Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus Yapısı

0
Advertisement

Doğu Anadolu Bölgesi’nin nüfus yapısı nasıldır? Doğu Anadolu Bölgesi’nin nüfus özellikleri ve yerleşmesi hakkında bilgi.

Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus Yapısı

Yüzölçümü en geniş olan bu bölgemizde yerşekilleri ve iklimin de etkisi ile nüfus azdır. Nüfus bölgede daha çok çöküntü hendekleri içindeki ovalarda toplanmıştır. Toplu yerleşme tipi görülür. Nüfus yoğunluğu, Türkiye nüfus yoğunluğunun altındadır.

2000 yılı nüfus sayımına göre, bölgenin nüfusu 6,1 milyondur. Türkiye nüfus yoğunluğu km2’ye 81 kişi iken, bölgede 36 kişidir. Bölgede şehirleşme oranı çok düşüktür (%28). Kırsal nüfus oranı ise çok fazladır (%72). Karadeniz Bölgesi’nden sonra kırsal nüfus oranı en fazla olan bölge Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Bölgede nüfusun % 80’i tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Sanayi gelişmediği için diğer bölgelere Karadeniz’den sonra en çok göç gönderen bölgemizidir. Nüfus yoğunluğu bakımından son sırada yer alır.

Yerşekillerinin engebeli olması nedeniyle, tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır. Bölgenin bazı yerlerinde tarımsal nüfus yoğunluğu km2’de 500’e kadar çıkmaktadır. Erzurum, Elazığ ve Malatya bölgenin büyük yerleşim birimleridir.

Advertisement

Leave A Reply