Erich von Hornbostel Kimdir?

0
Advertisement

Erich Moritz von Hornbostel kimdir? Erich von Hornbostel hayatı, biyografisi, eserleri, müzik kariyeri hakkında bilgi.

Erich von HornbostelErich von Hornbostel; (d. 25 Şubat 1877, Viyana, Avusturya – ö. 28 Kasım 1935, Cambridge, İngiltere), Avusturyalı müzikolog ve etnologdur.

Müziğe düşkün bir ailenin çocuğu olan Hornbostel piyano, armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Daha gençlik yıllarında usta bir yorumcu ve besteci olduğu halde, üniversite öğrenimini Heidelberg’de, doğabilimleri ve felsefe dalında yaptı (1895-99) ve aynı üniversitede kimya doktorasını tamamladı (1900). Ardından Berlin’e gitti; orada müzikoloji çalışmaları yaparken Carl Stumpfun etkisiyle deneysel psikolojiye, özellikle de ton psikolojisinin fenomenlerine yöneldi. Psikoloji Enstitüsü’nde Stumpf un asistanı oldu. Enstitünün arşivi 1906’da Berlin Sesyazım Arşivi haline dönüştürülünce Hornbostel de buranın ilk yöneticisi oldu. Annesi şarkıcı Helene Magnus’un Yahudi olduğu gerekçesiyle Naziler tarafından 1933’te uzaklaştırılana değin bu görevini sürdürdü.

Almanya’dan İsviçre’ye kaçtı, oradan da ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. New York kentindeki New School for Social Research’e okutman olarak girdi; ama sağlığının bozulması nedeniyle kısa sürede bu işten ayrılmak zorunda kaldı. 1934’te İngiltere’ye taşındı. Orada yaşamının son yılını “ilkel” topluluklara ait kayıtlan düzenlemek ve yazıya geçirmekle geçirdi. 1922’den ölümüne değin Sammelbânde für vergleichende Musikwissenschaft’ın (Karşılaştırmalı Müzikoloji Derlemesi) yayın yönetmenlerinden biri olarak çalıştı.

Hornbostel Asya ve Afrika müzikleriyle Avrupa dışı başka müzikler konusunda uzmandı. İlk kez 1906’da Kuzey Amerika’nın Pavni Yerlileri arasında alan çalışması yapmıştı. Stumpf ve Otto Abraham ile işbirliği yaparak Avrupa dışındaki kültürlerin müziklerinin incelenmesi için akustik, psikoloji ve fizyoloji kavramlarını birleştiren bir sistem İcurdu. Bu çabasıyla, karşılaştırmalı müzikolojinin temel bir disiplin durumuna gelmesinde önemli bir payı oldu. Abraham ile birlikte Japon, Türk ve Hint müziklerini de içeren Avrupa dışı müzikler konusunda bir dizi deneme yayımladı ve müziği kayıtlardan yazıya geçirmek için bir yöntem geliştirdiler. 1904’te de karşılaştırmalı müzikoloji incelemeleri için karşılaştırmalı dilbilim çalışmalarında kullanılana benzeyen bir yol önerdiler. Hornbostel ayrıca, etnoloji araştırmalarında gözlemle elde edilen ve ölçülebilir olan verilerin önemini de ortaya koydu.

Müziksel algı psikolojisi üzerine incelemeleri, kültürle akort sistemi arasındaki ilişki konusundaki çalışmaları ve müzik aletlerinin yeni bir sınıflandırması (Curt Sachs ile birlikte, 1914) Hornbostel’in etnomüzikolojiye yaptığı en değerli katkılar arasındadır. Klaus P. Wachsmann’ın düzenlediği Hornbostel’in toplu yapıtlarının birinci cildi 1975’te yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply