El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Korunma ve Tedavi

0
Advertisement

El Ayak Ağız Hastalığı nedir, nasıl bir hastalıktır, neden olur? El Ayak Ağız Hastalığı belirtileri, önleme ve bulaşma yöntemleri.

El, ayak ve ağız hastalığı nedir?

El, ayak ve ağız hastalığı oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bu, Enterovirus cinsinden, en yaygın olarak coxsackievirus virüslerinden kaynaklanır. Bu virüsler yıkanmamış ellerle veya dışkı ile kontamine yüzeylerle doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Ayrıca enfekte olmuş bir kişinin tükürüğü, dışkısı veya solunum salgıları ile temas yoluyla da bulaşabilir.

El Ayak Ağız Hastalığı

El, ayak ve ağız hastalığı, ağızdaki kabarcıklar veya yaralar ile el ve ayaklarda döküntü ile karakterizedir. Enfeksiyon her yaştan insanı etkileyebilir, ancak genellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Genellikle birkaç gün içinde kendi kendine kaybolan hafif bir durumdur.

El, ayak ve ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

İlk enfeksiyondan üç ila yedi gün sonra semptomlar gelişmeye başlar. Bu süre kuluçka dönemi olarak bilinir. Semptomlar ortaya çıktığında, siz veya çocuğunuz aşağıdakileri yaşayabilir:

 • ateş
 • iştahsızlık
 • boğaz ağrısı
 • baş ağrısı
 • sinirlilik
 • ağızda ağrılı, kırmızı kabarcıklar
 • ellerde ve ayak tabanlarında kırmızı döküntü

Ateş ve boğaz ağrısı genellikle el, ayak ve ağız hastalığının ilk belirtileridir. Karakteristik kabarcıklar ve döküntüler daha sonra ortaya çıkar, genellikle ateş başladıktan bir veya iki gün sonra.

Advertisement

El, ayak ve ağız hastalığına ne sebep olur?

El, ayak ve ağız hastalığına genellikle coxsackievirus, en yaygın olarak coxsackievirus A16 suşu neden olur. Coxsackievirus, enterovirüsler adı verilen bir virüs grubunun parçasıdır. Bazı durumlarda, diğer enterovirüs türleri el, ayak ve ağız hastalığına neden olabilir.

Virüsler kişiden kişiye kolayca yayılabilir. Siz veya çocuğunuz enfekte olmuş bir kişiyle temas ederek el, ayak ve ağız hastalığına şu şekilde yakalanabilir:

 • tükürük
 • kabarcıklardan sıvı
 • dışkı
 • öksürme veya hapşırma sonrası havaya püskürtülen solunum damlacıkları
 • El, ayak ve ağız hastalığı, yıkanmamış ellerle veya virüsün izlerini içeren bir yüzeyle doğrudan temas yoluyla da bulaşabilir.

Kim el, ayak ve ağız hastalığı riski altındadır?

Küçük çocuklar el, ayak ve ağız hastalıklarına yakalanma riski en yüksektir. Virüsler bu hızla yayılabileceğinden, günlük bakım veya okula devam ederse risk artar. Çocuklar genellikle hastalığa neden olan virüslere maruz kaldıktan sonra bağışıklık oluştururlar. Bu nedenle durum 10 yaşın üzerindeki insanları nadiren etkiler. Bununla birlikte, özellikle bağışıklık sistemleri zayıflamışsa, büyük çocukların ve yetişkinlerin enfeksiyonu alması hala mümkündür.

El Ayak Ağız Hastalığı

El, ayak ve ağız hastalığı nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle fiziksel bir muayene yaparak el, ayak ve ağız hastalığını teşhis edebilir. Kabarcıkların ve döküntülerin ortaya çıkması için ağız ve vücudu kontrol ederler. Doktor ayrıca sizden veya çocuğunuzdan diğer semptomları soracaktır.

Doktor, virüs için test edilebilen bir boğaz bezi veya dışkı örneği alabilir. Bu, tanıyı doğrulamalarını sağlayacaktır.

Advertisement

El, ayak ve ağız hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, enfeksiyon yedi ila 10 gün içinde tedavi olmadan gider. Bununla birlikte, doktorunuz hastalık ilerleyene kadar semptomları hafifletmek için bazı tedaviler önerebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • kabarcık ve döküntüleri yatıştırmak için reçeteli veya tezgah üstü topikal merhemler
 • baş ağrılarını hafifletmek için asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar
 • ağrılı boğaz ağrılarını hafifletmek için ilaçlı şuruplar veya pastiller

Bazı evde tedaviler ayrıca el, ayak ve ağız hastalığı semptomlarından rahatlama sağlayabilir. Kabarcıkları daha az rahatsız edici hale getirmek için aşağıdaki ev ilaçlarını deneyebilirsiniz:

 • Buz veya çubuklu dondurmayı emmek.
 • Dondurma veya sorbe yiyin.
 • Soğuk içecekler için.
 • Narenciye, meyve içecekleri ve sodadan kaçının.
 • Baharatlı veya tuzlu yiyeceklerden kaçının.
 • Ağızda ılık tuzlu su gargarası, ağız su kabarcıkları ve boğaz yaralarıyla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunu günde birkaç kez veya gerektiği kadar sık ​​yapın.

El Ayak Ağız Hastalığı

El, ayak ve ağız hastalığı olan insanlar için görünüm nedir?

Siz veya çocuğunuz, semptomların ilk başlamasından sonraki beş ila yedi gün içinde tamamen daha iyi hissetmelisiniz. Yeniden enfeksiyon nadirdir. Vücut genellikle hastalığa neden olan virüslere karşı bağışıklık oluşturur.

Semptomlar kötüleşirse veya on gün içinde düzelmezse hemen bir doktora başvurun. Nadir durumlarda, coxsackievirus tıbbi bir acil duruma neden olabilir.

El, ayak ve ağız hastalıkları nasıl önlenebilir?

İyi hijyen uygulamak el, ayak ve ağız hastalıklarına karşı en iyi savunmadır. Düzenli el yıkama, bu virüse yakalanma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir.

Çocuklarınıza sıcak su ve sabun kullanarak ellerini nasıl yıkayacaklarını öğretin. Eller her zaman tuvaleti kullandıktan sonra, yemekten önce ve halka açık yerlerden geldikten sonra yıkanmalıdır. Çocuklara ayrıca ellerini veya diğer nesneleri ağızlarına veya yakınlarına koymamaları öğretilmelidir.

Evinizdeki ortak alanları düzenli olarak dezenfekte etmek de önemlidir. Paylaşılan yüzeyleri önce sabun ve suyla, sonra seyreltilmiş bir çamaşır suyu ve su çözeltisiyle temizleme alışkanlığına sahip olun. Ayrıca, virüsle kontamine olabilecek oyuncakları, emzikleri ve diğer nesneleri dezenfekte etmelisiniz.

Siz veya çocuğunuz ateş veya boğaz ağrısı gibi belirtiler yaşarsanız, okulda veya işte evde kalın. Kabarcıklar ve döküntüler geliştikten sonra başkalarıyla temastan kaçınmaya devam etmelisiniz. Bu, hastalığı başkalarına yaymaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply