Hamza bin Abdülmüttalib (Hz. Hamza) Kimdir?

0
Advertisement

Hamza bin Abdülmüttalib (Hz. Hamza) Kimdir? Hamza bin Abdülmüttalib hayatı, biyografisi, İslam tarihinde yeri ile ilgili bilgi.

Hz. Hamza

Hamza bin Abdülmüttalib (Hz. Hamza) Kimdir?

Hamza bin Abdülmüttalib; Hz. Muhammed‘in amcasıdır (Mekke 570-Uhud 625).

Hz. Muhammed ile aynı yıl dünyaya gelen Hamza’yı emziren Süveybe adlı cariye, Hz. Muhammed‘in de süt annesi olduğundan, Hz. Hamza, Hz. Muhammed‘in süt kardeşi sayıldı. Hz. Muhammed Safa Tepesi’nde halkı Müslümanlığa çağırırken azılı bir İslâm düşmanı olan Ebu Cehil ona engel oldu, hakaret etti. Yeğeni Hz. Muhammed‘e yapılanları öğrenen ve Müslüman olmamakla birlikte Hz. Muhammed‘i çok seven Hz. Hamza, Kâbe‘ye gitti, Ebu Cehil’den hesap sordu, yayını onun başına indirerek ağır yaraladı. Orada bulunanlara Müslümanlığı kabul ettiğini duyurdu. Hz. Hamza’dan sonra Hz. Ömer İslâmlığı kabul etti.

Hz. Hamza ve Hz. Ömer‘in Müslüman olmaları müşriklerin kalbine korku salarken, Müslümanlara rahat ve huzur içinde ibadet etme olanağı sağladı, Hz. Hamza, Hicret’in birinci ve ikinci yıllarında Kureyşlilere karşı düzenlenen seferlerde önemli görevler üstlendiği gibi Bedir Savaşı’nda da büyük kahramanlık gösterdi. Bedir’in öcünü almak isteyen Kureyş müşrikleriyle 625’te yapılan Uhud Savaşı’nda yiğitçe savaşan Hz. Hamzi, Vahşi adlı kölenin pusu kurarak attığı mızrakla şehit oldu.

Ebu Süfyan’ın eşi Hind, korkunç bir öç duygusuyla Hz. Hamza’ nın göğsünü yararak ciğerini çıkardı ve ağzına alıp çiğnedi. Hz. Hamza’nın şehit olması, Hz. Muhammed‘i ve bütün Müslümanları üzüntüye boğdu.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. çok muthişti hayatı hz hamzanın filmini izledim gerçkten çok iyi arkadşlarmış
    sizi çok seviyorum allhın resulü

Leave A Reply