Eşeğe Altın Semer Vursalar Yine Eşektir Kompozisyon

0
Advertisement

Eşeğe Altın Semer Vursalar Yine Eşektir atasözünü açıklayan, anlatan, örneklendiren kompozisyon örneği, yazı. Eşeğe Altın Semer Vursalar Yine Eşektir ne demektir?

EŞEĞE ALTIN SEMER VURSALAR YİNE EŞEKTİR.

İnsanı insan yapan değerler vardır: Doğruluk, temizlik, bilgelik… gibi. Eğer birisi bunlardan yoksunsa, ne giyerse giysin, hangi koltuğa oturursa otursun, sonuç değişmez. O yine düşüktür, değersizdir.

Böylelerini çevremizde çok görürüz. Kılık kıyafetine bakılırsa uygar bir kişi sanılır. Hattâ böyleleri yüksek makamlara da çıkabilirler. Kaymakam, vali, milletvekili, bakan… olabilirler. Ama bunlar, her fırsatta iyi bir insan olmadıklarını açığa vururlar, gerçek kişiliklerini saklayamazlar. Değersizlikleri ortaya çıkıverir. İnsanların değerlerini davranışları, birikimleri ve güzel ahlakları belirler. Bu güzel özelliklerden mahrum olan insanların eşekten farkı yoktur, ne kadar zengin yada makam sahibi olsa da sonuç değişmez. Para, güzel kıyafetler yada makam insanların değerlerini arttırmaz, değiştirmez.

– Dış görünüşe, makam ve unvanlara fazla Önem vermek; insanları bunlara göre değerlendirmek yerine, yaptıkları işlere, gösterdikleri davranışlara göre ölçüp değerlendirmek daha doğru olur.

Advertisement

Leave A Reply