Fare İle Sıçan Arasındaki Fark Nedir? Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

0
Advertisement

Fareler ile sıçanlar arasında ne gibi farklar bulunur? Fare ile sıçan birbirinden nasıl ayrılır, farkları hakkında bilgi.

fare

Kaynak: pixabay.com

Fare İle Sıçan Arasındaki Fark

Sıçan Nedir?

Sıçanlar, sıklıkla gıda artıkları, çöpleri ile beslenen büyük boy kemirgenlerdir. Genellikle yeraltı tünelleri ve kanalizasyonlarda, hatta insanların evlerinde veya çevresinde bulunurlar. Zararlı olarak değerlendirilirler.

Sıçan, orta büyüklükte bir kemirgendir. Sıçanlar omnivorlardır, birçok farklı tipte yemek yerler. Çoğu sıçan Rattus cinsindedir. Yaklaşık 56 farklı tür sıçan vardır.

En iyi bilinen sıçanlar siyah sıçan (Rattus rattus) ve kahverengi sıçandır (Rattus norvegicus). Bu ikisi Eski Dünya sıçanları olarak bilinir. Grubun kökeni Asya’dadır.

Genellikle sıçanlar farelerden oldukça daha da büyüktür. Sıçanlar büyük muroid kemirgenleri, fareler küçük olanlardır. Muroid ailesi çok büyük ve karmaşıktır. Bu, fare ve fare terimlerinin taksonomik bir şekilde spesifik olmadığı anlamına gelir. Büyük bir muroid keşfedilirse, genellikle isminde sıçana sahip olur, eğer küçükse, genellikle fare olarak adlandırılır. Muroid ailesi geniş ve karmaşıktır ve genel olarak sıçan ve fare terimleri spesifik değildir.

Bazı insanlar fareleri evcil hayvan olarak tutar. Bunlara süslü fareler denir. Çoğu evcil hayvan faresi üç yıldan daha uzun yaşamaz ve çoğu vahşi fareler bir yıldan uzun yaşamaz.

Advertisement

Fare Nedir?

Fareler ise küçük boyutlu bir kemirgenler olup onlar da gıda artıkları, çöpleri ile beslenirler. Bir fare mevcut bir gıda kaynağı varsa bir ev, bina veya başka bir mahfaza saldırabilir. Ev zararlıları olarak kabul edilirler.

Bir fare, bir tür memeli olan bir kemirgendir. Sivri uçlu bir burnu, küçük yuvarlak kulakları, vücut boyu pullu kuyruğu ve yüksek üreme hızı vardır. En iyi bilinen fare türü, genel ev faresidir (Mus musculus). Aynı zamanda popüler bir evcil hayvan. Bazı yerlerde, bazı tarla fareleri de yaygındır. Evlerini yemek için istila ettikleri ve zaman zaman barınak yaşadıkları bilinmektedir.

Bu küçük hayvanlar genellikle fen deneylerinde kullanılır veya bazen evcil hayvan olarak tutulur.  Bazı fareler hastalık taşır. Bu, bazı insanların fareleri haşarat veya zararlı olarak düşünmesine neden olur.  Diğer birçok insan farelerin sevimli ve eğlenceli hayvanlar olduğunu düşünüyor. Fareler kemirgenlerdir, bu nedenle sincaplar, sıçanlar ve kunduzlar ile ilgilidir. Fareler yabani otları, tohumları, meyveleri ve daha fazlasını yerler. Diğerlerinin yanı sıra baykuşlar, tilkiler ve kediler tarafından yenir.

İpucu: Bir fare ve sıçan arasındaki ana fark boyuttur. Bir fare elinize sığacak kadar küçük olurken ve sıçanlar bir kedi boyutunda olabilirler.

Fare Isırması;

Çeşitli mikrobik hastalıkların bulaşması bakımından önemlidir. Kuduz, tifo, tifüs, veba bunlar arasındadır.

  1. Farenin ısırması sonucu olan yara çoğu kez kol ve bacaklardadır. Seyrekte olsa yüzde de olabilir.
  2. Yarayı bolca musluk suyu ile yıkayınız.
  3. Üzerine temiz bir pansuman koyup sarınız.
  4. Isırılan yeri kalp seviyesinin üzerinde tutunuz.
  5. Hastaneye gidiniz, koruyucu olarak aşı yapıldığı gibi yaranın bakım ve tedavisi de yapılır.

Advertisement


Leave A Reply