Dünya İyilik Günü Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Kutlanır? Amacı ve Önemi

0
Advertisement

Dünya İyilik Günü nedir ve ne zamandır? Dünya İyilik Gününün amacı ve önemi nedir, tarihçesi, nasıl ortaya çıktı, kutlama yolları.

Dünya İyilik Günü

İyilik Günü, 13 Kasım 1997’de bir grup insani yardım grubunun bir araya gelerek bir “İyilik Bildirisi” yapmasıyla doğdu. Aynı şekilde, İyilik Günü’nde herkes benzer bir beyanda bulunmaya teşvik edilir. Yerel topluluğunuza kitap, yemek veya kıyafet bağışlamak, kutlama yapmanın harika bir yoludur.

Dünya İyilik Günü

Bununla birlikte, sadece küçük bir söz yada ufak iyilikler de daha az değersiz değildir: bir yabancı için kapıyı tutun, komşunuzun bahçesine iltifat edin, partnerinizin akşam için TV uzaktan kumandasını kontrol etmesine izin verin.

Dünya İyilik Günü Kasım ayının 13’ünde kutlanır.

Dünya İyilik Günü Tarihi

Dünya İyilik Günü ilk olarak Dünya İyilik Hareketi’nin gözlem günü olarak başladı. Örgüt, 2019 yılında İsviçre yasalarına göre resmi bir Sivil toplum kuruluşu olarak tescil edildi. Bununla birlikte, grubun geçmişi 1997’de Tokyo merkezli bir kongreye kadar uzanıyor.

Advertisement

Bu konferansta, toplumda iyiliği teşvik etmek amacıyla Tayland, Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde bulunan bir dizi dernek ve kurum kuruldu. Dünya İyilik Hareketi’nin ilk oluşumu bu olayın bir sonucu olarak oluşmuştur.

Başlangıçlarının yazılı beyanı, “daha nazik ve daha şefkatli bir dünya inşa etmek için bir araya gelme taahhütlerini” belirterek oluşturuldu. Bu amaç doğrultusunda, 1998’de Dünya İyilik Günü’nün açılışına yardım edeceklerdi.

Dünya İyilik Günü’nün nedeni Dünya İyilik Hareketi tarafından detaylandırılmıştır. “Olumlu güce ve bizi bağlayan ortak nezaket çizgisine odaklanan toplumdaki iyi işleri vurgulamak.”

Bu gün, yirmi yıldan daha uzun bir süre önce yaratılmasından bu yana, dünya çapında tanınmıştır. Bu gün gerçekleşen birçok etkinlik, dünyanın her yerinden sayısız katılımcıyı çekiyor. Bu gün, dans gösterileri, konserler, nezaket kartlarının dağıtımı ve alışveriş yapan birine ödeme yapmak veya birisine çantasını taşımasına yardım etmek gibi rastgele iyilik eylemleri gibi nezaket ve aktivitelerle dolu.

Şu anda bu gün resmi olmayan bir gün olsa da, Dünya İyilik Hareketi’nin Birleşmiş Milletler tarafından resmi tanınma statüsünü elde etme umudu olmaya devam ediyor. Bunu yapmada başarılı olurlarsa, o zaman tanınmış bir saygı günü olarak İnsan hakları gününe, Dünya sağlık gününe ve Uluslararası Barış Günü’ne katılacaklardır.

Dünya İyilik Günü Hakkında Eğlenceli Gerçekler

Dünya İyilik Günü, Dünya İyilik Hareketi’nin kurulmasının ardından başladı. Dünya çapında olabildiğince çok insana nezaketin önemi konusunda farkındalık yaratabilecek, dünyanın dört bir yanındaki insanları birleştirecek bir gün başlatmak onların amacı ve umuduydu.

Advertisement

Bu günün tek amacı, “toplumdaki olumlu güce ve bizi bağlayan ortak nezaket bağına odaklanan iyi işleri vurgulamak.” Öğrenmek, öğretmek ve başkalarıyla nezaketinizi paylaşmak için bir gün.

İyilik Gününde Dahil Olabileceğiniz Faaliyetler

Bu günün trendi, başkalarına nezaket için yaklaşık üç rastgele eylemde bulunmanızdır.

Yapabileceğiniz faaliyetlerden bazıları şunları içerir:

  • Küçük jestler yapmak – Geçen yabancılara gülümseyin, bir kapıyı açık tutun, toplu taşıma araçlarında yer verin veya yeni bir üst veya yeni saç kesimi gibi yaptığı veya değiştirdiği bir şey için birisine içtenlikle iltifat edin. Bu küçük jestler bile başkalarına nezaket göstermenin güzel bir yoludur.
  • Ekstra uzun sarılmalar yapın – Bazen insanlar biraz daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar, bu yüzden bugün kucaklaşırsanız sarılmanızı ekstra uzun ve anlamlı hale getirin. Bağlantılar ve nezaket el ele gider. Bazı insanların sizi ne olduğunu merak ettiğini fark edebilirsiniz, ama kesinlikle bunu takdir edecekler.
  • Bir aşk mektubu veya şiir yazın – Bu, hayatınızı paylaştığınız yada sevdiğiniz kişi için harika bir sürprizdir. Onu çoğu zaman hafife alabiliriz, bu yüzden nezaketinizi bir mektupta veya şiirde gösterin.


Leave A Reply