerimizin de uzun süre sağlıklı bir yapıda kalabilmesine yardımcı olmaktadır.

Sanıldığının aksine diş sağlığı sadece düzenli olarak diş bakımı yapmakla değil, ağırlıklı olarak sağlıklı beslenmeye bağlı olmaktadır.

Bununla birlikte az önce bahsettiğimiz gibi dişlerde ya da diş etlerinde oluşabilecek olası hastalıklar sadece ağızda oluşabilecek problemler değil, tüm vücudu etkileyebilecek daha büyük sağlık problemleri yaratabilmektedir. Örnek verecek olursak; kalp hastalıklarının, damar hastalıklarının ya da diyabet hastalıklarının oluşabilmesinin çok büyük bir etkeni diş sağlığının bozulmasından kaynaklanır. Bu sebeplerden ötürü diş sağlığına verilmesi gereken özene her zaman dikkat etmeli, bunu sağlamak için de mutlaka beslenme düzenimize özen göstermeliyiz.

beyaz diş

Kaynak: pixabay.com

Bunun için halk arasında da en çok duyduğumuz öneri, diş sağlığının sağlanması adına kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekliliğidir.

Bildiğiniz üzere kalsiyum içeriği hem dişlerin çürümesine engel olur hem de diş yapısını (diş minesi vb) güçlendirmekle görevlidir. Bunun dışında ikinci olarak en çok dikkat edilen kısım tatlı yiyeceklerin tüketiminin kısıtlanmasıdır. Tüketilen tatlı yiyecek ne olursa olsun, hemen ardından dişlerin detaylı bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Bunun sebebi, tatlı yiyeceklerin dişlerin üzerinde kaldıkları sürece çok hızlı bir şekilde asit ve bakteri üretimine sebep olmalarıdır. Aynı zamanda dişlerin en çok çürümesine sebep olan yiyecek türleri tatlı yiyeceklerdir.

Advertisement

Dişleri güçlendiren yiyecekler nelerdir?

Su :

Su maddesi, vücutta çoğu derde deva olduğu gibi diş sağlığı için de çok büyük önem arz etmektedir. Sağladığı en büyük yarar, diş çürümesinin önüne geçen tükürük seviyesini arttırmaktır. Bunun dışında diş aralarında kalan gıdaların temizlenmesini, diş çürüklerinin oluşmasını ve diş minesinde herhangi bir zarar oluşmasını engelleyebilmektedir.

Süt :

Hem kemiklere hem de dişlere içeriğindeki kalsiyum sayesinde çok büyük yararları olan süt içeceği, aynı zamanda ağızda herhangi bir diş eti hastalığının ya da diş rahatsızlığının ortaya çıkmasına da engel olmaktadır. Ağız yapısında çene kemiğinin de daha güçlü bir yapıda olmasını sağlayan süt, pek çok ağız rahatsızlığının önüne geçebilmektedir.

peynir

Kaynak: pixabay.com

Peynir :

Ağız yapısındaki ıslaklığın pH değerini dengede tutabilen peynir, dişlerde zamanda oluşabilecek oyukların oluşmasını engellemektedir. Bunun dışında içeriğindeki proteinle, kalsiyumla ve fosforla da dişlerde olası plak oluşumu ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Ağızdaki mevcut çürüklerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak yerine yeni çürüklerin oluşması ihtimalinin de önüne geçmektedir. Örneğin, çürük oluşumunu tetikleyici şekerli bir şey tüketildiğinde hemen ardından yenilen bir parçalık peynir sayesinde şekerin ağzınızda yaratacağı çürük ihtimali ortadan kaldırılmakta, aynı zamanda diş minesinin sağlığı da korunmaktadır.

yoğurt

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yoğurt :

Süt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun, bu içeriği sayesinde ağız yapısında sıkıntılı süreçler yaşanmasına sebep olan gevşek dişlerin ya da sallanan dişlerin iyileşme sürecine girmesine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda sıklıkla yoğurt tüketen kişilerin ağızlarında ilerleyen yaşlarda diş kaybı ya da iltihap problemlerinin oluşma oranı çok daha az olmaktadır.

Balık :

Diş sağlığını ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı, içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunan uskumru ya da somon gibi balık türleri ağız sağlığı için çok etkili yiyeceklerdir. Özellikle çocuk yaştaki bireylerin ağız ve diş sağlığı için çok önemli olan balık tüketimi, bir yandan vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini de bizlere sunmaktadır.

Portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakal :

Diş etlerinin yapısındaki bağ dokusunu korumaya yardımcı olan portakal aynı zamanda diş eti iltihaplanmasını da önleyerek diş eti sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. İçeriğinde yer alan flor sayesinde de diş yapısındaki sert tabakanın yapısını güçlendirerek ağızda biriken asitlerin dişlere zarar vermesinin önüne geçmektedir.

Advertisement
maydanoz

Kaynak: pixabay.com

Maydanoz :

Ağız kokusunu engelleyen en doğal ürünlerden biri olan maydanoz, ağız kokusu yaratacak yiyeceklerden sonra tüketildiğinde hem diş sağlığı için hem de güzel bir ağız kokusu için fayda sağlamaktadır.

kuru üzüm

Kaynak: pixabay.com

Kuru üzüm :

Kendisi de şekerli bir ürün olmasına rağmen kuru üzüm ağızda bakteri ya da asit bırakmak yerine tam tersi bir şekilde ağız içinde oluşan bakterilerin önüne geçebilmektedir.

çilek

Kaynak: pixabay.com

Çilek :

Az önce bahsettiğimiz portakal gibi kendi içeriği sayesinde hem diş etlerinin bütünlüğünü hem de güçlü yapısını koruyabilen çilek. Ezilerek diş fırçalama için kullanıldığında çok iyi bir diş beyazlatıcı ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

Yeşil çay :

Yeşil çayın içeriğinde bulunan katesin maddesi sayesinde ağız içinde ortaya çıkan bakteri problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde kötü ağız kokusunun da önüne geçen yeşil çay, hoş bir ağız kokusuna sahip olunmasına sebep olur.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply