Eva Peron Kimdir? Arjantin Halkının Evitası Hayat Hikayesi ve Başarıları

0
Advertisement

Eva Peron Kimdir? Evita lakaplı Arjantin devlet başkanı Juan Peron’un eşi olmasına rağmen dünya tarihinde önemli bir kadın figür haline gelen Eva Peron hakkında bilgi.

Eva Peron Kimdir?

Eva Peron, lakabı Evita (d. 7 Mayıs 1919, Los Toldos – ö. 26 Temmuz 1952, Buenos Aires, Arjantin), Arjantin devlet başkanı Juan Peron’un ikinci karısıdır. Kocasının birinci başkanlık döneminde (1946-51), herhangi bir resmî görevi bulunmamasına karşın yoksul tabakaların hayranlığını kazandı. Yönetimin en nüfuzlu kişilerinden biri durumuna gelmiştir.
Eva Peron (Evita)
Juan Duarte ile Juana Ibarguren’in evlilik dışı beş çocuğundan biriydi. 1945’te pek tanınmamış bir sahne ve radyo sanatçısı iken Albay Juan Peron ile evlendi. Kocasının 1945’teki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına katılarak, los descamisados (gömleksizler) olarak hitap ettiği kitlelerin sevgisini kazandı.

Eva Peron Vakfı

Hiçbir resmî görevi bulunmamasına karşın fiilen sağlık ve çalışma bakanı gibi davranan Eva, kocasına siyasal destek sağlamak için işçi ücretlerini artırdı. Seçkin tabakanın yardım derneğine (Sociedad de Beneficencia) devletin yaptığı mali katkıyı kesti ve bu derneğin yerine kendisine bağlı Eva Peron Vakfı’nı kurdu. Çeşitli dernek ve sanayicilerin “gönüllü” yardımları ile ülkede düzenlenen piyangolardan ve öteki fon gelirlerinden yapılan büyük aktarmalarla vakfa destek sağladı. Elde edilen gelirle binlerce hastane, okul, kimsesizler yurdu, yaşlılar için bakımevleri ve başka yardım kurumları kurdu. Arjantin’de kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmalarını sağlayan yasanın kabul edilmesinde önemli rol oynadı. 1949’da Peronist Feminist Parti’yi kurdu ve bütün okullara zorunlu din dersleri koydurdu. 1951’de kanserden ölmek üzere olduğunu bilmesine karşın, başkan yardımcılığına aday olduysa da ordunun baskısıyla adaylıktan çekildi.

Ölümünden sonra işçiler arasındaki yandaşları onu azize ilan etmeye çalıştılarsa da bunda başarı sağlayamadılar. Düşmanları ise Peronizmin simgesi olarak gördükleri Eva’nın cesedini Peron’un 1955’te devrilmesinden sonra gömüldüğü yerden gizlice çıkararak 16 yıl boyunca bilinmeyen bir yerde sakladılar. 1971’de Madrid’de sürgünde yaşayan kocasına gönderilen cenazesi, Juan Peron’un ölümünden (1974) sonra üçüncü eşi Isabel Peron tarafından Arjantin’e getirtildi (1976) . Başkanlık sarayında Peron’un yanına gömüldü. İki yıl sonra Peronizm karşıtı cunta yönetimi sırasında her iki mezar da saraydan çıkarıldı ve Eva, Recoleta Mezarlığı’nda kendi ailesinin yanına gömüldü.

Eva Peron’un Türkçede Evita “Hayatım” (1990) adıyla yayımlanan yaşam öyküsünü temel alan Evita adlı müzikal 1979’dan bu yana Türkiye’nin de içinde olduğu çeşitli ülkelerde başarıyla sahnelenmektedir. Ayrıca 1996 yapımı MAdonna’nın başrolde olduğu EVita filmide dünya çapında büyük ses getirmiştir.

Advertisement

Leave A Reply