George Herbert Walker Bush Kimdir? ABD 41. Başkanının Hayatı, Dönemi

0
Advertisement

George Herbert Walker Bush kimdir? Amerikan Başkanlarından George Bush hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

george bush

Kaynak: commons.wikimedia.org

George Bush

George Herbert Walker Bush, 1989-1993 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 41. başkanı olarak görev yaptı. 12 Haziran 1924’te Massachusetts eyaletinin Milton şehrinde doğdu ve II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nda görev yaptı. Savaştan sonra Yale Üniversitesi’ni kazandı ve sonraki yıllarını petrol sektöründe geçirdi, daha sonra Zapata Petroleum’un CEO’su oldu.

1960’larda siyasete giren Bush, Kongre Üyeleri arasında görev yaptı ve daha sonra Birleşmiş Milletler Büyükelçisi oldu. 1980 yılında Ronald Reagan başkanlığı döneminde başkan yardımcısı olarak seçildi ve bu görevde iki dönem yaptıktan sonra 1988 yılında başkan seçildi.

George H. W. Bush başkanlığı döneminde özellikle Orta Doğu ve Doğu Avrupa’daki dış politikaya odaklandı. Soğuk Savaş’ın sona erdirilmesine yardımcı olması ve Panama’daki diktatör Manuel Noriega’nın güçten düşürülmesine yönelik başarılı askeri müdahaleye katkıda bulunmasıyla öne çıkmıştır. Ayrıca Amerikalıların Engellilik Hakları Kanunu’nu imzaladı, bu yasa engelli insanlar için koruma sağlamıştır.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra halk hayatına aktif bir şekilde katılan Bush, Ulusal Anayasa Merkezi’nin başkanı olarak görev yaptı. 94 yaşında, 2018 yılının 30 Kasım’ında vefat etti.

Kaynak 2

George Herbert Walker Bush; Amerika Birleşik Devletleri’nin 41. başkanıdır (Massachusetts/Milton 1924 – 2018).

Advertisement

Yale Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. İkinci Dünya Savaşı’na donanma pilotu olarak katıldı. 1966’da Teksas Eyaleti’nden Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 1970-1972 arasında Birleşmiş Milletler’de ABD delegeliği yaptı. 1973’te Cumhuriyetçi Parti başkanı oldu. 1974’te ABD’nin Pekin’deki İrtibat Bürosu’nu yönetti. 1975-1976 arasında CIA’nın yöneticiliğine getirildi. 1980′ de, Reagan ile birlikte seçimi kazanarak (Teksas senatörü) başkan yardımcısı ve Senato başkanı oldu. Bu konumunu 1984 Seçimleri’nde de korudu. 1988 başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti Kurultayı tarafından aday gösterildi. Demokrat rakibi, Massachusetts Valisi Michael Dukakis’i yenilgiye (oyların % 53.4’ünü alarak) uğratarak ABD’nin 41. başkanı seçildi; Ocak 1989’da resmen göreve başladı. Nikaragua sorununa diplomatik yollardan çözüm bulmaya çalıştı (Mart).

Ekim 1989’da, Panama’ya müdahale kararı, tüm dünyada tepki uyandırdı. Kasım sonunda Filipinler’de darbe girişimine karşı, Corazon Aquino’ya destek verdi. SSCB lideri M. Gorbaçov ile Malta Doruğu’nda (2 Aralık 1989) bir araya gelerek ABD-SSCB ekonomik-politik ilişkileri ve dünya barışı konularını ele aldılar. Haziran 1990’da, M. Gorbaçov’u Washington’da ağırladı ve ABD-SSCB Ticaret Antlaşması’nı imzalayarak Gorbaçov’un politikalarını onayladığı mesajını verdi. 2 Ağustos 1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesi üzerine BM’nin kararı gereğince Irak’ı Kuveyt’ten çıkarmak amacıyla 29 ülkenin oluşturduğu Müttefik gücün önderliğini üstlenerek Suudi Arabistan topraklarına yaklaşık yarım milyon ABD ve müttefik askeri yığdı. 17 Ocak 1991’de Körfez Savaşı’nı başlatan emri verdi. Savaşın zaferle sonuçlanması ve çok az kayıp verilmesi, dünyada ve ülkesinde saygınlığını artırmasına karşın, 1991-1992 boyunca ABD ekonomisini rayına oturtamaması üzerine bu saygınlık giderek azaldı ve aynı yıl içinde yapılan başkanlık seçimlerinde (3 Kasım 1992) Demokrat Parti’den rakibi Bill Clinton karşısında yenilgiye uğradı. 20 Ocak 1993’te yapılan bir törenle başkanlığı Clinton’a devretti. D. Eisonhower’den sonra Türkiye’yi ziyaret eden ikinci ABD başkanı oldu (Temmuz 1991).


Leave A Reply