Dünya’ya En Yakın Kara Delik Keşfedildi, Peki Ne Kadar Uzakta?

0
Advertisement

Dünyamıza yakın bulunan kara delikler var mı? Son olarak Dünyamıza en yakın HR 6819 adlı çift yıldız sistemine ait bir kara delik keşfetti. Bu Dünyamıza en yakın kara delik.

Gökbilimciler, Dünya’dan sadece 1000 ışıkyılı uzaklıkta, Güneş Sistemimize bugüne kadar bulunanlardan daha yakın bir kara delik keşfettiler.

HR 6819

Telescopium takımyıldızında bulunan üçlü bir sistemin bir parçasını oluşturur. Güney yarımkürede karanlık ve berrak bir gecede dürbün veya teleskop olmadan görülebilir.

Uluslararası ekip başlangıçta HR 6819 adlı sistemi, çift yıldız sistemleri üzerine yapılan bir çalışmanın parçası olarak gözlemledi. Bununla birlikte, gözlemlerini analiz ettikçe, üçüncü bir cismi – kara deliği ortaya çıkardıklarında şaşırdılar.

ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’ndeki MPG / ESO 2.2 metrelik teleskop üzerindeki FEROS spektrografı ile yapılan gözlemler, görünür olan iki yıldızdan birinin her 40 günde bir görünmeyen bir nesnenin yörüngesinde olduğunu, ikinci yıldızın bu iç kısımdan uzak bir mesafede olduğunu gösterdi.

Advertisement

Çek Cumhuriyeti’nin Bilimler Akademisi’nden Petr Hadrava, “Bu, çıplak gözle görülebilen bir kara deliğe sahip ilk yıldız sistemi olduğunu anladığımızda tamamen şaşırdık,” diyor.

Şili’den araştırmaya liderlik eden ESO bilim adamı Thomas Rivinius, “Güneş’in kütlesinin en az dört katı kütleye sahip görünmez bir nesne sadece bir kara delik olabilir” diyor.

Daha Fazlası Da Olabilir

Galaksimizde bugüne kadar sadece birkaç düzine kara delik tespit edildi, neredeyse hepsi çevreleriyle güçlü bir şekilde etkileşime giriyor ve bu etkileşimde güçlü x ışınları bırakarak varlıklarını bilinir kılıyor. Bununla birlikte, gökbilimciler Samanyolu’nun ömrü boyunca daha birçok yıldızın yaşamlarını sona erdirirken kara deliklere çöktüğünü tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar, HR 6819’da sessiz, görünmez bir kara deliğin keşfedilmesinin Samanyolu’ndaki birçok gizli kara deliğin var olabileceğine dair ipuçları sunduğunu söylüyorlar. Zaten Dünya’dan biraz daha uzakta ama astronomik açıdan oldukça yakın olan LB-1 adlı başka bir üçlü sistemin de olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Bir iç çift ve uzak bir yıldız ile üçlü sistemlerin keşfedilmesi, Dünya’da algılanacak kadar güçlü yerçekimi dalgalarını serbest bırakan şiddetli kozmik birleşmeler hakkında ipuçları sağlayabilir.

Bazı gökbilimciler, birleşmelerin HR 6819 veya LB-1’e benzer bir konfigürasyona sahip. Ancak iç çiftin iki kara delik veya bir kara delik ve bir nötron yıldızından oluştuğu sistemlerde olabileceğine inanmaktadır. Uzaktaki dış nesne, iç çifti bir birleşmeyi ve yerçekimi dalgalarının salınmasını tetikleyecek şekilde yerçekimsel olarak etkileyebilir.

Advertisement

HR 6819 ve LB-1’in sadece bir kara deliği olmasına ve nötron yıldızı olmamasına rağmen, bu sistemler bilim adamlarının üçlü yıldız sistemlerinde yıldız çarpışmalarının nasıl olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Kaynak: https://cosmosmagazine.com/


Leave A Reply