Elisha Otis Kimdir? Asansörlerin Güvenliğini Sağlayan Mucidin Hayatı

0
Advertisement

Elisha Graves Otis kimdir ve ne yapmıştır? Asansörlerin güvenliğini sağlayan mucidin hayatı, biyografisi ve icatları, çalışmaları hakkında bilgi.

Elisha Graves Otis

Elisha Graves Otis

Elisha Graves Otis (3 Ağustos 1811 – 8 Nisan 1861) Amerikalı bir sanayici, Otis Elevator Company’nin kurucusu ve kaldırma kablosu arızalandığında asansörlerin düşmesini önleyen bir güvenlik cihazının mucididir.

1631’de İngiltere’den New England’a göç eden bir James Otis’in soyundan gelen genç Otis, Vermont’ta büyüdü ve 19 yaşında Troy, New York’a ve daha sonra çeşitli işlerde çalışarak Brattleboro, Vermont’a taşındı. 1838’den 1845’e kadar Brattleboro’da vagonlar ve arabalar üretti ve ardından ailesini New York, Albany’ye taşıdı ve burada bir karyola fabrikasında usta tamirci olarak çalışırken, emekten tasarruf sağlayan birkaç makine icat etti. 1851’de yine bir karyola fabrikasında usta tamirci olarak Bergen, New Jersey’deydi.

Asansör Güvenliği İçin Çalışması

Bergen firması onu 1852’de yeni bir fabrika işletmek ve makinelerini kurmak için Yonkers, New York’a gönderdi. Orada, kaldırma zinciri veya halatı kırıldığında düşmesini önlemek için otomatik bir güvenlik cihazıyla donatılmış ilk asansör olan “emniyet vinci”ni tasarladı ve kurdu. Ertesi yıl işinden istifa etti ve 20 Eylül 1853’te Yonkers’ta küçük bir asansör dükkanı açarak ilk asansör makinesini sattı. Yük taşıyordu. Mayıs 1854’te New York City’deki Crystal Palace’ta platformu havaya kaldırıp ipin kesilmesini emrederek asansörünü gösterdiğinde siparişler arttı. 23 Mart 1857’de E.V.’nin mağazasına yolcu servisi için ilk güvenlik asansörünü kurdu. New York’ta Haughwout & Co. 15 Ocak 1861’de, asansör kullanımı için bağımsız olarak kontrol edilen bir buhar motorunun patentini aldı (1862’de kuruldu).

Kaynak: commons.wikimedia.org

Scientific American, cihazı “mükemmel” olarak nitelendirdi ve New York’ta “çok beğenildiğini” söyledi. Birkaç asansör siparişi alan Otis, yeniden kendi dükkânını kurdu ve oğlunun da yardımıyla imalatlarına başladı. Diğer cihazları icat etmeye ve patentini almaya devam etti, ancak asansör işi sadece yavaş büyüdü ve nispeten genç bir adam olarak öldüğünde hala oldukça küçüktü. Oğlu şirketi devam ettirdi. İç Savaş’tan sonraki yıllarda şehirlerin büyümesi ve apartmanların ve gökdelenin tanıtılmasıyla birlikte, Otis asansörleri bu alana öncülük etmeye başladı.

Advertisement

Otis ayrıca bir dizi başka mekanik düzenek de tasarladı. 1852’de bazı vagon kamyonları ve frenlerinin patentini aldı. 1857’de bir buharlı pulluk patentini aldı ve 1858’de bir fırının patentini aldı.


Leave A Reply