Dr. Moreau’nun Adası Kitap Özeti Konusu Karakterler, H.G. Wells

0
Advertisement

H.G. Wells’in Dr. Moreau’nun Adası isimli kitabının konusu nedir? Dr. Moreau’nun Adası kitap özeti, karakterleri hakkında bilgi.

Dr. Moreau'nun Adası

Dr. Moreau’nun Adası

Zaman Makinesi’nden sadece iki yıl sonra yayınlanan Doktor Moreau Adası (1896), H.G. Wells’in büyük bilimkurgu dörtlüsündeki ikinci kitaptı. Uluslararası edebiyat sahnesindeki varlığını doğruladı.

Romanın metni, geçen bir tekne tarafından kurtarılan Edward Prendick’in anlatımıdır. O, hayvanlardan dirikesim yoluyla insan benzeri melez varlıklar yaratan çılgın bir bilim adamı olan Doktor Moreau’nun adasında bırakılır. Roman, acı ve gaddarlık, ahlaki sorumluluk, insan kimliği ve insanın doğaya müdahalesi gibi bir dizi felsefi temayı işliyor. Wells, bunu “gençliğe küfür etme alıştırması” olarak tanımladı.

Kitabın Özeti

H.G. Wells’in bilimkurgu klasiği Dr. Moreau’nun Adası, okuyucuya doğa biliminin sınırlarını ve insanlarla hayvanlar arasındaki ayrımı düşündüren bir kitaptır. Bilim kurgu, romantizm ve felsefi dolambaçlılığın tuhaf bir karışımı, erken bilim kurgu standartlarından biridir.

Kitap, Prendick adında üst sınıf bir beyefendi olan kahramanın, kendini okyanusta bir gemi kazası bulması ile başlar. Geçen bir gemi onu kurtarır ve Montgomery adında bir doktor onu hayata döndürür. Prendick’e çalıştıkları isimsiz bir adaya gittiklerini ve gemideki hayvanların onunla birlikte seyahat ettiğini açıklar. Prendick ayrıca Montgomery’nin uşağı gibi görünen M’ling adında grotesk, hayvani bir yerliyle tanışır.

Advertisement

Adaya vardıklarında ise hem geminin kaptanı hem de Doktor Moreau, Prendick’i almayı reddeder. Mürettebat onu kurtardıkları cankurtaran botuna bindirir ve denize bırakırlar, ancak geminin gerçekten onu terk etmeye niyetli olduğunu görünce adalılar adama acır ve onun için geri dönerler. Montgomery onu adada araştırma yapan soğukkanlı ve titiz bir adam olan Doktor Moreau ile tanıştırır. Hayvanları tekneden indirdikten sonra, Prendick’i yaşadıkları muhafazanın dış odasına yerleştirmeye karar verirler. Prendick, Moreau’nun adada tam olarak neyi araştırdığını fazlasıyla merak ediyordur, özellikle de nedenini açıklamadan muhafazanın kilitlendiğini öğrendikten sonra. Prendick birdenbire daha önce Dr. Moreau ismini duyduğunu hatırlar. Doktor Moreau Londra’da seçkin bir fizyologdu ve bir gazeteci Doktorun yaptığı korkunç deneylerini ifşa etmişti.

Dr. Moreau'nun Adası

Ertesi gün, Moreau bir puma üzerinde çalışmaya başlar ve onun acı dolu çığlıkları Prendick’i ormana doğru sürer. Gezinirken, insan gibi görünen ama domuzlara açık bir şekilde benzeyen bir grup insanla karşılaşır. Muhafazaya geri dönerken aniden takip edildiğini fark eder. Paniğe kapılır ve kaçar ve umutsuz bir savunma girişiminde, canavarca bir hayvan ve insan melezi olan saldırganı sersemletmeyi başarır. Muhafazaya döndüğünde ve Montgomery’yi sorguladığında, Montgomery ona karşı açık konuşmayı reddediyor. Bir açıklama alamayınca, Prendick sonunda pes eder ve uyku ilacı alır.

Canavar Halkı

Prendick, ertesi sabah, önceki gece yaşadıklarını düşünerek uyanır. İç kapının açık bırakıldığını görünce içeri girer ve masanın üzerinde bandajlar içinde yatan insansı bir form görür. Moreau’nun insanları canlandırdığına ve bir sonraki test deneği olduğunu düşünür. Ormana kaçar ve orada bir Maymun Adamla tanışır. Maymun Adam onu kendisine benzeyen yarı insan/yarı hayvan yaratıklardan oluşan bir koloniye götürür. Koloninin lideri olan büyük gri bir yaratıkla tanışır. Lider, hayvani davranışların yasak olduğunu söyler ve Moreau’ya övgüler yağdıran garip bir dua okur. Aniden, Moreau koloniye girer ve Prendick arkadan ormana kaçar. Moreau’nun üzerinde deney yapmasına izin vermek yerine boğulmayı tercih ederek okyanusa doğru ilerler. Ancak Moreau ve Montgomery onunla yüzleşir ve Moreau yaratıkların, Canavar Halkı’nın insanlara benzemek için canlandırdığı hayvanlar olduğunu açıklar. Prendick, Moreau’nun ona on bir yıldır adada olduğunu ve hayvandan insana tam bir dönüşüm yapmaya çalıştıklarını anlatır. Görünüşe göre verdiği acının tek nedeni bilimsel meraktır. Prendick açıklamayı olduğu gibi kabul eder ve adada hayata başlar.

Bir gün o ve Montgomery adada dolaşırken yarısı yenmiş bir tavşanla karşılaşırlar. Et yemek ve kanın tadına bakmak kolonideki en güçlü yasaklardan biridir, bu nedenle Montgomery ve Moreau çok endişelenir. Moreau, Canavar Adamları bir araya getirir. Leopar Adam’ı (Ormana ilk girdiğinde Prendick’i kovalayanla aynı kişidir) suçlu olarak bulurlar. Leopar Adam kaçar, ancak grup onu bir çalılıkta köşeye sıkıştırdığında, Prendick ona acır ve onu vurur. Moreau’nun ameliyat masasına geri dönmesini istememiştir. Moreau öfkelenir ancak bu konuda hiçbir şey yapmaz.

Dr. Moreau'nun Adası

Advertisement

Zaman geçtikçe Prendick, Canavar Halkı’nın tuhaflığına kendini kaptırmaya başlar. Ancak bir gün, puma kısıtlamalarından kurtulup laboratuvardan kaçtığında bu durum değişir. Moreau onu takip eder, ikisi birbirini öldürür. Montgomery dağılır ve içmeye başlar ve içkisini Canavar Adamlarla paylaşmaya karar verir. Prendick onu durdurmaya çalışır, ancak başaramaz. Gecenin ilerleyen saatlerinde Prendick dışarıda bir kargaşa duyar; aceleyle dışarı çıkar ve Montgomery’nin Canavar Halkı ile tartıştığını fark eder. Montgomery ölür ve artık adada kalan son insan olan Prendick’dir. Moreau’nun adadaki boş tahtını ele geçirmeye çalışmaz, bunun yerine adadan ayrılmayı planladığı bir sal inşa etmeye karar verir. İhtiyaçlarını tedarik etmeye çalışırken Canavar Halkıyla birlikte yaşamaya karar verir. Neyse ki, içinde iki cesedin bulunduğu tekne sahile sürüklenir. Prendick cesetleri dışarı çıkarır, malzemeleri alır ve ertesi sabah adadan ayrılır.

Sadece üç gün sonra okyanusta bir gemi ile karşılaşır ve gemiye alınır, ancak hikayesini anlattığında mürettebat onun deli olduğunu düşünür. İngiltere’ye döndüğünde, diğer insanların yanındayken rahatsız olduğunu fark eder, çünkü insanların hepsinin birdenbire ve şiddetli bir şekilde hayvanlığa dönüş tehlikesiyle karşı karşıya olan Canavar Halkı olduğuna dair irrasyonel bir şüphesi vardır. Kendini kimya ve astronomi çalışmalarına verir, gök cisimlerinde huzur bulur.

Karakterler

Prendick

Anlatıcı ve kahraman Edward Prendick üst sınıfın bir üyesidir. Zarif ve eğitimli bir adam olarak (Moreau gibi, sadece bir hevesle de olsa biyoloji okudu), Moreau’nun adasında kendini oldukça yabancı hissediyor. Canavar Adamlara verdiği tepkiler özellikle önemlidir ve onları ve amaçlanan insanlık modellerini ayırt etme yeteneği artıp azaldıkça, Wells okuyucuyu insanlar ve hayvanlar arasındaki ayrımı sorgulamaya zorlar. Daha sonra acımaya daha yakın bir şeye dönüşen Montgomery ile olan ilk dostluğu, Wells’in ana temasını da yansıtıyor.

Doktor Moreau

Romanın havalı, hakim tanrı figürü Moreau, süreçten zevk alan ve yaratılanların kendilerine hiçbir şey umurunda olmayan sert ve duygusuz bir Yaratıcıyı temsil ediyor. Hayvanları canlandırmak için adasına götürür, hayvanlarını insana dönüştürmek amacıyla zihinleri ve bedenleri üzerinde çalışır. Bir konudaki çalışmalarını tamamladıktan sonra, ada ormanında yaşayan arkadaşlarına katılmak için onları serbest bırakır. Son derece zeki bir adam, Londra’daki laboratuvarında dokuz yıl çalışmıştır, ta ki bir gazeteci asistan kılığına girip onu ifşa edene kadar.

Montgomery

Moreau’nun asistanı olarak, insan ve Canavar Adam arasındaki aracıdır. Özellikle hizmetçisi M’ling adlı Köpek Adam’a yakındır, ancak tüm Canavar Adamlara karşı bariz bir düşkünlüğü vardır. Bir tıp adamı olarak İngiltere’de biyoloji okudu. Her ne olduysa, sonunda adasında Moreau için çalışmaya başladı ve artık kendini erkekler arasında normal bir şekilde yaşamaya uygun görmese de, geçmişinin Londra’sının özlemini çekiyor. Montgomery oldukça güvenilirdir, ancak brendi zevki genellikle aklını baltalar. Ayrıca Montgomery’nin alkolünün yarattığı mesafeye ve Canavar Adamlar’a yakınlığına rağmen Prendick’in sahip olduğu bir arkadaşa en yakın kişidir.


Leave A Reply