Dünya Şampiyonu Danny Kitap Özeti Konusu Karakterler, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın Dünya Şampiyonu Danny isimli kitabının konusu nedir? Dünya Şampiyonu Danny kitabının özeti, karakterleri, kitap hakkında bilgi.

Dünya Şampiyonu Danny

Dünya Şampiyonu Danny

İngiliz yazar Roald Dahl, çocuk romanı Dünya Şampiyonu Danny’de, kötü bir toprak sahibini ele geçirmeye çalışan dokuz yaşındaki bir çocuk ve babasının hikayesini anlatıyor. 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Alfred A. Knopf tarafından yayınlanan kitapta, Danny, babası William ile birlikte İngiltere’nin kırsal bir bölgesinde, William’ın sahibi olduğu oto tamirhanesinin arkasındaki eski bir çingene karavanında yaşıyor. Danny, babasıyla olan ilişkisine değer verir ve ikisi günlerini dükkanda birlikte geçirir. Danny kendini usta bir tamirci olarak görür. Ardından, Bay Victor Hazell, Danny günü kurtaramazsa, her şeyi değiştirebilecek şekilde hayatlarına girer.

Özet

Hikaye, Danny’nin bugüne kadarki hayatının ayrıntılarını paylaşmasıyla başlar. Annesi Danny sadece dört aylıkken ölmüştür ve William Danny’yi bekar bir ebeveyn olarak büyütmek zorunda kalmıştır. Durumları görünüşte ideal olmasa da Danny hayatını seviyordur. Hiçbir küçük çocuğun, bir karavanda yaşama ve babasının yanında çalışma şansını geri çevirmeyeceğini düşünüyordur.

Bununla birlikte, kısa süre sonra Danny’nin pastoral hayatının üstüne gölgeler düşmeye başlar. Herkesin William kadar nazik ve iyi kalpli olmadığını öğrenir. Özellikle de kasabadaki mülkün yarısına sahip olan, zengin, bira kralı Bay Hazell’in. Ayrıca William’ın Danny’den sakladığı bir sırrı vardır: William, kendi babası gibi, yakındaki ormandan yasadışı olarak sülün avlayan bir kaçak avcıdır. Uzun zaman önce, insanlar zorunluluktan kaçak avcılardı; yemek için sülün çalmazlarsa açlıktan ölürlerdi. Ancak şimdi bu, William’ın alıştığı adrenalin patlaması yaratan heyecanlı bir spordur. Ve William yalnız değildir. Polis departmanından Çavuş Samways ve doktor Doc Spencer da dahil olmak üzere en saygın kasaba halkı bile kaçak avlanmanın tadını çıkarıyordur.

Sülün Avı

William, bir gece geç saatlerde kaçak avlanma için gittiği Bay Hazell’in arazilerinden birinden geri dönmez. Danny babasını aramaya gider ve William’ı kaçak avcıları yakalamak için tasarlanmış bir tuzağa yakalanmış olarak bulur. Danny babasının tuzaktan kurtulmasına yardım eder ve Doc Spencer, William’ın kırık ayak bileği ile ilgilenmeye başlar.

Advertisement

William iyileşirken, Bay Hazell yıllık sülün avını planlamaktadır. Bu, dükler ve lordlar gibi asillerin yanı sıra diğer zengin işadamları ve bilim adamlarının katıldığı sosyal bir olaydır. William, kaçak avlanma konusundaki deneyimine rağmen, sülün avını hayvanların gereksiz yere acı çekmesine neden olan, acımasızlık ve barbarlık olarak görür. Danny’ye, Hazell Ormanındaki tüm sülünleri kaçırmayı dilediğini söyler, böylece av partisinin ateş edecek bir şeyi bulamazlar.

Dünya Şampiyonu Danny

Bu Danny’ye bir plan tasarlaması için ilham verir. Sülünleri, eser miktarda uyku hapı eklenmiş kuru üzümlerle beslemeyi önerir. Danny ve William, Doc Spencer’ın yazdığı uyku hapları ile sakinleştiricileri, küçük parçalar halinde kuru üzümün içine koyarlar. Daha sonra ormana giderler ve onlarla sülünleri beslerler, sonunda 120 tane uyuşturulmuş kuşu yakalarlar. William, bu şaşırtıcı sayının tek bir seferde yakalanan sülünler için bir rekor olması gerektiğini düşünüyor, bu yüzden Danny’yi “Dünya Şampiyonu” olarak adlandırır. Kısa süre sonra, aynı zamanda kaçak avcı olan yerel bir taksi şoförü, Danny, William ve uyuklayan sülün yığınını, şüphe uyandırmamak için sülünleri gece boyunca tutacak olan Rahip ve Bayan Clipstone adlı arkadaşlarına götürür.

Uyuşmuş Sülünler Uyanıyor

Ertesi gün, Bayan Clipstone hala sakinleşmiş sülünlerle dolu bir arabayla William ve Danny’e doğru yola çıkar. Ama o oraya varmadan önce sülünler uyanmaya başlar. Şaşkın ve kafası karışmış halde, toplu halde arabadan uçarlar ve kasabadaki trafiği engellerler. Bu kargaşanın içinde, Bay Hazell, Rolls Royce’uyla gelir. Kuşlar arabanın boyasına zarar verir. Bay Hazell, Çavuş Samways’e sülünleri Hazell Ormanına geri götürmesini emreder. Ancak polis çavuşu, sülünlerin Bay Hazell’e ait olup olmadıklarından veya başka bir yerden gelip gelmediklerinden emin olamaz.

Çözüm olarak sülünleri kovalamayı ve hangi yöne uçtuklarını görmeyi kabul ederler. Hazell Ormanı’na uçarlarsa, Bay Hazell ile gidebilirler. Ancak başka bir yöne uçarlarsa, Bay Hazell onları yasal olarak kendisinin olarak iddia edemez. Sülünler kovalandıklarında ormanın tersi yönüne doğru havalanırlar. Öfkelenen Bay Hazell fırtına gibi esiyordur.

Sonunda, altı sülün aşırı dozda uyku hapından ölür. Grup, Çavuş Samways’in bunlardan ikisini alması gerektiğine karar verir, Peder ve Bayan Clipstone bunlardan ikisini almalı ve Danny ve William son ikisini almalıdır. Hikaye, Danny ve William’ın ganimetlerini pişirmek için yeni bir fırın satın almak için şehre gitmesiyle sona erer.

Advertisement


Leave A Reply