Açık Tohumlu Bitkilere Örnekler ve Kısa Açıklamaları

0
Advertisement

Bitkiler aleminin önemli kollarından birisi olan ve bu gruba dahil olan bitkiler oldukça yaygın olan açık tohumlu bitkilere örnekler.

Köknar

Köknar

Köknar Ağacı

Daima yeşil ağaçlardır. Uygun iklimde 80 metreye kadar büyürler. Kozalakları, diğer kozalaklı bitkilere göre, daha dik olarak bulunur. Örnek olarak; Toros köknarı, Kaz Dağı köknarı, Doğu Karadeniz köknarını verebiliriz.

Servi

Servi Ağacı

Servi Ağacı

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülür. Boyu 20-30 metreye kadar uzayabilen piramit görünümlü bir ağaçtır. Kozalakları diğerlerinden farklı olarak yuvarlak görünümlüdür. Dağların yüksek kesimlerinde ve serin bölgelerde yetişen bir ağaç türüdür. İğne şeklindeki genç yapraklar, olgunlaşmaya başladıkça pullu bir görünüm alır.

Ardıç

Ardıç Ağacı

Ardıç Ağacı

Her mevsim yeşil olan ağaç ve ağaççıklardır. Bunların çalı şeklinde olabilen türleri de bulunur. Ülkemizde Akdeniz bölgesi ve Toroslarda yaygın olarak görülür.

Çam

Çam Ağacı

Çam Ağacı

En yaygın görülen kozalaklı bitkilerdir. Kuzey yarım kürede muhtelif türleri, geniş ormanlar meydana getirir. Kara çam, Sarı çam ve Kızıl çam gibi türleri bulunur.

Ladin

Ladin Ağacı

Kaynak: pixabay.com

Ülkemizde yüksek dağlarda yetişir. Bol nem isteyen bir bitkidir. Yaprakları dört köşeli, iğnemsidir. Kozalaklarının uç kısmı sivri olup, sarkıktır. Kök sistemi, yüzeysel olup, şiddetli rüzgârlara dayanmaz. Örnek olarak Doğu ve Batı ladinini verebiliriz.

Advertisement

Sedir

Sedir Ağacı

Sedir Ağacı

Güney ülkelerde yaygın olarak yetişir. Yaprakları, kısa sürgünlerden demet şeklinde çıkar. Kozalakları dik olarak görülür. Akdeniz kıyılarından Hindistan’a kadar geniş bir alana dağılır. Örnek; Lübnan sediri, Atlas sediri.


Leave A Reply