Dünyanın Hareketleri Arasındaki Fark Nedir? (Dönme, Dolanma Hareketleri)

0
Advertisement

Dünya hangi hareketleri yapar? Dünyanın dönme ve dolanma hareketlerinin nedenleri ve sonuçları, birbirleri ile karşılaştırılması ve farkları nelerdir?

Dünya iki çeşit hareket yapar. Kendisi etrafında dönme ve Güneş’in etrafında dolanma hareketi. Bu hareketlerin benzerliklerini ve farklarını görmek için önce bu hareketleri inceleyelim.

dünya hareketleri

Dönme Hareketi Nedir?

Dönme, bir nesnenin bir dönme merkezi etrafında dairesel hareketidir. Dünya, ay ve diğer gezegenler gibi üç boyutlu nesneler her zaman hayali bir çizgi etrafında dönüyorsa buna dönme ekseni denir. Eksen cismin kütle merkezinden geçerse cismin kendi etrafında döndüğü söylenir. Dünya da kendi ekseni etrafında döner.

Dolanma Hareketi nedir?

Bir cisim, bir diğerinin etrafında hareket ettiğinde kullanılır dolanma olarak açıklanır. Örneğin, Ay Dünya’nın etrafında döner ve Dünya Güneş’in etrafında döner. Dünyanın dolanma hareketi Güneş’in etrafındadır.

Dünyanın dönüşü

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesine “dönme” denir. Eksenin 23° 27′ bir eğikliği vardır. Bu, Dünya’nın kendi ekseni üzerinde eğik olduğu ve bu eğim nedeniyle kuzey ve güney yarım kürelerin Güneş’ten uzağa doğru eğildiği anlamına gelir. Dünyanın dönüşü, onu aydınlık bir yarı ve karanlık bir yarıya bölerek gece ve gündüzü meydana getirir. Dünyanın dönüş yönü, bakış yönüne bağlıdır. Kuzey Kutbu’ndan aşağıya bakıldığında Dünya saat yönünün tersine döner. Aksine güney kutbundan aşağıya bakıldığında dünya saat yönünde döner.

Advertisement

Dünya’nın Dönme Hareketinin Faydaları

Dünyanın dönüşünün bazı faydaları aşağıda listelenmiştir:

  • Dünyanın dönüşü, aydınlık ve karanlık, sıcaklık ve nem değişikliklerinin günlük döngüsünü yaratır.
  • Dünyanın dönüşü, okyanuslarda ve denizlerde gelgitlere neden olur.

Dünyanın Dolanımı

Dünya’nın Güneş etrafındaki sabit bir yörüngedeki hareketine dolanım hareketi denir. Dünya batıdan doğuya yani saat yönünün tersine döner. Dünya, Güneş etrafındaki bir turunu bir yılda veya tam olarak 365.242 günde tamamlar. Dünyanın dönüş hızı 30 km/s-1’dir.

Dönüş ve Dolanım Hareketlerinin Karşılaştırması

  • Dünyanın dönüşü, kendi ekseni etrafında dönmesidir. Dolanım, Dünyanın Güneş etrafındaki hareketidir.
  • Dünyanın güneşe göre bir dönüşünü tamamlaması 24 saat sürer. Dünya, Güneş etrafında tam bir devrimi için tam bir yıl (365 gün) alır.
  • Dünyanın dönme ekseni 23,5 derece eğiktir. Bu eğim, yılın farklı mevsimlerine neden olur. Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketine yörünge denir. Dünyanın yörüngesi elips şeklindedir.


Leave A Reply