Erotomania Nedir? Belirtileri Örnekleri Komplikasyonları ve Tedavisi Nedir?

0
Advertisement

Erotomania nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Erotomania örnekleri, komplikasyonları ve tedavisi hakkında bilgi.

Erotomania

Erotomania, birisinin başka bir kişinin ona yoğun bir şekilde aşık olduğu fikrine takılıp kaldığında ortaya çıkan nadir bir akıl sağlığı durumudur. Diğer kişi ünlü, varlıklı veya sosyal konumu yüksek olabilir. Durum aynı zamanda De Clérambault sendromu olarak da bilinir.

kadın

Kaynak: pixabay.com

Diğer kişi tarafından sevilmeye dair bu saplantı, gerçekliğe dayanmadığı için sanrısal kabul edilir. Çoğu durumda, kişi odaklandığı kişiyle tanışmamıştır bile. Bu sendroma sahip bazı kişiler, yeni tanıştıkları bir yabancının onlara aşık olduğuna inanabilir.

Bu duruma sahip bir kişi, diğer kişinin kendisine gizli mesajlar göndermeye çalıştığına inanabilir. Bunun haberler veya düşünceler (telepati olarak da adlandırılır) yoluyla olduğuna inanabilirler.

Bunun doğru olduğuna dair kanıt bulunmamasına rağmen, diğer kişinin onu sevdiği inancından vazgeçmeyi imkansız bulabilirler. Erotomani, sanrılar veya manik davranışlar içeren diğer zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilendirilebilir.

Semptomlar

Ana belirti, bir kişinin kendisine derinden veya takıntılı bir şekilde aşık olduğuna dair yanlış inancıdır. Çoğu zaman diğer kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer kişi, erotomanili kişinin varlığından bile haberdar olmayabilir.

Advertisement

Bu duruma sahip bir kişi, sürekli olarak diğer kişiden bahsedebilir. Ayrıca, birlikte olabilmeleri için bu kişiyle buluşmaya veya onunla iletişim kurmaya çalışmak konusunda takıntılı olabilirler.

Yaygın semptomlar şunları içerir:
 • Ünlü veya halk figürü ise diğer kişiyle ilgili takıntılı bir şekilde medyayı takip etme
 • diğer kişiye sürekli olarak mektup, e-posta veya hediye göndermek
 • diğer kişiye ısrarla telefon görüşmesi yapmak
 • diğer kişinin haberler, televizyon şovları, filmler veya sosyal medyadaki bakışlar, jestler veya kodlanmış mesajlarla gizlice iletişim kurmaya çalıştığına ikna olmak
 • Diğer kişinin peşinden koştuğu, takip ettiği veya onlarla temasa geçmeye çalıştığı ayrıntılı ancak yanlış durumlar yaratmak
 • Diğer kişinin diğer “sevgililer” ile temas halinde olabileceği veya sadık olmayabileceği inancı nedeniyle kıskançlık hissetmek
 • Diğer kişiyi alenen taciz etmek
 • Diğer kişi hakkında konuşmak veya onunla ilgili faaliyetler yapmak dışındaki faaliyetlere ilgisini kaybetmek

Psikotik kırılmalar

Erotomani, uzun bir süre boyunca veya yalnızca psikotik molalar olarak bilinen kısa dönemlerde ortaya çıkabilir. Psikotik kırılmalar, diğer akıl sağlığı koşullarının yaygın bir semptomudur. Sanrıların veya diğer psikotik özelliklerin aniden kötüleşmesini içerirler. Şizofreni, şizoafektif bozukluk ve bipolar bozukluk gibi bozukluklarda ortaya çıkabilirler.

Bipolar bozukluğun diğer manik semptomları şunları içerir:

 • alışılmadık miktarda enerjiye sahip olmak
 • uyuyamamak
 • o kişi için tipik olandan daha fazla faaliyete dahil olmak
 • Kısa sürede birçok farklı konu hakkında hızlıca konuşmak
 • kısa sürede çok fazla düşünceye sahip olmak (yarış düşünceleri olarak bilinir)
 • Bir seferde çok para harcamak veya dikkatsizce araba kullanmak gibi riskli davranışlar sergilemek

Erotomani vakaları ve örnekleri

1980 tarihli bir vaka çalışması, farklı zamanlarda birkaç farklı erkeğin ona saplantılı bir şekilde aşık olduğuna ve onu takip ettiğine inanan bir kadını anlatıyor. Bu kadının erotomani vakası, başarılı bir şekilde tedavi edilmeden önce sekiz yıl sürdü.

Psychology Today’de bir 2012 öyküsü, Robert Hoskins’in durumunu tartışıyor. 1995 yılında Hoskins takıntılı bir şekilde ünlü şarkıcı Madonna’nın peşine düştü. Kaderinin kadını olacağına inanıyordu. Birkaç kez evinin dışındaki bir duvara tırmandı. Ayrıca mahkemede yargılanmadan önce onu şiddetle tehdit etti ve on yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2016’da 50’li yaşlarında evli bir kadın, eski patronunun kendisine aşık olduğuna inandığı için bir psikiyatri kliniğine yatırıldı. Ayrıca kocasının, patronuyla bir araya gelmesini engellediğine inanıyordu.

Advertisement
depresyon

Kaynak : pixabay.com

Tedavi

Erotomani tedavisi genellikle psikoz veya sanrısal semptomlara yöneliktir. Bu genellikle bir terapi ve ilaç kombinasyonunu içerir. Doktorunuz veya terapistiniz, teşhisten önce size danışmanlık veya psikoterapi yoluyla rehberlik edebilir.

Pimozid gibi klasik (veya tipik) antipsikotik ilaçlar sıklıkla başarıyla kullanılmaktadır. İlaçlar da terapi veya danışmanlığın yanında kullanılmıştır.

Erotomani, bipolar bozukluk gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durum için tedaviler kullanılabilir. Bipolar bozukluk genellikle lityum (Lithonia) veya valproik asit (Depakene) gibi duygudurum düzenleyicilerle tedavi edilir.

Komplikasyonlar ve ilişkili durumlar

Erotomani, birinin riskli veya agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bazı durumlarda, bu davranış kişinin takip veya tacizden tutuklanmasına neden olabilir. Nadir durumlarda, erotomani her iki kişinin de ölümüne neden olabilir.

Erotomani genellikle bipolar bozuklukla ilişkilendirilir. Ayrıca aşağıdakileri içeren diğer koşullarla da ilişkilidir:

 • anksiyete bozukluğu
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı
 • bulimia veya anoreksi gibi yeme bozuklukları
 • dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Özet

Erotomani yalnızca birkaç saat veya gün sürebilir, ancak altta yatan bir akıl sağlığı durumunun bir sonucu ise aylarca veya yıllarca devam edebilir.

Erotomani semptomlarını fark ederseniz, tıbbi yardım alın veya hemen bir terapiste görünün. Başka bir kişiye karşı riskli veya agresif davranışlar göstermeden önce erotomani tedavisi görmek, bu durumun hem onların hayatını hem de sizin hayatınızı sekteye uğratmasını önlemek açısından çok önemlidir.


Leave A Reply