Ekosistemde Enerji Akışı Nedir?

0
Advertisement

Ekosistemde enerji akışı nedir? Besin zincirindeki basamaklar nelerdir, ekosisteme enerji nereden gelir, hakkında bilgi.

Ekosistemde Enerji Akışı Nedir?

Ekosistemdeki enerji akışı, çok sayıda organizmanın hayatta kalmasını destekleyen başlıca faktörlerden biridir. Tüm enerji zincirini incelemek için, öncelikle enerjinin kaynağını bilmemiz gerekir. Yeryüzündeki hemen hemen tüm organizmalar için, birincil enerji kaynağı güneş enerjisidir. Güneşin dünya üzerindeki etkin radyasyonunun yüzde 50’sinden azını alıyoruz. Etkili radyasyon dediğimizde, bitkilerin fotosentez gerçekleştirmesi için kullanabileceği radyasyonu kastediyoruz. Dünyanın üzerinde bulunan güneş ışınlarının çoğu, dünyanın atmosferi tarafından genellikle uzaya geri yansır. Bahsettiğimiz etkili radyasyona fotosentetik olarak aktif radyasyon (PAR) denir. PAR olarak aldığımız enerjinin yüzde 50’sinden sadece% 2-10’u fotosentez işlemi için bitkiler tarafından kullanılıyor. Böylece,% 50’nin% 2-10’u tüm dünyayı destekler, çünkü bitkiler üreticilerdir ve diğer tüm organizmalar ya doğrudan ya da dolaylı olarak hayatta kalmaları için onlara bağımlıdırlar.

Enerji akışı gıda zinciri ve gıda ağı ile gerçekleşir. Böylece, üretici olan bitkiler fotosentez sürecinde güneş enerjisinden yararlanırlar. Bu enerji, gıda zincirindeki birincil tüketicilere, ardından ikincil tüketicilere ve son olarak da üçüncü tüketicilere aktarılır. Böylece, enerji akışı doğada tek yönlüdür.

Dahası, bir gıda zincirinde, enerji akışı yüzde 10 yasasını izlemektedir. Bu yasaya göre, enerjinin sadece yüzde 10’u bir trofik seviyeden diğerine aktarılır ve geri kalanı atmosferde kaybolur. Bu, bir enerji piramidi olan aşağıdaki şekilde gösterilebilir.

Advertisement

Leave A Reply