Düğme Nasıl Dikilir?

0

Düğme nasıl dikilir? Düğme dikmenin püf noktaları, açıklaması. Düğme dikmek işleminin adım adım anlatımı, hakkında bilgi.

dugme-dikme

Advertisement

Düğme Dikmek

Delikli bir düğmeyi kumaşa dikmek kolay gibi görünürse de bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı incelikler vardır.

Düğmeler iki delikliyse bunlar, iğnenin bir delikten aşağıdan yukarı, ötekinden yukarıdan aşağı geçirilmesiyle, bunun beş altı kere tekrarlanmasıyla dikilir. Dört delikli düğmeler ya her iki delikten geçen iplikler birbirine paralel olacak şekilde, ya da çaprazlamasına birbirini kesecek şekilde dikilir.

Advertisement

Her iki çeşit düğmelerin de dikilmesinde dikkat edilecek başlıca nokta düğmelerin kumaşa sımsıkı yapıştırılmamasıdır. Çünkü bu durumda düğme ilikten geçirildiği zaman kumaşta pot yapar. Bunu önlemek için en iyi çare, ipliği düğme deliklerinden geçirmeden önce deliklerin üzerine ya bir kibrit çöpü, ya da bir toplu iğne koymak, düğmenin dikilmesi bittikten sonra bunu ipliğin altından çekmektir. Bir de, ipliği deliklerden üst üste beş altı kere geçirdikten sonra iğneyi kumaşın tersinden düğmenin dibine çıkarmak, düğmeyi kumaşa tutturan ipliklerin etrafından birkaç kere dolayarak sarmak hem düğmenin sağlamlaştırılmasını, hem de düğme ile kumaş arasında ilik geçirilecek yer bırakılmasını sağlar.


Leave A Reply