Dünyadaki Su Nereden Geldi? Suyun Kökeni, Dünya’ya Gelişi Nasıldı?

0
Advertisement

Dünyadaki su nereden geldi, nasıl oluştu? Dünyadaki okyanuslar nasıl oluştu? Suyun kaynağı nedir, hakkında bilgi.

Pasifik (Büyük) Okyanus

Kaynak: pixabay.com

Dünyadaki Su Nereden Geldi?

Yeryüzünde topraktan parçasından daha fazla okyanus vardır. Aynı zamanda, Kuzey ve Güney Kutuplarında tonlarca su buz kütlesi halinde bulunmaktadır. Bütün bu suyun nereden geldiği ise çok güzel bir sorudur. Bilim adamları bunu uzun zamandır merak ediyorlar. Hala tam olarak emin değiliz ama muhtemelen iki yerden birden geliyor.

Önce dünya ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğuna bakalım.

Başlangıçta, Evrende çok büyük bir toz bulutu ve kaya vardı. Yerçekimi bulutun küçülmesine ve yavaş yavaş Güneş’in ve gezegenlerin oluşmasına neden oldu.

Orijinal toz ve kayalar, içinde su bulunan mineraller içeriyordu. Dünya, oluştuğu haliyle çok sıcaktı. Birçok volkan vardı.Kayaların içindeki su buharlaştı ve volkanlardan soğumuş devasa bulutlara dönüştü ve yağdı. Suyun bir kısmı geldi.

Kuyruklu Yıldız

Ayrıca, orijinal toz ve kaya bulutu, dev kartopu gibi buzdan yapılmış çok sayıda kayayı içeriyordu. Bunlardan hala, Güneş’in etrafında dolaşan bir çok var. Biz onlara kuyruklu yıldızlar diyoruz. Gezegenler meydana geldiğinde bunlardan milyarlarcası mevcuttu ve gezegene çarparak, erimişti. Suyun geri kalanının geldiği yer burası.

Advertisement
Şimdi soru şu, evrendeki ilk su nasıl oluştu?

Bu sorunun kısa cevabı şudur: su hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur. (Atomlar Evrenin minik yapı taşlarıdır – siz ve ben atomlardan oluşuyoruz). Büyük Patlamada sudaki hidrojen atomları oluştu. Oksijen atomları ise, daha sonra yıldızlarda yapıldı. Bir araya geldiler ve su meydana geldi.

Big Bang’i Hatırlayalım

Çoğu gökbilimci, Evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce bir Büyük Patlama ile başladığına inanıyor. O zaman, tüm Evren bir toplu iğne başından binlerce kat daha küçük bir balonun içindeydi. Hayal edebileceğimizden daha sıcak ve yoğundu. Sonra aniden patladı. Bildiğimiz Evren doğdu. Zaman, uzay ve madde hepsi Big Bang ile başladı. Bir saniyenin çok küçük bir bölümünde, Evren tek bir atomdan daha küçükten bir galaksiden daha büyük hale geldi. Ve fantastik bir hızla büyümeye devam etti. Bugün de genişlemeye devam ediyor.

Evren genişleyip soğudukça, enerji madde ve antimadde parçacıklarına dönüştü. Bu iki zıt parçacık türü, birbirini büyük ölçüde yok etti. Ama bazı meseleler hayatta kaldı. Proton ve nötron adı verilen daha kararlı parçacıklar, Evren bir saniye yaşlandığında oluşmaya başladı. Sonraki üç dakika içinde sıcaklık 1 milyar santigrat derecenin altına düştü. Proton ve nötronların bir araya gelip hidrojen ve helyum çekirdeklerini oluşturması için artık yeterince soğuktu. 300.000 yıl sonra, Evren yaklaşık 3000 dereceye kadar soğumuştu. Atom çekirdekleri sonunda elektronları yakalayarak atomları oluşturabildi. Evren hidrojen ve helyum gazı bulutlarıyla dolu.


Leave A Reply