Dük Arthur Wellesley Wellington Kimdir?

0
Advertisement

Tam adı Dük Arthur Wellesley Wellington olan ünlü İngiliz asker ve devlet adamının hayatı ile ilgili olarak kısaca bilgilerin yer aldığı sayfamız.Dük Arthur Wellesley Wellington (1 Mayıs 1769, Dublin, İrlanda – 14 Eylül 1852, Walmer Castle, Birleşik Krallık)

Ünlü bir İngiliz askeri ve devlet adamıdır. İngiltere’de «Demir Dük» diye tanınır. Wellington, Eton Koleji’nde okuduktan sonra 1787’de askerliğe girdi. Üç yıl sonra milletvekili seçilerek 1790-1795 yılları arasında parlâmentoda bulundu. Askerî görev ile 1795’de Hollânda’ya, yine aynı yıl içinde Hindistan’a gönderildi. İngiltere’ye dönüşünde tekrar Avam Kamarası’na seçildi.

Fakat Wellington daha çok bir komutan olarak ün yapmıştı. Nitekim Portekiz ve İspanya’da Napolyon ordularına karşı başarılı savaşlar yaparak, Talavere, Salamanca, Vittoria, Orthez ve Toulouse’da parlak zaferler kazandı.

Napolyon’un ilk defa tahttan çekilmesi üzerine 1815’de toplanan Viyana Kongresi’nde İngiltere’nin temsilciliğini yaptı.

Waterloo savaşında İngiliz ordusuna komuta ederek, sonsuz dayanma ve karşı hücumu ile Fransız ordusunun bozguna uğramasına yol açarak, Prusya generali Blûcher’den fazla ün kazandı.

Advertisement

Savaştan sonra 1815’ten, 1818 yılına kadar Fransa’dakî işgal ordusu komutanlığında bulunan Wellington, İngiltere’ye döndükten sonra, kabineye girdi. 1828’de başbakanlığa getirildi ve iki yıl bu görevde kaldı.


Leave A Reply