Dostluk İle İlgili Kompozisyon

8

Dostluk konulu, dost kazanmak ile ilgili kompozisyon, yazı örneği. Dostluk, arkadaşlık ile ilgili yazı, kompozisyon örnekleri.

Dostluk İle İlgili Kompozisyon

Dostluk İle İlgili Kompozisyon

DOST KAZANMAK

Toplumda bir çevre edinmek, dostlar kazanmak isteyen bir kimse, kendi kabuğundan çıkarak ilgisini iç dünyasından «dış» a aktarmalıdır. Öyle insanlar vardır ki yalnızlıktan nefret ve hiç dost bulamamaktan şikayet ederler. Dikkat ederseniz böyleleri genellikle, bencil ve kaba kişilerdir. Yalnız kalmanın, dost edinememe nedeninin kendi tutumları olduğunu bilmezler. Oysa, insan kazanmak, dost edinmek için insanın kendi özüne olan düşkünlüğünden vazgeçmesi, insanları birtakım fedakarlıklara katlanacak kadar sevmesi gerekir. Kendi dünyamıza çekilip surat asmak ilgiyi, sevgiyi yalnız çevreden beklemek bizi her zaman hayal kırgınlığına uğratabilir.

Dostluk öyle bir şeydir ki insan için su gibi, hava gibi gerekli bir olgudur. Dostu olmayan insan sağlıklı bir insan olamaz. Sağlık derken ruhsal sağlığını kast ediyorum. Ruh sağlığımız ancak dostlarımız sayesinde ayakta kalabilir. Sosyal bir varlık olan insan ancak bir topluluğun içerisine girebilirse yaşayabilir ve dolaylı olarak toplum içerisinde ki yaşamda dostlar ile mümkün olabilmektedir.

Uygun bir örnek vermek gerekirse; bize daima bir köşede surat asan, sizinle ilgilenmeyen, her zaman sizden yakınlık bekleyen bir arkadaşınıza ne kadar katlanabilirsiniz? Bir an gelir ki, karşılık görmeyince uzaklaşırsınız. Bu nedenle dostlukların kurulmasında «iyi niyet ve fedakârlık büyük rol oynar, insan önce kendine güvenecek, insanları sevecek ve olgun davranmasını bilecek, nezaket, tatlı dil ve tebessümle dostlukların temelini atacak. Sonra yakın anlayış, fedakârlık ve sevgiyle ölmez dostluk binaları yaratacak.» Aksi halde, bir köşeye çekilip güvensizlik içinde insanlardan ilk adımı ve ilgiyi beklemekle hiçbir yakınlık ve dostluk kurulmaz. Dostluk kurmayan insan da maalesef daha sonraları kronik mutsuz olan sorunlu bir insana dönüşüverir.

Toplum yaşayışında dost edinmenin büyük bir önemi vardır. Uygarlık bir bakıma insanca yakınlaşmaların ve ilgilerin düzenlenmesi demektir. Sevilmek, sayılmak ve aranmak istiyorsanız kendi içinize kapanmaktan, yalnız kendinizi sevmekten vazgeçeceksiniz. Sevginizi ve ilginizi çevrenize dağıtmasını bildiğiniz sürece etrafınızdan dost çemberi eksik olmayacaktır.

Dostlarınızı iyi tanıyın onları hep hayatınızda tutmak için çaba gösterin ama bu çaba dengeli olsun. Hiç bir dost için de hayatınızı mahvedecek karartacak kararlar almayın ama dostsuz da kalmayın.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Dostluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları


8 yorum

  1. Ne zaman ki arkadaşlarıniz, dostlarinız arasında kendinizi yüzsüz ve saçma bir insan olarak gorurseniz size tavsiyem o ortamdan uzaklaşın ve samimiyeti düşürün. Çünkü yaptığınız her iyi şey her iyi niyet size fena bir ters tepki şeklinde geri dönecektir.

Leave A Reply