El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar ne demektir? El Elin Eşeğini Türkü söyleyerek Arar atasözünün anlamı, hikayesi ve açıklaması.

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Anlamı;

İşlerimizi kimse bizim kadar içtenlikle yapmaz. İnsanın kendi sıkıntı ve sorunlarına başkaları gereken önemi vermez, gerektiği kadar ilgilenmez anlamında bir atasözüdür.

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar

İşlerimizi, sorunlarımızı mümkün olduğu kadar kendimiz çözümlemeye çalışmalıyız. Başkalarına asla bel bağlamamalıyız. Bilmeliyiz ki kimse bizim kadar bize yakın olamaz. Çünkü bizi sürekli huzursuz eden bir durumumuzu başkalarına açtığımızda, onlardan beklediğimiz anlayışı, ilgi ve yakınlığı göremeyiz. Biz acı içindeyken, işimizi yürütenler hiçbir zevklerinden geri kalmadan işlerimizi çözümlemeye çalışırlar ki bu da bizim beklediğimiz sonucu vermez. Akıllı insan bütün bunları bilip, kendi işlerini kendisi çözümlemeye çalışır.

İnsanlar kendi işlerini kendileri halletmelidir. Başkalarından bizim işimizi halletmesini beklemek hiç de akıllıca değildir. Çünkü başka insanlar kendi işleri olmadığı için bizim işlerimizle pek de ilgilenmezler. İlgileniyor gibi görünseler de aslında pek de umurlarında değildir. Diyelim eşeğimiz kayboldu. Bu bizim için büyük bir sorundur ve biz yana yakıla bulmak için ararız. Nitekim başka insanların çok da umurunda olmadığı için güle oynaya, türkü söyleye söyleye ararlar. İnsan kendi sıkıntısını, işini, derdini ve acısını sadece kendisi yaşar, kendisi çözer.

Atasözünün Hikayesi;

Eşeği kaybolan Subaşı, ateş püskürmüş.

Advertisement

– Çabuk benim hayvanımı bulun, yoksa karışmam diye bağırmaya başlamış. Herkesi bir telaş, bir korkudur almış. Eşeği aramak için dört bir tarafa dağılan Akşehirliler, yolda Hocaya rastlamışlar:
-Aman Hocam, bize yardım et. Yolda sahipsiz bir eşek bulursan hemen yakala ne olur.
– Eşek kimin?
– Subaşının. Hoca, peki ararım; demiş ve türkü söyleyerek yoluna devam etmiş. Karşısına çıkan bir köylü:
– Hocam, böyle türkü söyleyerek ne yapıyorsun deyince, Hoca:
– Subaşının kaybolan eşeğini arıyorum demiş. Adam, yine sormuş:
– Peki, böyle türkü söyleyerek eşek aranır mı deyince Hoca: “El elin eşeğini elbette türkü söyleyerek arar. Üstelik bir de subaşınınsa” demiş.

“Başkasının işiyle kendi işi gibi uğraşılmaz. Fazla emek verilmez” anlamında kullanılan bir deyimdir.


Leave A Reply