Faroe Adaları Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Faroe Adaları nerededir? Faroe Adaları coğrafi konumu, özellikleri, gezilecek yerler, iklimi, tarihçesi hakkında bilgi.

Faroer Adaları bayrağı

Kaynak : pixabay.com

Faroe Adaları; Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Danimarka’ya bağlı özerk adalardır. Yüzölçümü 1.399 km2 dir.

Birleşik Krallık’ın 200 km kuzeybatısında, Norveç ile İzlanda’nın arasında bulunan özerk ülke, Grönland ile beraber Danimarka Krallığının parçasıdır. Toplam yüzölçümü 1400 kilometrekare olmakla beraber Ekim 2017’de nüfusu 50322 kişiydi. İkinci Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığını ilan etse de Danimarka hükümeti tarafından tanınması iki gün sonra tekrar Danimarka Krallığı’na bağlandı ve özerk bölge ilan edildi.

Yüzey Şekilleri.

İrili ufaklı volkanik yapıda 24 adadan 18’inde yerleşim vardır. Adaların en büyüğü kuzeydeki Suldhoroy’dur (329 km2), İzlanda’ya 400 km, Shetland Adaları’na 350 km, Norveç’e 600 km uzaklıkta yer alır. Kuzey Atlantik Sırtları’nın uzantılarını oluşturan adalar, genelde kara mermer, sünger taşlarıyla kaplıdır.

İklim.

İklim, sıcak Kuzey Atlantik Akıntısı’nın etkisiyle ılımandır. Ortalama yıllık yağış tutarı 1.627 mm, ortalama sıcaklık ocakta 1°C iken, temmuz-ağustos arasında 10°C dolaylarındadır.

Faroer Adaları

Kaynak : pixabay.com

İklim, Köppen iklim sınıflandırmasına göre kutup altı okyanus iklimi olarak sınıflandırılır: Cfc, tundra iklimine sahip bölgelerle, özellikle dağlarda, ancak bazı kıyı veya alçak bölgelerde tundra ikliminin çok ılıman kış versiyonları olabilir. Adaların ikliminin genel karakteri, Kuzey Atlantik Akıntısını üreten Atlantik Okyanusu‘nun güçlü ısınma etkisinden etkilenir. Bu, herhangi bir kara kütlesi kaynaklı sıcak veya soğuk hava akımı kaynağının uzaklığı ile birlikte, kışların ılıman (ortalama sıcaklık 3,0 ila 4,0 °C veya 37 ila 39 °F), yazların ise serin (ortalama sıcaklık 9,5 ila 10,5 °C) olmasını sağlar. veya 49 ila 51 °F).

Advertisement

Toplum Yapısı.

Dancanın yanı sıra, adalarda yerel Faroer dili konuşulur. Geleneksel olarak kapalı bir toplum yapısının egemen olduğu adalarda, halkın % 91’i Protestan, geri kalanı Katoliktir. 1948’de özerklik kazanılmasına karşın, Danimarka Parlamentosu’na iki üye gönderen adaların 30 üyeli yerel bir meclisi vardır.

Ekonomi.

Çayırlar dışında hemen hiç ağaç yoktur. Yüzölçümün ancak % 7’si tarıma elverişlidir. Temel ekonomik etkinlik balıkçılıktır. Dışsatımının % 95’ini balık ve balık ürünleri oluşturur. Danimarka, Norveç, İsveç, İtalya, Büyük Britanya ile ticaret ilişkileri yoğundur.

Faroer Adaları

Kaynak : pixabay.com

Tarih.

Adalara ilk yerleşen Keltler, Vikingler, Norveçliler oldu. 11. yüzyılda Norveç Krallığı’na bağlandıktan sonra halk, Hristiyanlığı benimsedi. 14. yüzyıldaki veba salgını, nüfusun azalmasına yol açtı. Bu olayın ardından Norveç’ten büyük bir göç akını oldu. 1380’de, Danimarka ve Norveç krallıklarının birleşmesiyle Danimarka’ya bağlandı. Norveç’in 1814 Kiel Antlaşması ile İsveç Krallığı’na bağlanması sonucu, Danimarka’da kaldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanların Danimarka’yı işgali üzerine, Büyük Britanya koruması altına alınan adalar, 1948’de özerk konum kazandı.


Leave A Reply