Filippo Brunelleschi Kimdir? Rönesans Mimarının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Filippo Brunelleschi kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Rönesans mimarı Filippo Brunelleschi’nin hayatı, biyografisi, eserleri ve sanatı hakkında bilgi.

Filippo Brunelleschi

Filippo Brunelleschi, İtalyan Rönesansının önde gelen mimarlarından ve mühendislerinden biriydi ve en çok Floransa’daki Santa Maria del Fiore Katedrali (Duomo) üzerindeki çalışmaları ile tanınır.

Filippo Brunelleschi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Filippo Brunelleschi Kimdi?

Filippo Brunelleschi bir mimar ve mühendisti ve İtalya’daki erken Rönesans mimarisinin öncülerinden biriydi. O proje için özel olarak icat ettiği makinelerin yardımıyla Floransa’daki Santa Maria del Fiore Katedrali’nin (Duomo) kubbesini inşa eden ilk modern mühendis ve yenilikçi bir problem çözücüydü.

İlk yıllar

1377’de İtalya’nın Floransa kentinde doğan Brunelleschi’nin erken yaşamı çoğunlukla bir gizemdir. Üç erkek çocuktan ikincisi olduğu ve babasının Floransa’da seçkin bir noter olduğu bilinmektedir. Brunelleschi başlangıçta bir kuyumcu ve heykeltıraş olarak eğitim gördü ve aynı zamanda kuyumcular, metal işçileri ve bronz işçileri de içeren ipek tüccarları loncası Arte della Seta’ya kaydoldu. Yüzyılın başlarında, usta bir kuyumcu olarak belirlendi.

1401’de Brunelleschi, Floransa vaftizhanesinin kapısı için bronz kabartmaları yapma komisyonu için genç bir rakip olan Lorenzo Ghiberti ve diğer beş heykeltıraşla rekabet etti. Brunelleschi’nin girişi, “İsaac’ın Kurbanı”, bir heykeltıraş olarak kısa kariyerinin en yüksek noktasıydı, ancak Ghiberti komisyonu kazandı. Ghiberti, Rönesans devi Donatello’nun yardımıyla vaftizhane için başka bir bronz kapı seti tamamlamaya devam etti. Yüz yıl sonra, Michelangelo kapılar hakkında “Bunlar ‘Cennetin Kapıları’ olmalı” dedi.

Mimariye Geçiş

Brunelleschi’nin vaftizhane komisyonunu kaybetme konusundaki hayal kırıklığı, yeteneklerini heykel yerine mimariye yoğunlaştırma kararını açıklayabilir, ancak geçişi açıklamak için hayatı hakkında çok az biyografik bilgi mevcut. (Heykel yapmaya devam etti, ancak profesyonel kariyerinde mimarlık baskın bir konuydu.) Brunelleschi’nin Gotik veya ortaçağ tarzındaki eğitiminden yeni mimari klasisizm’e ani geçişi de açıklanamıyor.

Advertisement

Brunelleschi ve yakın arkadaşı ve heykeltıraş Donatello’nun antik kalıntıları incelemek için Roma’yı ziyaret ettiği bu dönemde (1402-1404) olduğu için belki de basitçe çevresinden esinlenmişti.

Brunelleschi’den dokuz yaş küçük olan Donatello da kuyumculuk eğitimi almıştı. Eğitiminden sonra Lorenzo Ghiberti’nin stüdyosunda bile çalıştı. Geçmiş zamanlarda yazarlar ve filozoflar antik Roma’nın ihtişamını ve çöküşünü tartışmışlardı, ancak görünüşe göre Brunelleschi ve Donatello yolculuklarına çıkana kadar hiç kimse Roma harabelerinin fiziksel varlığını ayrıntılı olarak incelememişti. Donatello bir heykeltıraş olarak kalmasına rağmen, gezinin Brunelleschi üzerinde derin bir etkisi olduğu görülüyor ve sonraki on yılda kararlı ve kalıcı bir şekilde mimarlığa döndü.

Filippo Brunelleschi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lineer Perspektifin Yeniden Keşfi

Erken dönem, kaba perspektif fikirleri, Polygnotus of Thasos gibi antik Yunanlılar ve antik Roma sanatçıları tarafından fresklerinde biliniyordu, ancak Orta Çağ’da kayboldu. Ek olarak, Arap bilim adamı Alhazen (d. c965 – ö. 1040), Book of Optics’inde perspektifin optik temeli hakkındaki teorisini anlattı. Kitabı 14. yüzyılda Latince’ye çevrildi. Brunelleschi, mimarlık kariyerinin başlarında (1410-1415), doğrusal perspektif ilkelerini “yeniden keşfetti”. Bu ilkelerin temeli ile, aynı düzlemdeki tüm çizgilerin birbirine yaklaştığı ve nesnelerin uzaklaştıkça daha küçük göründüğü tek bir kaybolma noktası kullanılarak boyanabilir veya çizilebilir.

Brunelleschi bulgularını Floransa sokaklarının ve binalarının (kaybolduğundan beri) iki boyalı paneliyle sergiledi. Brunelleschi’nin perspektif ilkelerini kullanarak, neslinin sanatçıları, daha önce görülmemiş bir gerçekçilik yaratarak, üç boyutlu uzay illüzyonları yaratmak için iki boyutlu tuvalleri kullanabildiler.

Sanatsal bir araç olarak lineer perspektif, kısa sürede tüm İtalya’ya ve ardından Batı Avrupa’ya yayıldı ve o zamandan beri sanatsal yaratımda temel bir unsur olarak kaldı.

Diğer Eserler ve Ölüm

Brunelleschi, Pisa, Rencine, Vicopisano, Castellina ve Rimini gibi İtalyan şehirlerinde askeri tahkimatlar inşa etmesi veya yeniden inşa etmesiyle de tanınır. Ayrıca Floransa kiliselerinde (mesela meleklerin uçmasına yardımcı olmak için) teatral dini performansların sahnelenmesine yardımcı olmak için vinç benzeri bir mekanizma yarattı ve icat ettiği bir nehir teknesi için ilk modern patenti almasıyla tanınır.

Advertisement

Brunelleschi, 15 Nisan 1446’da Floransa’da öldü ve Duomo’ya gömüldü. Rönesans mimarisinin devlerinden biri olarak anılır. Bazilika içindeki mezarı üzerindeki yazıtta şöyle yazıyor: “Hem bu ünlü kilisenin muhteşem kubbesi hem de mimar Brunelleschi tarafından icat edilen diğer birçok cihaz, onun üstün becerisine tanıklık ediyor. Bu nedenle, olağanüstü yeteneklerinin anısına, her zaman minnettar olacak minnettar bir ülke. Onu burada, aşağıdaki toprağa gömdüğünü hatırla.”


Leave A Reply