Dünyanın Hacmi Ne Kadardır? Dünyanın Hacmi Nasıl Hesaplanır?

0
Advertisement

Dünyanın hacmi nasıl hesaplanabilir, ne kadardır? Dünyanın boyutlarının hesaplanmasında kullanılan yöntem, hacminin hesabı.

Dünya

Kaynak: pixabay.com

Dünya kabaca küresel bir şekle sahiptir, bu yüzden yarıçapını biliyorsanız hacmini yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Modern bilim adamları bunu yapmak için sofistike yöntemlere sahipler, ancak eski Yunanlılar bile güneşi gözlemleyerek yapabildiler. Kabuk tarafından tanımlanan hacim içinde, her biri belirli bir yarıçap ve hacme sahip iki çekirdek vardır. Demir olan iç çekirdek, aydan biraz daha küçüktür.

Dünya Hacminin Hesaplanması

Dünya neredeyse küresel olduğundan, \displaystyle V=\frac{4}{3}\pi {{r}^{3}} matematiksel ilişkisini kullanarak hacmini (V) hesaplayabilirsiniz, burada “r” yarıçapıdır. Gezegenin ekvatoral yarıçapı 6.378,1 kilometredir ve kutup yarıçapı 6.356,8 kilometredir (3.949,9 mil). Bu iki sayının ortalaması 6.371.0 kilometre (3.958.7 mil) yarıçap verir ve bu da Dünya’nın hacmi için 1.08 katrilyon kilometreküp (259 trilyon küp mil) yaklaşık bir değer verir.

Güneşi Kullanarak Yarıçapı Ölçme

Bir kürenin yarıçapı, merkezinden yüzeyine olan uzaklık olarak tanımlanır ve bilim adamları bunu Dünya’nın içine uzanamadıkları için, yarıçapını doğrudan ölçemezler. Ancak, bunu insanların ölçebileceği parametrelerden türetebilirsiniz. Örneğin, eski Yunan gökbilimcisi, gün ortasında güneşin yüksekliğini ve uzak mesafesini ölçebileceği iki farklı noktadaki zenit noktalarını ölçerek Dünya’nın çevresinin yaklaşık bir değerini hesaplayabildi. Geometri, bir dairenin çevresinin \displaystyle 2\pi r‘ye eşit olduğunu gösterdiğinden, çevreyi 2 x pi’ye bölerek Dünya yarıçapını elde edebilir.

Dünya

Kaynak: pixabay.com

Dünya’nın İç Katmanları

Bilim adamları, dünyanın iç katmanlarının bileşimini, içindeki derin hareketlerin ürettiği rahatsızlıklar olan sismik dalgaları inceleyerek belirleyebilirler. Dünyanın çekirdeğinin kabuğundan çok daha yoğun olduğunu ve yarıçapının ayınkinden biraz daha küçük olan 1.22 milyon metre (758 mil) olduğunu biliyorlar. Ayrıca iç kısmı çevreleyen sıvı çekirdeğin, Dünya yarıçapının yaklaşık yüzde 55’i olan 3.48 milyon metre (2.162.4.2 mil) bir yarıçapa sahip olduğunu biliyorlar.

Dünya’nın Göreli Boyutu

Dünya, güneşe en yakın dört kayalık gezegenin en büyüğüdür. Boyut olarak neredeyse ikiz olan Venüs, Dünya’nın yüzde 86’sı olan bir hacme sahiptir, ancak Mars’ın hacmi sadece yüzde 15 ve Merkür’ün sadece yüzde 5’i. Dünya’nın içine altı Mars büyüklüğünde ve neredeyse 20 Merkür büyüklüğünde gezegen sığdırabilirsiniz. Öte yandan, güneş sistemindeki en büyük gezegeni olan Jüpiter’in içine 1.321 Dünya büyüklüğündeki gezegen sığabilir ve Dünya’nın büyüklüğü yaklaşık 1.3 milyon gezegen de Güneşin içine sığabilir.

Advertisement

Leave A Reply