Don Kişot Kitap Özeti Konusu Karakterler Yorumlar, Miguel de Cervantes

15

Miguel de Cervantes Don Kişot isimli kitabının konusu, eleştirisi, karakterler, özeti. Miguel de Cervantes kitapları özetleri.

Don Kişot

Don Kişot Kitap Özeti – Miguel de Cervantes

Romanın Başlıca Kişileri

Don Kişot: Romanın başkahramanı. Kendisinin şövalyeliği canlandıracağına inanan, yaşlı, zayıf görünümlü, nazik biri.
Sancho Panza: Don Kişot’un uşağı. Şövalyesinin sağlayacağı yararlara kanan biri.
Dulcinea del Toboso: Toboso’dan oldukça gelişmiş bir köylü kızı. Asıl adı Aldonza Lorenzo. Don Kişot onu soylu bir aileden gelmiş olarak görür.
Master Nicholas: Köy berberi.
Dük ve Düşes: Don Kişot’a kaba şakalar yaparak eğlenerek, ona ev sahipliği yapanlar.
Rozinante: Don Kişot’un zayıf, güçsüz atı.

DON KİŞOT (Kitabın Özeti)

Don Kişot, İtalya’da Mancha eyaletinde, küçük bir köyde yaşamaktadır. Sürekli olarak şövalye hikâyeleri okuyan Don Kişot, zamanla dünyayı şövalye hikâyelerinde olduğu gibi görmeye başlar. Eski çağlardaki şövalyeliğin canlandırılması gerektiğine inanır. Bir gün, aklını iyice yitirir, kendisini son seyyar şövalye zanneder. Evindeki eski, paslı zırhları, kılıçları kuşanır. Ezilen halkı kurtarmak için çok mükemmel zannettiği sıska atına binerek yollara düşer. Kendisine bir de aristokrat bir sevgili bulmalıdır. Yolda rastladığı çirkin bir köylü kızını çok güzel ve soylu olarak görür ve kendisine sevgili olarak seçer. Artık tek istediği şey, ona resmi şövalyelik unvanı verilmesidir. Bunun için de başarılar kazanmak zorundadır.

Yolda bir hana rastlar. Hanı şato sanmaktadır.

Hanın (şatonun) sahibini lord olarak görür, kendisini şövalye yapmasını ister. Hanın sahibi, onun zararsız bir deli olduğunu anlar, lordmuş gibi rol yapar. Don Kişot, resmi olarak şövalye unvanını aldığına inanarak gururla köyüne döner. Yolda, Sancho ile karşılaşır. Ona büyük bir servet vaat ederek uşağı olmasını teklif eder. Sonra tacirlerle karşılaşır. Onlara sevgilisi Dulcinea’nin çok güzel bir kız olduğuna inandırmaya çalışır. Onlar da Don Kişot’u döverler.

Don Kişot, bu sefer yolda yel değirmenlerini insanlara kötülük yapan devler sanır. Onlara saldırınca, yaralanır. Yine aklı başına gelmez. Sancho, durumu anlatsa da gerçeği görmez. Kafasındaki hayale inanır. Bundan sonra koyun sürülerini birbirine saldıran iki ordu olarak görür. Zayıf olanlara yardım etmeye karar verir. Koyunlarına saldırıldığını gören çoban, Don Kişot’u döver. Bir başka seferde de Don Kişot kaldıkları bir handaki şarapları kan zannederek şişelere saldırır. Ona gerçekler gösterildiği zaman kabullenmez. Büyücülerin onlara öyle gösterdiğini, onları kandırdığını söyler. Gerçeğin acılığına katlanamaz. Başlarından buna benzer pek çok olay geçtikten sonra, köy papazı ve berberi Don Kişot’u korumak isterler. Onu bir kafese koyarak evlerine götürürler. İyileştirmeye çalışırlar.

Don Kişot bir müddet sonra yine Sancho ile yola çıkar. Sevgilisi Dulcinea’yi bulmak istemektedir. Sancho onu kandırarak ilk gördükleri köylü kızının Dulcinea olduğunu söyler. Yolda pek çok maceradan sonra Dük ve Düşes’in evine varırlar. Dük ve Düşes, Don Kişot’a oyun oynarlar. Don Kişot’a şövalye gibi davranırlar, yardıma ihtiyacı olan kişiler için ondan yardım isterler. Oyun tam bir komediye dönüşür. Dük, Sancho’ya bir ada verir. Ada, civar köylerden biridir. Köy halkına Sancho’nun vali olduğunu söylerler. On iki günden sonra, Sancho işi bırakır. Daha sonra Don Kişot, Sanson Carrasco ile düello yapar. Kazanan, diğerinin isteğini yerine getirecektir. Sanson kazanır. Don Kişot’a evine dönmesini ve silah taşımamasını emreder. Don Kişot da her şeyden elini çeker ve köyünde tabii bir yaşama döner. Fakat hastalanır. Aklı yerine gelir. Tekrar eski Alonso olmuştur. Sancho’nun onu tekrar kandırmasına izin vermez, tüm hayallerinden vazgeçmiştir. Bütün malını fakirlere miras olarak bırakarak ölür.

cervantes

CERVANTES

1547’de İspanya’da doğmuştur. Babası doktor olduğundan çok çeşitli yerlerde yaşamış, düzenli bir eğitim görmemiştir. Kendi kendini yetiştirmiştir. Önce şiirler yazan Cervantes, daha sonra askerliği meslek edinmiş, İnebahtı Savaşı‘nda Türklerle savaşırken sol elini yitirmiştir. 1575 yılında da Türklere esir düşmüştür. Cezayir’de beş sene esir kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır. Ülkesinde Don Kişot romanını yazınca ün kazanmıştır. Kraliyette mali işlerle uğraşırken hile yaptığı iddiasıyla işten atılır. 1616’da vefat eder. Başlıca eserleri: İbret Alınacak Hikâyeler, Galetea, Yeni Sekiz Komedi ve Sekiz Ara Piyes’tir.

Avrupa toplumunda çürümekte olan bir müesseseyi, şövalyeliği, alaylı bir üslupla hicveden bir kitaptır. Hayal ile realitenin çoğu zaman iç içe girdiği eserde komik pek çok unsur yer alır. Öyküden romana geçişin ilk adımı sayılmaktadır. Don Kişot’un gerçek adı Alonso’dur. Don Kişot’u kendisi takma ad olarak kullanır. Romanın baş-kahramanıdır. Zayıf, yaşlıca bir kişidir. Hayalperest, saf bir kişiliği vardır. Kendisini son şövalyelerden sanmaktadır. Sancho Panza ise sıradan bir köylüdür. Don Kişot onu uşak olarak kullanır. Saf, aynı zamanda realist, kurnaz, basit bir adamdır.


15 yorum

  1. harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaa çook beğendim herkese tavsiyee ederim……………?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Leave A Reply