Effi Briest Kitap Özeti Tanıtımı Konusu Yorumlar, Theodor Fontane

0
Advertisement

Theodor Fontane’nin Effi Briest isimli kitabının konusu ve kısaca özeti. Effi Briest kitabının tanıtımı, alıntılar ve yorumlar.

Effi Briest Kitap Özeti

Effi Briest Kitap Özeti

38 yaşındaki BARON VON INSTETTEN, 17 yaşındaki EFFI BRIEST’e göz koyuyor. Ona evlenme teklif ediyor, kızın ebeveynleri onay veriyor; iyi bir kısmet! Ardından düğün ve Hinterpommern’e taşınma. Hızlı, hızlı. Büyük ev, güzel manzara, ama esneten bir can sıkıntısı. EFFI yalnızlık çekiyor ve eski binada hayalet gibi dolanıyor. Bir kızı oluyor ve canı sıkılmaya devam ediyor.

Sahneye BİNBAŞI VON CRAMPAS çıkıyor. Havalı isim, havalı tip. Kocası iş seyahatlerine çıkarken EFFI, CRAMPAS ile birlikte bir tiyatro oyunu için ezber çalışıyor. Oyunun adı Yolun Bir Adım, Dışına ve bu başlık, EFFI’nin bundan sonraki yaşamını özetliyor.

Kaçınılmaz olan şey gerçekleşiyor: EFFI, ı binbaşı ile bir ilişkiye başlıyor. İlişki heyecan verici, ama bu kadar heyecan EFFI’ye fazla geliyor. EFFI, kocasıyla birlikte Berlin’e taşınıp CRAMPAS ile yaşadığı ilişkiyi aklından çıkarınca çok rahatlıyor.

Ne yazık ki INSTETTEN, altı yıl sonra olayı açığa çıkaran mektuplar buluyor. Başka yolu yok, karısının eski sevgilisiyle düello yapmak ve EFFI’yi terk etmek zorunda. Bu zorunluluklar yüzünden tarafların hepsi felakete sürükleniyor. INSTETTEN ne düello yapmayı ne de evliliğin sona ermesini istiyor, CRAMPAS vuruluyor, kızları ANNIE’nin annesini görmesine izin verilmiyor, EFFI’nin anne babası kızları namusunu lekelediği için mahvoluyor ve EFFI fazla acı çekmekten ölüyor.

Advertisement

Alıntı

“Bu kapsamlı bir konu,” diyor baba BRIEST, kendini ya da herhangi bir şeyi anlatmayı istemediğinde. Roman da bu cümleyle sona eriyor, BRIEST’in suç meselesine getirdiği yorum bu oluyor.

Gündelik yaşamda çok işe yarayabilecek bir alıntı, mutlaka ezberlenmeli.

Yorumlar

Fontane çok kolay okunabiliyor, ama dikkat: Konu, epey aksiyon olduğu izlenimini uyandırsa da çoğu şey dile getirilmiyor. Satır aralarını okumak (en açık anlatım bile “ateşli öpücükler” ifadesinden öteye gitmiyor) ve sembolleri anlayabilmek gerekiyor.

Giriş yapmak için harika baladlar JOHN MAYNARD, HERR VON RIBBECK AUF RIBBECKIM HAVELLAND ve sonra bir polisiye öykü olan ARMUT AĞACININ ALTINDA okunmalı; heyecanlı bir hikâye, ama lütfen ayinsel cinayetler gibi şeyler beklemeyin.


Leave A Reply