Huckleberry Finn’in Maceraları Kitap Özeti Konusu Karakterler, Mark Twain

0
Advertisement

Mark Twain’in Huckleberry Finn’in Maceraları isimli ünlü kitabının konusu, karakterleri ve özeti nedir? Huckleberry Finn’in özeti.

Huckleberry Finn'in Maceraları

Huckleberry Finn’in Maceraları

“Huckleberry Finn’in Maceraları” romanı hiciv romanıdır. Kapsamlı roman boyunca uzanan çok sayıda karakter ve birçok olay vardır. Romanın yazarı, ana karakter Huckleberry Finn’in maceralarına en büyük yer verir. Romanın teması, bu çocuğun bir yaz boyunca Mississippi Nehri’nde seyahat ederken yaşadığı maceralardır.

Twain aynı zamanda Huckleberry Finn ile babası arasındaki karmaşık ilişkiyi de gösteriyor. Babası bir alkoliktir ve yazar, alkolizmin toplumda nasıl büyük ve yaygın bir sorun olduğunu ve sonuçlarını göstermek ister. Huckleberry Finn, sorunlu babası yüzünden her çocuğun hak ettiği güzel ve kaygısız bir çocukluk geçiremez. Roman boyunca, o dönemde geçerli olan destekleyici tema – kölelik – vardır.

Yazar, romanı yaşadığı dönemde kurar. Hikayenin üzerinde, romana canlılık ve özgünlük katan mizahi sahneler görebiliriz.

Tür: roman
Zaman: 1950’ler

Advertisement

Kitap özeti

Romanın başında yazar “Tom Sawyer’ın Maceraları” kitabının sonunu hatırlatır. Huck ve Tom Tom Sawyer kitabının sonunda mağaradaki hazineyi bulmuşlardır. Huck ve Tom’un her biri 6.000 $ alır ve yargıç Thatcher, çocuklara bu parayı, her gün 1 $ faiz alabilmeleri için faize yatırmalarını önerir. Hikaye, kız kardeşinin yardımıyla onu eğitmek isteyen dul Douglas’la Hucks’ın hayatının anlatılmasıyla devam ediyor.

Huckleberry Finn'in Maceraları

Hucks’ın özgür bir yaşam tarzı arzusu onun kaçmasına neden olur, ancak Tom Sawyer onu geri dönmek konusunda ikna eder. Huck yeniden ortaya çıktığında dul kadın gözyaşlarına boğulur. Herkes uyuyakaldığında Huck evden gizlice çıkarken neredeyse Miss Watsons’un kölesi Jim’e yakalanıyordur. Jim uyuyana kadar beklemek zorunda kalır.

Tom ve Huck diğer çocuklarla buluşur, nehir kenarına inerler ve bir tekneyle mağaraya giderler. “Tom Sawyer” adında bir grup kurarlar. Kanla yemin ettikten ve Tom’u liderleri ilan ettikten sonra eve dönerler. Birkaç ay geçer ve kış gelir. Huck okula yeniden alışıyordur ama yatağına alışamaz. Bazen ormana gider ve biraz dinlenebilmek için gökyüzünün altında uyur.

Bir sabah kardaki izleri fark eder ve bunların zalim bir adam olan babasına ait olabileceğinden korkar. Huck yargıç önünde ne 1 $ faizi ne de 6.000 $ istemediğini açıklar. Yargıcın kafası karışır ve 6.000 $ ‘ı 1 $’ a geri aldığını yazar. Huck, babasının yakın olup olmadığını söyleyebileceğini umarak Jim’i ziyaret eder. Jim gerçek bir medyum olmasına rağmen kesin bir şey söyleyemez. O gece Huck odasına döndüğünde babasını orada bulur.

Huck’ın Babası

Okuma yazmayı bildiği ve okula gittiği için babası ona çok kızmıştır ve aynı zamanda okula geri dönmesini yasaklar. Huck’ın çok para aldığını duyduğunda şehre gelmiş ve yargıç Thatcher’dan ona parayı vermesini istemiştir. Yargıç redder. Dul kadın, yargıçtan Huck ve babasını ayırmasını ister. Ancak kasabaya gelen yeni bir yargıç ailelerin birlikte olmasını istemektedir ve bu sorun yaratır. Baba, Yargıç Thatcher aleyhine suç duyurusunda bulunur ve okulundan ayrılmak istemediği için Huck’ı döver.

Advertisement

Bir gece babası o kadar sarhoştur ki, Huck’ı bir bıçakla kulübede kovalar. Huck, babasından kaçma zamanının geldiğini fark eder. Bir sal yapar ve üzerine bir sürü eşya koyar. Bir tüfek alır ve bir domuzu vurur, onu kulübeye, sonra nehre sürükler. İnsanların, soyguncular tarafından öldürüldüğüne ve nehre atıldığına inanması için izler yaratıyordur.

Huckleberry Finn'in Maceraları

Evden Kaçış

Salına biner ve Jacksons Adası’na doğru hareket eder. Ertesi sabah yüksek bir çığlık duyar ve bir feribot ve birçok insanı fark eder. Nehrin vücudunu yüzeye çıkarması için nehre, top ateş edildiğini biliyordur. Tom Sawyer’ı, yargıç Thatcher’ı, babasını ve diğerlerini fark eder. Onlardan ne kadar uzaklaşırsa topun sesi o kadar az duyabiliyordur. Bir adaya yerleşir ve kendisini 800 dolara satmak isteyen Bayan Watson’dan kaçan Jim ile karşılaşır.

İyi arkadaş olurlar. Bir gün Huck yiyecek almak ve bazı haberler öğrenmek için şehre iner. Kimsenin onu tanımaması için kız kılığına girmiştir. Polisin Jim’in Huck’ı öldürdüğünü düşündüğünü ve şimdi Jim’i bulan kişi bir ödül konduğunu öğrenir. Huck, Jim’e koşar, eşyalarını toplarlar ve nehirden aşağı yola çıkarlar.

Jim, salda bir çadır yapar ve böylece Saint Louis’i geçmeyi başarırlar. Huck’ın ısrarı üzerine kasabada yürüyüşe çıkarlar ve geri döndüklerinde bir teknede üç soyguncu görürler. Biri bağlıdır ve diğer ikisi şantaj yaptığı için onu öldürmekten bahsediyordur. Soyguncular, bağlı olanı batması için enkazın üzerinde bırakıp giderler, ancak Huck tekneyi çözerek bir cinayeti önler.

Bu arada, Huck ve Jim’in salları çözülmüştür ve kaybolmuştur. Tek şansları, soygunculara ait olan tekneyi ele geçirmektir. Huch ve Jim soyguncuların teknelerini çalar ve kaçarlar. Jim ve Huck, Kahire adlı küçük bir yere gidip, kölelikten arınmış eyaletlere geçmeye karar verirler. Jim’in özgürlük hakkında konuşmasını dinlerken Huck, onu sahiplerine geri getirmesi gerektiğini düşünür ama fikrini tekrar değiştirir.

Bir gece, kaçak köleleri arayan bir avcı teknesiyle karşılaşırlar. Tekneyi incelemek isterler ama şans eseri Jim tam zamanında saklanmıştır. Huck onlara hasta babasının çadırda olduğunu söyler, bu yüzden avcılar uzaklaşır.

Huckleberry Finn'in Maceraları

Ne yazık ki, bir kaza nedeniyle Kahire’yi kaçırırlar ve ellerinde kalan tek şey sal olduğu için Mississippi’deki yolculuklarına devam ederler. İki garip adamı sallarına alırlar ama sahtekar oldukları ortaya çıkar ve Huck’ın olmadığı bir zamanda Jim’i bir çiftçiye satarlar. Huck Jim’i aramaya gider ve onun Bay Phelps’in çiftliğinde bir köle olduğunu öğrenir. Phelps, Tom Sawyer’ın amcasıdır. Kısa süre sonra Tom gelir ve Huck’ı kuzeni Sid Sawyer olarak tanıtır. Sally Teyze yeğenlerini bir süredir görmediği için kimse bir şeyden şüphelenmez.

Jim’i Kurtarma

Tom ve Huck, Jim’in kulübede olduğu sonucuna varırlar çünkü siyah bir adam orada yiyecek ve karpuz taşıyordur. Üçü birbirlerini tanımıyormuş gibi davranırlar ve Jim’i ziyaret etmeye devam ederler. Onu özgür kılmanın bir yolunu bulmaya çalışıyorlardır. Bir gece denerler ama Tom vurulur ve Jim tekrar yakalanır. Aslında Bayan Watson Jim’i vasiyetinde özgür bir adam olarak ilan etmiştir. Tom ise macera aradığı için o saate kadar hiç bir şey söylememiştir. Sonunda açıklar.

Jim artık özgürdür ve yaralandığında Tom’a baktığı için ödüllendirilir. Huck, Yargıç Thatcher tüm parasını tuttuğu için yeniden zengin olduğunu öğrendi. Babası ölmüştür, o yüzden artık korkacak bir şey kalmamıştır. Tom iyileşir ve Kızılderililer arasında yeni bir maceraya atılmaya karar verir. Huck ise, Sally teyzenin onu evlat edinmek istediğini öğrendiğinde aynı şeyi yapar.

Advertisement


Leave A Reply