Diyet Lifi Nedir? Ne İşe Yarar? Diyet Lifinin Yararları Nelerdir?

0
Advertisement

Diyet lifi nedir? Dİyet lifinin içeriğinde ne vardır? Faydaları nelerdir? Diyet liflerinin metabolizmaya etkileri nelerdir?

Diyet Lifi Nedir? Ne İşe Yarar? Yararları Nelerdir?

Diyet lifi nedir?

Diyet lifi denilen enzim, bitkisel besinlerde bulunan ve vücuda giren bitkisel besinlerin midede ve bağırsakta sindirilemeyecek olan kısmının bağırsaklardan geçerken su abzorbesi sağlayıp dışkı yapımında kişiye kolaylık sağlayan bölümlerdir. Diyet liflerinin arasında en çok bulunanı inülin, selüloz, mumlar, liynin, oligosakkaritler, pektinler ve betaglukanlar bulunmaktadır. Diyet lifleri, tür olarak suda eriyebilen diyet lifleri ve suda eriyemeyen diyet lifleri olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Çoğu bitkinin içerisinde bu iki türdeki liflerden de bulunmaktadır. Ancak iki lif türünün de birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Suda eriyen diyet liflerini baz aldığımızda, bu lifler metabolizmada bir çok değişim göstererek vücudumuz için çok yararlı içeriklere dönüşebilme özelliğine sahiptirler. Örneğin; pirinç, havuç, muz ve kestane gibi besinlerde çok yüksek oranlarda suda eriyen diyet lifleri bulunmaktadır. Bir diğer tür olan suda erimeyen diyet lifleri ise metabolizmadan atılan dışkının daha yumuşak bir yapıda olmasını ve midede uzun süreli tokluk hissi yaşanmasını sağlar. Mısır, patates, kepekli un ve taze fasulye gibi besinlerde bol miktarda suda çözünmeyen diyet lifi içeriği bulunmaktadır.

Diyet lifinin yararları nelerdir?

  • Bağırsaklarda bir miktar suyun absorbe olmasını sağlayarak daha rahat dışkılama yapılmasını sağlar.
  • Midede tokluk hissi yaratarak daha az besin almamızı ve dolayısıyla şişmanlama ihtimalimizi düşürür.
  • Sindirim sistemimizi hızlandırarak daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızı kolaylaştırır.
  • Normal dışkılamayla bağırsaklardan atılamayan ve içeride kalan küçük parçacıklar, diyet lifleri sayesinde vücut dışına atılabilmektedir.
  • Yüksek protein değerlerine sahip diyetler uygulayan ve normal yaşantısında da dışkılama sorunu yaşayan bireylerin diyet lifi içeren besinlerle beslenmesi, daha sağlıklı bir boşaltım döngüsüne sahip olmasını sağlar.
  • Suda eriyen diyet liflerini vücuta değişim geçirerek ve bölünerek yararlı pek çok ayrı maddeye dönüşebilmektedirler.

Advertisement

Leave A Reply