Donald Bailey Kimdir?

0
Advertisement

Donald Bailey Kimdir? Kendi adı ile anılan bir köprü geliştiren İngiliz mühendis Donald Bailey hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgi

Donald Bailey

Sir Donald Coleman Bailey (d. 15 Eylül 1901, Rotherham, Yorkshire – ö. 5 Mayıs 1985, Bournemouth, Dorset, İngiltere), kendi adıyla tanınan köprü tipini geliştiren İngiliz mühendis. Bailey köprüsü, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında büyük askeri önem taşımıştır.

Sheffield Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, bir süre demiryollarında çalışan Bailey, 1929’da Donanım Bakanlığı Deneysel Köprü Kurma Dairesi’ne katıldı. II. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde özel bir askeri köprü tasarımı geliştirdi ve 1940 sonralarında, ağır yükler taşımaya elverişli portatif kirişlerin kullanılmasına ilişkin bir konferans verdi. Sağlam ama oldukça hafif çelikten yapılmış hazır kafes kirişlerin kullanılması temeline dayanan bu düşünce İngiliz hükümetince derhal kabul edildi.

Bailey köprüsünün özellikleri, panellerinin standart ve basit olması, arazide kolayca kurulabilmesi, kirişleri iki ya da üç katına çıkararak köprünün taşıma gücünün artırılabilmesi ve şişirme tombaz kullanımıyla köprü yolunun uzatılabilmesiydi. Hollanda’daki Maaş Irmağı üzerinde kurulan bir Bailey tombaz köprüsü 1.200 metre uzunluğundaydı. Bailey 1946’da “sir” unvanı aldı.

Advertisement

Leave A Reply