Yeni İş Arayanlar İçin, Daha Kolay Nasıl İş Bulabilirsiniz?

0

İş bulmanın kısa ve kestirme bir yolu maalesef yok. İşinizi kaybetmiş ya da yeni mezun birisi iseniz yeni bir iş bulmak için yapabileceklerinizi sıraladık.

İş Arama

İş Aramayı Kolaylaştırın?

Ekonomik kriz, yeniden yapılanma, maliyetleri azaltma veya başka bir nedenden işinizi kaybettiniz ya da yeni, gönlünüze göre bir iş arıyorsunuz. Aklınıza gelen her yere CV’nizi gönderdiniz ama olumlu bir cevap alamadınız. Üzülmeyin. Yeni bir iş bulmak kolay değil ama doğru adımları atarak bunu daha kolay hale getirebilirsiniz.

Olumsuz Düşüncelere ve Düşünenlere Kulağınızı Tıkayın

Eğer birileri size sürekli neden iş bulamayacağınızdan, piyasanın çok kötü olduğundan bahsedip duruyorsa aldırmayın. Unutmayın kötü düşünce sızı yıldırır, isteğinizi azaltır dolayısıyla hedeflerinizden sizi uzaklaştırır. Sizin yapmanız gereken onlara kulak asmamak ve gözünüzü hedefinizden ayırmamak. Sürekli olarak kimsenin tecrübe ve birikimle doğmadığını hatırlamalısınız.

İş Arama

Eğitiminizi Gözden Geçirin

Unutmayın, günümüzde sadece işini en iyi yapanlar kazanıyor. Ne iş yapıyorsanız onu en iyi yapan olmak için çalışın. Bunun yolu elbette eğitimden geçiyor. Eğitim durumunuzun istediğiniz işi karşılayıp karşılayamayacağını gerçekçi bir şekilde tartın. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanda açığınızı kapatmak için harekete geçin. Ülkemizde işini kaybedenler, uzun süre işsiz kalanlar –ne yazık ki- uzun süre evde oturup işsizlik bunalımını üzerinden atmaya çalışırlar. Oysa bu durumu eksiklerinizi tamamlayarak lehinize çevirip kendinize yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Deneyim Kazanın

“Herkes deneyimli birilerini ararsa ben nasıl deneyin kazanırım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız tabii. İşe en başından başlayanların karşısına deneyim büyük bir sorun olarak çıkıyor. Ama bunun da üstesinden gelmenin yolları var.
Eğer sürekli bir işiniz yoksa, çalışmak istediğiniz sektördeki işverenlerin birinden sizi stajyer olarak yanına almasını isteyebilirsiniz. Hatta para almamaya da razı olun. Şöyle düşünün: Kaybedecek bir şeyiniz yok ama gerçekten isterseniz deneyiminizi artırıp çalışmak istediğiniz sektörü; bu sektörde nerede nasıl yer alabileceğinizi bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu deneyim sizin görev tanımızın bir provası olacaktır.

İşin Uzmanıyla Konuşun

İş bulmanızı kolaylaştırmak için bir insan kaynakları danışmanından yardım almayı deneyebilirsiniz. Bu kişiler profesyonel oldukları için sizin yeteneklerinize, bilgi ve tecrübelerinize daha objektif yaklaşarak daha doğru yönlendirmelerde bulunabilirler.

Temel Nokta: Bağlantılar Oluşturun

Fark ettiniz mi? İstediğiniz sektörde bir iş bulabilmenin en önemli noktası iyi bir ağ kurabilmek. Arkadaşınız, onun arkadaşı ya da bir başka tanıdık size yeni işinizin kapılarını aralamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok insanla tanışın ve o kadar çok insana aradığınız işten söz edin. Sözle anlatım her zaman bir kağıtta yazandan daha etkilidir ve siz CV’nizde yazandan çok daha fazlasını aktarmış olursunuz.

Bu bağlantılar sayesinde bir eş bulduğunuzda da asla zinciri koparmayın. Size yardımcı olanları yardımları ve destekleri için teşekkür edin. Hayat bu belli olmaz belki ileride yine onlardan birine ihtiyacınız olabilir, değil mi?


Leave A Reply