Diyojen Sözleri, Medeniyeti Reddetmiş Sinop’lu Diyojen’den Sözler

0
Advertisement

Diyojen Sözleri. Medeniyeti red etmesi ve elinde feneri ile tanınan Sinoplu Dİyojen tarafından söylenmiş sözlerden seçmeler.

1. Şiddetli acılar uzun sürmez : Kişinin ya hızla canını alır ve kendileri de böylelikle yok olur ya da keskinlikleri azalır.

Diyojen Sözleri


2. Bir gün sokak ortasında, “Adamlar! Adamlar!” diye bağırmaya başlar. Halk etrafına toplanır. Diyojen, “Ben adamları çağırıyorum!” diye sopası ile onları kovar.

Diyojen Sözleri


3. Hayvan eti yiyenler insan eti de yiyebilirler.

Diyojen Sözleri


4. Çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk görünce “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti” diye haykırıp su çanağını kırmıştır.

Diyojen Sözleri


5. Güpegündüz elinde lambayla dolaşırken kendisine ne yaptığını soranlara cevabı: Adam arıyorum, adam!

Diyojen Sözleri

Advertisement

 • Büyük İskender, Diyojen’i üst üste yığılmış insan kemikleri arasında bir şey ararken görür. “Ne arıyorsun” diye sorar. “Babanızın kemiklerini” diye cevaplar Diyojen; “Ama hangisinin kölelere, hangisinin babanıza ait olduğunu bir türlü ayırt edemiyorum.”
 • Bir eşkıya, fakir olduğu için ona hakaret eder. Diyojen eşkıyaya sadece, “Bir adama, fakir olduğu için hakaret edildiğini hayatımda hiç görmedim ama pek çok insanın hırsızlıklarından ötürü asıldıklarını gördüm” der.
 • Bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa: Ben bir serseriye yol vermem, der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir: Ben veririm!
 • Birisi, “Adam ne vakit evlenmeli?” diye sorduğunda, “Genç ise, henüz evlenme zamanı gelmemiştir. İhtiyar ise, vakti geçmiştir” der.
 • Büyük İskender Diyojen’i, birbiri üstüne yığılmış insan kemikleri içinden bir şey ararken görür ve ne yaptığını sorar. Diyojen, “Babanızın kemiklerini arıyorum, ama hangisinin kölelere, hangisinin babanıza ait olduğunu kestiremiyorum” der.
 • Çok dinlememiz, az konuşmamız için iki kulağımız ve bir dilimiz vardır.
 • Dışarıdan güçlü görünüyor olabilirsin, ama savaşlar içeride kazanılır.
 • Diyojen, yıkanmak için bir hamama gider. Görür ki hamam pislik içerisinde. Hamamcıya, “Yanılıp da bu hamama yıkanmaya gelenler, daha sonra temizlenmek için nereye giderler?” diye sorar.
 • Gölge etme, başka ihsan istemem.
  Büyük İskender Korinthos’ta “Bir dileğin var mı?” diye sorunca verdiği cevaptır.
 • Kendisini iyi döşenmiş bir eve götüren bir adam “Bir daha yerlere tükürmemesini” tembihlemeye kalkınca Diyojen derhal adamın yüzüne tükürür ve “Buradan daha kirli bir yer bulamadım” der.
 • Yeryüzünde en iyi şey nedir? diye soranlara, “Hür olmak” diye cevap verdi.


Leave A Reply