Dünya Diyabet Günü Ne Zamandır? Amacı Nedir? Hakkında Yazı

0

Dünya Diyabet Günü ne zaman ve ne amaçla kutlanmaktadır? Dünya Diyabet Günü’nün tarihçesi, önemi ve kutlanmasının amacı ile ilgili bilgi, yazı.

Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü (14 Kasım)

Dünya Diyabet Günü, her yıl 14 Kasım’da kutlanmaktadır. Diyabet hakkındaki farkındalığı arttırmak amacı ile kutlanmaya başlanan gün, dünyaca ünlü bir etkinlik haline gelmiştir.

Yüzlerce kampanya, etkinlik, gösterim, konferans, toplantı ve daha fazlasını içeren Dünya Diyabet Günü, diyabet hakkındaki mesajın yayılmasında ve bu durumla ilgili farkındalık yaratmada uluslararası etkili olduğunu kanıtlıyor.

Dünya Diyabet Günü uluslararası olarak tanınmaktadır ve resmi bir Birleşmiş Milletler Günüdür.

Tarihçe

Dünya Diyabet Günü 1991 yılında IDF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünya çapında diyabetin hızlı yükselişine yanıt olarak başlatıldı.

2016’ya gelindiğinde, Dünya Diyabet Günü, 160’tan fazla ülke ve bölgedeki 230’dan fazla IDF üyesi üye dernek tarafından ve ayrıca diyabet ve aileleriyle yaşayan diğer kuruluşlar, şirketler, sağlık uzmanları, politikacılar, ünlüler tarafından kutlanılmaya başlandı. Aktiviteler diyabet tarama programlarını, radyo ve televizyon kampanyalarını, spor etkinliklerini ve diğerlerini içerir.

Temalar

Her yıl, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından koordine edilen Dünya Diyabet Günü belirli bir temaya sahiptir. Geçen yıl, Dünya Diyabet Günü 2018 teması ‘Aile ve Diyabet’ idi.

2019 Dünya Diyabet Günü teması yine “Aile ve Diyabet” tir.

Amaç, diyabetin aile üzerindeki etkisine ilişkin farkındalığı artırmak ve ailenin diyabetin yönetimine, bakımına, önlenmesine ve eğitiminde rolüne dikkat çekmektir.

Önceki Dünya Diyabet Günü kampanyalarının temaları, diyabet riskini ve komplikasyonlarını etkileyen farklı faktörlere odaklanmıştı:

2013: Geleceğinizi Koruyun: Diyabet Eğitimi ve Önleme.
2014: Kahvaltıda Maviye Git.
2015: Sağlıklı Beslenme.
2016: Diyabetli Gözler.
2017: Kadınlar ve diyabet – sağlıklı bir gelecek hakkımız.
2018–2019: Aile ve Diyabet – diyabet her aileyi ilgilendirir

Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü Logosu

Dünya Diyabet Günü logosu mavi bir çemberdir ve bu dünya çapında yüz binlerce diyabet hastası tarafından tanınmaktadır.

Dünya Çapında Diyabet Gününün, kendine özgü bir logoya sahip olması, diyabet hakkındaki mesajı mümkün olduğunca geniş kitlelere yaymanın önemli bir parçasıdır.

Her Dünya Diyabet Günü’nde dünyaca ünlü bina ve anıtlar mavi renkte aydınlatılıyor. Bu güçlü ve çarpıcı görüntü, Dünya Diyabet Günü ile ilgili mesajların diyabet hastaları ve diyabet olmayanlara da yayılmasını sağlıyor.

Geçmişte Dünya Diyabet Günü’nde aydınlatılan ünlü binalar arasında Sears Kulesi, London Eye ve Brisbane Belediye Sarayı bulunmaktadır.

Diyabet Hastalığı İle İlgili Bilgilenmek İçin tıklayın


Leave A Reply