Ekvador Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Ülkeler Rehberi Ekvador – Ekvador ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

ekvador bayrağı

Kaynak: pixabay.com

EKVADOR

  • Yüzölçümü: 283.561 km2.
  • Başkenti: Quito.
  • Dil: İspanyolca (resmi), Keça.
  • Din: Hristiyan (Katolik % 93), Protestan, doğal dinler.
  • Para birimi: 1 sucre=100 centavos.
  • Başlıca kentleri: Guayaquil, Cuenca, Machala, Santa Domingo, Portoviejo, Ambato, Manta, Esmeraldas, Riobamba, Loja.

Güney Amerika’da devlettir. Güney Amerika’nın, Büyük Okyanus kıyısında And ülkelerinden olan Ekvador, ekvator çizgisinin üzerinde yer alır. Kuzeyden Kolombiya, doğu ve güneyden Peru, batıdan Büyük Okyanus ile sınırlanan ülke, coğrafya özellikleri açısından doğudan batıya doğru birbirinden farklı üç bölge içerir: Andlar’ın doğusundaki oldukça seyrek nüfuslu Oriente; And Sıradağları (Sierra); kıyı şeridi ve kıyıdan yaklaşık 100 km açıkta yer alan Galapagos Adaları.

ekvador

Kaynak: pixabay.com

Yüzey Şekilleri;

Ekvator çizgisi, başkent Quito’nun birkaç km kuzeyinden geçtiğinden, ülke topraklarının büyük bir bölümü güney yarımkürede yer alır. Batı ve Doğu Cordillera olarak iki koldan oluşan And Dağlan, kuzey-güney doğrultusunda, ülkenin yaklaşık 1/4’lük alanını kaplar. Ülkenin en yüksek noktası olan Chimbora-zo Doruğu (6.267 m), Quito’nun 150 km güneyinde yükselir. Sangay, Coto-paxi, Cayambe, Tunguragua başta olmak üzere, dağların çoğu aktif volkan durumundadır. Dağlar arasındaki vadiler ve Quito çevresindeki tepeler, tarıma elverişli topraklar içerir. Tropikal ve yarı tropikal bitki örtüsü açısından zengin kıyı bölgesi de ülkenin yaklaşık 1/4’lük bir bölümünü oluşturur. Yer yer çöller ve alçak tepelerle kaplı bu bölge, genelde oldukça düzdür. Andlar’ın doğusundaki Orente olarak adlandırılan ormanlık alan ülke topraklarının 1/2’sini oluşturur. Ülkenin başlıca ırmak sistemi, güneydeki Guayas’dır. Alçak Oriente bölgesindeki ırmaklar, doğuda Peru sınırına doğru, batıdaki önemli ırmaklar ise Guayasa bölgesinden geçerek Guayaquil Körfezi’ne dökülürler.

İklim;

Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkede, iklim açısından, ekvator bölgelerinin tüm özellikleri gözlenir. Yükseklikle orantılı olarak değişen sıcaklık, atmosferin inceliği nedeniyle, bir gün içinde büyük farklılıklar gösterebilir. Kıyı şeridinde, Büyük Okyanus ve soğuk Humboldt Akıntısı’nın etkileri görülür. Bu bölgede, aralık sonundan nisan sonuna kadar süren yağışlı kış mevsimi, mayıs-aralık arasındaki yaz mevsiminden biraz daha ılık geçer. Yükseklik arttıkça düşen sıcaklık, alçak bölgelerde 26°C-29°C’ye kadar düşer. Sierra Bölgesi’nde yılda ortalama 1.250 mm’yi bulan sık yağışlar, tarımsal verimi olumlu yönde etkiler.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Orta Andlar’ın belirgin özelliklerini yansıtan bitki örtüsü, yükseklik ve yağış oranına göre, bölgeler arasında bazı farklılıklar gösterir. Orinte Bölgesi’ nde, dağ yamaçlarında öğün bitki örtüsü tropikal ormanlardır. Yağış oranının fazla olduğu bölgelerde kakao, balsa gibi ekonomik değeri yüksek bitkiler yetişir. Yağışların az olduğu kıyı kesimlerinde bitki örtüsü daha cılızdır. Yine Orta Andlar’a özgü hayvanlar arasında yer alan kartal, akbaba, jaguar, puma ve tapir ülkede yaşayan başlıcalarıdır. Tropikal ormanlarda sinekkuşları, papağanlar yaşar.

ekvador

Kaynak: pixabay.com

Ekonomi;

Tarım ve Hayvancılık: İşgücünün % 50’si tarım, balıkçılık ve ormancılıkla uğraşır. Ülke, zengin ormanlara sahip olup değerli balsa ağacının önde gelen üreticilerindendir. Yılda 4.1 milyon m3 kereste ve 5.5 milyon ton odun üretimi vardır. Ayrıca mantar ve kauçuk üretimi yapılır. Hayvan varlığı 3.8 milyon sığır, 2.1 milyon koyun, 4.1 milyon domuz ve 42 milyon kümes hayvanlarından oluşur. Yıllık sığır üretimi 100 bin tondur. Balık üretimi ise yaklaşık 270 bin ton olup en önemli deniz ürünü karidestir. Bu ürünün dışsatımı yılda 390 milyon dolar gelir sağlar.

Advertisement

Doğal Kaynaklar: Ülkenin en önemli doğal kaynağı, yıllık üretimi 16 milyon ton olan petrol, 608 milyon m3 olan doğal gazdır. Doğal gaz rezervlerinin 58 milyar m3 olduğu sanılmaktadır. Bu ürünlerin işletilmesi 1970’lerde başlamış olan ve 1982’den başlayarak OPEC kararları ve düşen dünya fiyatları çerçevesinde azalarak sürmektedir. Yanı sıra, az miktarda altın, gümüş, bakır, demir, kurşun, kömür, kükürt ve çinko vardır.


1 Yorum

  1. yaklaşık 1 yıl ekvator ve kolombiyada kaldım .. ekvator ve kolombiya hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler..nueve-nueve@hotmail.com

Leave A Reply