Dünya Kalp Günü (29 Eylül) Nedir? Tarihçesi Amacı ve Kutlanması

0
Advertisement

Dünya Kalp Günü (29 Eylül) nedir ve neden kutlanır? Dünya Kalp Günü’nün kutlanması ve önemi nedir, tarihçesi hakkında bilgi.

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, her yıl 29 Eylül’de kutlanmaktadır. İnsanların dikkatini kalp hastalığına ve ilişkili sağlık sorunlarına çekmeyi amaçlamaktadır. Gün, kalp krizi, felç, kalp yetmezliği ve bunlarla ilgili diğer herhangi bir durum gibi kardiyovasküler hastalıklardan kaçınmak için farklı önleyici adımları ve yaşam tarzındaki değişiklikleri teşvik etmek için anılıyor. Ortalama olarak her yıl 17 milyondan fazla insan kalp ile ilgili hastalıklardan ölüyor. Bu, HIV, sıtma ve kanserden ölen insanlardan daha fazlası.

Dünya Kalp Günü Tarihi

Dünya Kalp Federasyonu tarafından her yıl Eylül ayının son Pazar günü yapılması planlanan yıllık bir etkinlik olarak 2000 yılında başlatıldı. Ancak, Eylül ayının her 29. gününde olacak şekilde değiştirmeye karar verdiler ve o günden beri bu gün 29 Eylül’de kutlanıyor. O zamandan beri, 2012’de dünyanın dört bir yanından liderler, bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar yüzde 25 azaltmayı taahhüt etti.

Kutlamalar

Hem hükümet hem de sivil toplum kuruluşları bu günü dünyanın her yerinden kutluyor. Bunu maratonlar, yürüyüşler, halka açık sohbetler, spor seansları, sergiler ve bilim fuarları gibi etkinlikler düzenleyerek yaparlar. Bazı simge yapılar, anıtlar ve ünlü binalar, kardiyovasküler hastalık farkındalığının bir göstergesi olarak bu gün kırmızı ışıklarla renklendirilir.

Dünya Kalp Günü
Bu günü kutlamakla ilgilenen herkesin bunu kalp sağlığına daha özen göstererek yapması tavsiye edilir. Fiziksel egzersizlere katılmak, sigarayı bırakmak, alkolü bırakmak ve sağlıklı beslenmeye başlamak dahil bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Ayrıca kalbinizi, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü sık sık kontrol ettirin.

Advertisement

Nasıl katılırım?

Etkinliklere katılmanın dışında katılabileceğiniz çok sayıda yol var. Sosyal medyada kendi etkinliğinizi planlayabilir veya ipuçları ve teşvik edici mesajlar paylaşabilirsiniz. Kalbinizi sağlıklı tutun ve başkalarının da aynısını yapmasına yardımcı olun.

Dünya Sağlık Günü, Dünya Tüberküloz Günü, Dünya Aşılama Haftası, Dünya Sıtma Günü, Dünya Tütünsüz Günü, Dünya AIDS Günü, Dünya Kan Bağışçıları Günü ve Dünya Hepatit Günü ile birlikte DSÖ tarafından işaretlenmiş sekiz resmi küresel sağlık kampanyasından biridir.


Leave A Reply