Endodontist Nedir? Neye Bakar? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Ortamı

0

Endodontist nedir, kime denir? Endodontist ne iş yapar, neye bakar? Endodontistlerin görev ve sorumlulukları, çalışma ortamları nasıldır?

Endodontist nedir?

Endodontistler, hastalarının dişlerinin sağlığını ömür boyu korumalarına yardımcı olmaya kendini adamış diş kurtarmada uzmanlardır. Endodontist, ek eğitim almış ve kök kanal tedavisi yapma ve diş ağrısını teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Endodontistler, dişlerin pulpa adı verilen yumuşak iç dokusunu içeren endodontik prosedürler yoluyla dişlerin bakımını yaparlar.

Endodontist

Tüm diş hekimleri endodontik tedavi konusunda eğitilmiştir, ancak bazı dişlerin teşhis ve tedavisi özellikle zor olabilir ve endodontik uzmanlara yönlendirilir. Diş hekimlerinin yüzde üçünden azı endodontisttir.

Endodontist ne iş yapar?

Endodontist, ek eğitim almış ve kök kanal tedavisi yapma ve diş ağrısını teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimidir.

Bir hastanın anatomisi veya konumu nedeniyle tedavisi daha zor olan bir dişi varsa, genel bir diş hekimi bu zorluğa hazır olmayabilir ve kök kanal tedavilerini ve karmaşık vakaları bir endodontiste yönlendirebilir. Bu tür vakalar tipik olarak tamamlanması için çok fazla zaman veya ek ekipman gerektirir ve hastanın işi bir uzmanın tamamlaması daha rahattır.

Tıpkı belirli bir tıp alanında uzman doktorlar olduğu gibi, endodontistler de diş ağrısını teşhis etme ve kök kanal tedavileri ve dişin iç kısmıyla ilgili diğer işlemleri yapma konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Çoğu durumda, endodontik tedavi ile hastalıklı bir diş kurtarılabilir.

Kanal tedavilerinin yanı sıra, bir endodontist, ağız ağrısının teşhisi ve tedavisinde uzmandır. Diş ağrıları veya kırık dişlerin yerini tespit etmek genellikle zor olabilir ve çok ağrılıdır. Hasarlı veya hastalıklı bir dişin ağrısı, ağızdaki geniş sinir ağı nedeniyle genellikle başka bir dişte veya baş, boyun veya kulakta hissedilir.

Endodontistler ayrıca, bazen ağza bir darbenin neden olduğu travmatik yaralanmaların tedavisinde uzmanlaşmıştır . Yuvalarından çıkan dişleri yeniden yerleştirme prosedürleri konusunda özel olarak eğitilmişlerdir. Apeksifikasyon, kemiğin kökün sonunda birikmesini sağlayan ve daha sonra dişin bir kanal prosedürü ile kurtarılmasını mümkün kılan bir tedavidir.

Bir Endodontistin çalışma ortamı nasıldır?

Endodontistler tipik olarak kendi ofislerinde çalışırlar, ancak bazı genel diş hekimleri hastaları için kendi özel muayenehanelerine bir edodontist getirir. Ortam, tipik bir klinik ortam olma eğilimindedir – temiz ve sterildir ve her gün aynı profesyonellerle çalışır. Değişiklik her gün hastalarda ve farklı insanlarla etkileşimde olacaktır.


Leave A Reply