Elizabeth Peabody Kimdir?

0
Advertisement

Elizabeth Peabody kimdir ve ne yapmıştır? Elizabeth Peabody hayatı, biyografisi, eğitim alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Elizabeth Peabody

Elizabeth Peabody; (d. 16 Mayıs 1804, Billerica, Massachusetts – ö. 3 Ocak 1894, Jamaica Plain, Massachusetts, ABD), ABD’deki ilk anaokulunu (Kindergarten) kuran eğitimcidir. Transandantal hareketin temsilcilerindendir.

Küçük bir özel okulda öğrenim gördü. 1820’de Boston’da kendi okulunu kurdu. 1825-34 arasında, Üniteryen hareketin ABD’deki ilk lideri olan William Ellery Channing’in sekreteri olarak çalıştı. Daha sonra Temple Okulu’nda Bronson Alcott ile çalışmaya başladı ve oradaki deneyimlerini Record of a School’da (1835; Bir Okul Üzerine Notlar) kaleme aldı. Bu okulda geçirdiği iki yıldan sonra Boston’da yetişkinlerin eğitimi ile ilgilendi, tarih dersleri verdi.

1839’da, Bostonlu aydınların kulübü durumuna gelen West Sokağı’ndaki kitabevini açtı. Komünal bir yaşam biçiminin denendiği Brook Çiftliği’nin kurucuları bu kitabevinde bir araya geldiler. Peabody ayrıca, transandantal hareketin aylık yayın organı olan edebiyat eleştirisi dergisi The Dial’ı çıkardı, kendi matbaasında Nathaniel Hawthorne’un yapıtlarını ve Margaret Fuller’in çevirilerini bastı.

1860’ta kurduğu anaokulu o zamana değin Almanya’ya özgü bir kurum olan anaokullarının ABD’de benimsendiğinin işaretiydi. 1867’de ilk anaokulunun kurucusu olan Froebel’in yöntemlerini incelemek üzere gittiği Avrupa’dan birçok deneyimli Alman anaokulu öğretmeni getiren Peabody sonraki yıllarda yeni anaokulları açtı, bu konuda konferanslar verdi ve yazılar yazdı. Ayrıca Kindergarten Messenger’ ın (1873-77) yayımcısı olarak, anaokullarının resmi okulların bir parçası olarak kabul görmesinde önemli rol oynadı. Kitapları arasında, Kindergarten Culture (1870; Anaokulu Kültürü), The Kindergarten in Italy (1872; İtalya’da Anaokullan) ve Letters to Kindergartners (1886; Anaokullulara Mektuplar) sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply